نشست هم اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF

یك حقوقدان: تصویب لوایح چهارگانه به نفع ایران است

یك حقوقدان: تصویب لوایح چهارگانه به نفع ایران است ثبت آسان: یك عضو كانون وكلا اظهار داشت: تصویب لوایح چهارگانه به نفع ایران است و اگر این اتفاق نیفتد وضع برای ایران بدتر می شود و به لحاظ سیاسی هم منزوی تر خواهیم شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، دكتر عباس كوچ نژاد عضو كمیسیون حقوق بین الملل كانون وكلا در سخنانی در نشست هم اندیشی نخبگان با مبحث ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF تصریح كرد: قرار نیست FATF درباره اعضا نظر دهد و بحث عضویت ایران در این گروه اقدام مالی مطرح نیست.

وی افزود: ایران پیش از برجام در فهرست كشورهایی بود كه باید نسبت به آن اقدام مقابله ای انجام می گرفت كه فراتر از كشورهای داخل فهرست سیاه محسوب می شد به این معنا كه ریسك سرمایه گذاری در ایران بسیار بالاست و كشورها باید در تعامل با ایران مراقب باشند.

این حقوقدان اظهار داشت: مقامات كشور امروز به این نتیجه رسیدند كه باید FATF را راضی نگه دارند و چاره ای جز اینكه وارد این بازی بشوند نیست. این طور نیست كه فكر نماییم مقرر است همه قوانین جزء به جزء رعایت و اجرا شود. آنها سفارش های كلی دارند تا اقداماتی برای مبارزه با پولشویی صورت گیرد و تلاش شود در سطح بین المللی استانداردهای بین المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم رعایت شود.

كوچ نژاد اضافه كرد: كشورهایی مثل روسیه، چین، تركیه، هند و... كه كشورهای بزرگ به لحاظ سیاسی و اقتصادی هستند هم به FATF پیوستند اما آیا باید فكر نماییم این كشورها تسلیم شده اند و مغلوب؟ آنها به این چارچوب ها می پیوندند اما همه شرایط را اجرا نمی كنند.

وی خاطرنشان كرد: هم اكنون ایران تحت فشار زیادی است و انواع اتهامات را به آن می زنند و اگر به این چارچوب ها نپیوندیم در عمل خودمان را مقصر نشان داده ایم. ما می توانیم عضو كنوانسیون های مختلف باشیم و در عین حال كار خودمان را نماییم. همان گونه كه دیگر كشورها انجام می دهند. مگر قطعنامه های شورای امنیت ضد ایران را ما اجرا كردیم، هر چند كه در چارچوب فصل هفتم منشور بود و هزینه آنرا هم پرداختیم.

كوچ نژاد اظهار نمود: FATF یك بازی است، ما باید وارد این بازی شویم اما با ظرافت و استفاده درست از دیپلماسی. متأسفانه ما در دیپلماسی ضعیف هستیم و حتی بعضاً كارهای نكرده را در عرصه های مختلف به گردن می گیریم.

وی تصریح كرد كه قرار نیست حمایت ما از حزب الله و دیگر گروه های مقاومت از بین برود. این اقدامات از مسیرهای خاص خود دنبال می شود. ما قرار نیست اطلاعات مالی خویش را در اختیار كسی قرار دهیم. كشورهای دیگر هم این كار را نمی كنند اما مثل تمام سازمان ها و نهادهای بین المللی طبیعی است كشورهای قدرتمند در آن نفوذ دارند.

وی افزود: در بحث استرداد مجرمین هم مساله به درستی مطرح نشده است، قرار نیست فردی را مسترد نماییم. این مساله بیشتر برای كشورهایی است كه رابطه خوبی با هم دارند. مثلاً چون ما با كانادا رابطه نداریم تمام مجرمان اقتصادی به این كشور می روند چون قرارداد استرداد مجرمان بین دو كشور وجود ندارد.

این حقوقدان اظهار نمود: بر مبنای قطعنامه ۱۶۱۷ شورای امنیت در سال ۲۰۰۵ كه در قالب فصل ۷ است به كشورها می گوید كه از ۴۰ سفارش FATF درباره پولشویی و ۹ سفارش درباره مبارزه با تروریسم پیروی كنند البته برخی معتقدند این قطعنامه اجبار آور نیست. از این رو اصرار برای تصویب لوایح چهارگانه به این منظور هم است.

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، همینطور جلیل محبی مدیر سابق دفتر حقوقی مركز پژوهش های مجلس در این جلسه اظهار داشت: در شرایطی كه تحت تحریم قرار گرفتیم و با عنایت به اقدامات مختلف در جهت دورزدن تحریم ها پذیرفتن FATF به مصلحت نیست. مثل آن است كه در اتاق تاریك كه چندین در دارد و كسی نمی داند از كدام درها رفت و آمد می شود نور بیندازیم.

وی اظهار داشت: خطر در پذیرش استانداردهای FATF این است كه نمی توانیم به راحتی تحریم ها را خنثی نماییم.

محبی اظهار نمود: یكی دیگر از ابهامات این است كه باید مركز اطلاعات ملی ایجاد نماییم كه مستقل از حاكمیت باشد كه این مساله با اصول و مواضعی كه تابحال از جانب مسئولان بخش های دولتی، نظامی و حقوقی شنیده شده امكان پذیر نیست.

این حقوقدان خاطرنشان كرد: در حالیكه ما هنوز برای اجرای ۲۵ مورد از سفارش های FATF مشكل داریم چرا دولت دست گذاشته است روی لوایح چهارگانه؟ هر وقت آن موارد اجرا شد سراغ بقیه بیایید. دولت، بخش های نظامی و نهادهای عالی همگی گفته اند اجازه نمی دهیم اطلاعات محرمانه از كشور بیرون برود و در لوایح هم به این مساله پرداخته نشده است ازاین رو اگر این لوایح هم اجرا و تصویب شود باز هم ما نمی توانیم سفارش ها را كامل اجرا نماییم از این رو سوال است چرا دولت بر روی این لوایح اینقدر پافشاری می كند؟
1397/11/28
15:41:37
5.0 / 5
4681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است