وزیر نیرو:

شیوه تامین آب شرب پایدار خوی بررسی میگردد

شیوه تامین آب شرب پایدار خوی بررسی میگردد ثبت آسان: ارومیه- وزیر نیرو اظهار داشت: دستورات لازم به نهادهای متولی برای بررسی مجدد شیوه تامین آب شرب پایدار شهرستان خوی داده شده است و سپس دریافت نظر كارشناسی دستور نهایی در این زمینه صادر میگردد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا رضا اردكانیان روز سه شنبه در نشست بررسی آب و برق شهرستان خوی افزود: ادامه ساخت سد غازان یا انتقال آب سد آغ چای برای این منظور مورد مطالعه قرار می گیرد.
وی بر صرفه جویی مردم در مصرف آب و برق اصرار كرد و اضافه كرد: اصلی ترین سرمایه ما وقت است كه باید در این مدت محدود كار های خودرا به بهترین شكل ممكن ادامه بدهیم تا پیش آیندگان سرافزار باشیم.
فرماندار شهرستان خوی باز در این جلسه بیان كرد: به قول كارشناسان در صورت توجه نكردن به خشكسالی با چالش های جدی مواجه خواهیم شد.
محمد عابدی اضافه كرد: شهرستان خوی در همسایگی دریاچه ارومیه و حوضچه این دریاچه قرار دارد و دشت ممنوعه می باشد.
وی افزود: در طول سال های گذشته در ارتباط با بخش آب اقدام كارشناسی انجام نشده است و خوی مشكلات زیادی در این حوزه دارد.
عابدی با تاكید بر ضرورت راه اندازی سد مخزنی برای تامین نیاز های آبی شهرستان باز اظهار داشت: اگر تا سه چهار سال آینده راهكاری برای حل مشكل آب شرب پایدار خوی در نظر گرفته نشود، جمعیت 420 هزار نفری این شهرستان با چالش جدی مواجه میگردد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اینكه بعنوان متولی آب شرب استان موافق طرح تامین آب پایدار از سد غازان نیست، اظهار داشت: هر ساله شاهد پایین آمدن سطح ایستابی چاه ها هستیم و مجبوریم سالانه سه تا چهار حلقه چاه حفر وارد مدار بهره برداری نماییم.
رسول اكبری در بخشی از سخنان خود با اشاره به كیفیت پایین آب رودخانه الند و قطور اظهار داشت: انتقال آب از سد آغ چای چاره مشكل ماست كه باید نگاه ملی به این سوژه لحاظ شود.
سیدتقی كبیر ی نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی باز در این جلسه با بیان اینكه، عمده ترین مسائل در مورد تامین آب پایدار شهر خوی از سد غازان است، اظهار داشت: با عنایت به فرآیند 20 ساله، این سد هنوز به سرانجام نرسیده است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، خوی در برداشت آب از منابع زیرزمینی به سبب بحران آب در سفره های زیرزمینی بعنوان دشت ممنوعه حفر چاه در آذربایجان غربی اعلام شده است؛ این در شرایطی است كه سالانه بیشتر از 180 میلیون مترمكعب از آب رودخانه های قطور و الند خوی به سبب نبود طرح های مهار و كنترل آب از دسترس خارج میگردد.
سد انحرافی بویلاپوش بر روی رودخانه قطور خوی و باز سرشاخه های متعددی نظیر چیلیك، كلندسو، آورش، قیله لیق، سریك، غازان، الند و قودوغ بوغان راه اندازی میگردد.
عملیات آغاز ساخت این سد در سال 1388 آغاز شد اما به سبب نبود اعتبار لازم به صورت نیمه كاره رها گردید و به قول رییس اداره امور آب خوی این سد الان پیشرفت بیشتر از 40 درصدی دارد.
با اتمام ساخت سد بویلاپوش، 38 هزار و 500 هكتار از اراضی این شهرستان تحت پوشش آبیاری قرار می گیرد.
7132/7129


1397/08/29
14:41:33
5.0 / 5
4996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است