ساخت نخستین داروی غیر آنتی بیوتیك برای مبارزه با سل

ساخت نخستین داروی غیر آنتی بیوتیك برای مبارزه با سل ثبت آسان: ایرنا نوشت: محققان دانشگاه منچستر موفق به تولید نخستین داروی غیر آنتی بیوتیك سل شدند.
سل (TB) یك بیماری عفونی ناشی از باكتری مایكوباكتریوم توبركلوزیس است كه اغلب به ریه ها حمله می كند. درمان های متداول برای این عارضه به علت مقاومت در برابر آنتی بیوتیك با مشكل مواجه شده است.
باكتری عامل سل مولكولی به نام Virulence Factors ترشح می گردد كه سیستم ایمنی را غیرفعال می كند. در این حالت سیستم ایمنی دیگر قادر به مبارزه با عفونت نیست. در حین مطالعات محققان یك نوع از مولكول Virulence Factors را شناسایی نمودند كه حتی در صورت مسدود شدن سیستم ایمنی هم به سلول های سفید امكان دفاع از بدن را می دهد. این مولكول MptpB نام دارد و محققان این مولكول را در داروی خود هدف قرار داده اند. نتایج آزمایشات 10 ساله این دارو روی حیوانات موفقیت آمیز گزارش شده و امید می رود ظرف 3 تا 4 سال آینده در انسان قابل استفاده گردد.
گرچه واكسن این بیماری حدود 10 سال پیش تولید شده است، بااین حال تعداد مبتلایان هنوز هم زیاد است و سالانه حدود 1.7 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر این عارضه جان خویش را از دست می دهند. در سال 2018 میلادی 7.3 میلیون نفر با این عارضه تشخیص و درمان شدند. این بیماری بیشتر در آفریقا، هند و چین دیده می گردد و در اروپا، بخصوص انگلستان هم شمار مبتلایان رو به افزایش است.
در حال حاضر بیماران برای درمان دوزهای قبل توجه آنتی بیوتیك را به مدت 6 تا 8 ماه دریافت می كنند كه عوارض جانبی ناخوشایندی دارد و احتمال بازگشت بیماری حدود 20 درصد است.
بیماری سل یكی از 10 علل اول مرگ ومیر در سراسر جهان است. سل مهم ترین عامل مرگ بیماران مبتلابه ایدز است.
نتایج این مطالعه در نشریه Medicinal Chemistry منتشرشده است.


5656

1397/06/22
17:04:31
5.0 / 5
4823
تگهای خبر: تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است