با این اپلیكیشن می توان فهمید فرد سكته مغزی كرده است یا نه؟

با این اپلیكیشن می توان فهمید فرد سكته مغزی كرده است یا نه؟ ثبت آسان: ایسنا نوشت: برنامه جدید تشخیص دقیق سكته مغزی، كاربران را به انجام كارهایی وادار می كند كه نشان داده است دچار سكته مغزی شده اند یا خیر.در مدت اخیر شاهد عرضه چندین برنامه بوده ایم كه می توانستند وضعیت قلبی افراد كه می تواند منجر به سكته شود را تشخیص دهند. اما اكنون دانشمندان اسپانیایی یك برنامه اندروید را توسعه داده اند كه كاربران را قادر می سازد با قطعیت بدانند سكته مغزی را تجربه كرده اند یا نه و اگر معلوم شود به آنها كمك می نماید.
این برنامه توسط یك تیم در دانشگاه "پلی تكنیك والنسیا" ابداع شده است، اما هنوز در مرحله تست قرار دارد.
این برنامه از كاربران می خواهد سه كار را انجام دهند:
اول اینكه برای دوربین گوشی لبخند بزنند. اگر صورت آنها تا حدودی فلج شده باشد(همانطور كه اغلب در سكته مغزی اتفاق می افتد)، نمی توانند به درستی لبخند بزنند و برنامه این مورد را تشخیص می دهد.
دوم از كاربران خواسته می گردد كه یك جمله ساده را تكرار كنند. این برنامه از میكروفون گوشی برای گوش دادن به صدای كاربر استفاده می نماید و اگر كاربر نتواند جمله را به صورت یكپارچه و بدون مكث بیان كند، برنامه متوجه می گردد.
در نهایت، به كاربر گفته می گردد هر یك از دست های خویش را در حالیكه گوشی را نگه داشته است، بالا ببرد. برنامه با استفاده از شتاب سنج گوشی می تواند تشخیص دهد كه یك دست به اندازه دیگری بالا نیامده است. این یكی دیگر از شاخص های سكته مغزی است.
اگر دو یا بیشتر از دو مورد از نتایج تست ها مثبت باشد، نشان داده است كه یك سكته رخ داده است و برنامه به صورت خودكار با اورژانس تماس می گیرد. همینطور پیامی را به یك مخاطب كه توسط كاربر از قبل تعیین شده ارسال می كند.
پروفسور "جیمی لیورت" سازنده این اپلیكیشن می گوید: با وجود كمپین های آگاهی بخشی كه توسط اشخاص مختلف برگزار شده، هنوز خیلی از افراد نمی توانند علائم سكته مغزی را شناسایی كنند.
وی اضافه كرد: به نظر می آید گوشیهای هوشمند یك پلتفرم خوب برای توسعه برنامه های كاربردی با هدف سلامتی مردم، برای شناسایی زودهنگام صدمه هستند كه تنها در اسپانیا 120 هزار نفر را درگیر كرده است. هم اكنون هیچ حرفی در مورد اینكه برنامه چه زمانی در دسترس عموم قرار می گیرد، زده نشده است.

5656

1397/05/25
20:26:37
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است