نعمت احمدی:

پیوستن به كنوانسیون های بین المللی از فساد جلوگیری می كند

پیوستن به كنوانسیون های بین المللی از فساد جلوگیری می كند ثبت آسان: یك حقوقدان اظهار داشت: تا زمانی كه معاملات شفاف نباشد و مطابق با ضوابط بین المللی صورت نگیرد نمی توانیم جلوی موارد فساد را بگیریم چون با عنایت به نپیوستن ما به كنوانسیون هایی مانندFATF، عملاً كنترل اینگونه حساب ها خارج از دسترس است.


نعمت احمدی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اخباری درباره فساد مالی ۶ میلیاردی كه در جریان برگزاری دادگاه مدیرعامل سابق شركت بازرگانی پتروشیمی انتشار یافت، درباره لزوم تصویب لوایحی مانند FATF و تاثیرش بر كاهش جرایمی همچون آن چه منجر به ظهور افرادی مانند بابك زنجانی ها، خاوری ها و شیخ الاسلامی ها می شود، اظهار نمود: كسانی كه به دنبال تقلب باشند راهش را پیدا می كنند، ولی با پیوستن به این كنوانسیون ها دیگر به طریق متعارف نمی توان چنین كارهایی را انجام داد و دور زدن، حساب صوری باز كردن و از این دست اقدامات دیگر صورت نخواهد گرفت.
وی ادامه داد: با دقت در دادگاه های مفاسد اقتصادی كه اخیراً شاهد برگزاری آن هستیم می بینیم كه این افراد به اسم شركت های صوری كاغذی حساب هایی باز می كردند و با عنایت به نپیوستن ما به كنوانسیون هایی مانندFATF، عملاً كنترل اینگونه حساب ها خارج از دسترس است و همینطور در داخل هم با این مورد مشكل داریم.
این وكیل دادگستری با اشاره به اینكه عدم شفافیت نقل و انتقالات در داخل سیستم بانكی كشور مهم می باشد، اظهار داشت: این مسأله وضع را دگرگون می كند و كسی كه با تقلب پولی به دست آورده و می خواهد آنرا در حساب بانكی اش بگذارد باید ورودی مبالغ به بانك مشخص بوده و بر مبنای قرارداد باشد و مبنایی داشته باشد كه هم اكنون این تمهید را نداریم.
احمدی خاطرنشان كرد: اگر برابر مقررات به كنوانسیون های پالرمو بپیوندیم بانك ها مكلف هستند منشأ پول را جست وجو كنند و در این صورت این آقایان نمی توانند پول را به آن سوی مرزها برده و حساب سازی كنند و یا اینكه بخشی از آنرا بدون اینكه منشأ آن مشخص باشد وارد سیستم بانكی داخل كشور كنند.
وی با اشاره به اینكه منافع كشور ما در این است كه به این كنوانسیون ها بپیوندیم، اظهار داشت: در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد این ۴ لایحه تهیه شد و این اقدام توسط دولت پاكدست و مورد وثوق اصولگرایان صورت گرفت. حال از اینكه چرا اینقدر ضد آن صحبت می شود تعجب می كنم.
این استاد دانشگاه تصریح كرد: از مخالفان باید پرسید لایحه پالرمو و FATF چه هست؟ و اینكه شما چه چیزی را تابو كرده اید چون این مسأله به نفع كشور است.
احمدی با اشاره به اینكه ما به سمت خودتحریمی می رویم، عنوان كرد: اگر به این كنواسیون ها نپیوندیم دیگر بانكی با ما معاملات و مبادلات نخواهد داشت. تا زمانی هم كه به این كنوانسیون ها نپیوندیم وضعی كه هم اكنون بین ما و اروپا پیش آمده و قرار بر این است كه حسابی را دایر كنند كه بتوانیم معاملات محدودی را تا سقف معین از این طریق برداشت نماییم، نمی تواند فعال باشد.
این وكیل دادگستری تصریح كرد: باور دارم و از روز اول هم گفته ام كه ما الزاماً به این كنوانسیون ها خواهیم پیوست ولی با این فرصت سوزی هایمان "هم چوب می خوریم و هم پیاز را" و صدمه جدی خواهیم دید.
وی ادامه داد: طی این مدت اروپایی ها بهانه خوبی دارند و می گویند اینستكس را ثبت كردیم و سه كشور عمده اروپایی رو در روی ترامپ ایستاده اند و اعلام نموده اند كه مبادلات و معاملات ایران را می توانند به صورت معین تا سقفی از این كانال انجام دهند.
این وكیل دادگستری با اشاره به مبحث قاچاق سوخت و دام در كشور اظهار داشت: اینكه پول این قاچاق به كجا می رود معلوم نیست و تا زمانی كه معاملات شفاف نباشد و مطابق با ضوابط بین المللی صورت نگیرد چگونه می توانیم جلوی این موارد فساد را بگیریم.
احمدی تصریح كرد: آقایانی كه با تصویب لوایح FATF مخالفت می كنند و این مورد را در حد توهین به مقدسات، نفوذ آمریكا، دخالت اروپا و تسلیم شدن در مقابل خواسته های آمریكا می دانند، اینگونه نیست، بلكه یك NGO خصوصی است و حدود ۶ كشور مؤسس این كنوانسیون بوده اند و از تعداد ۱۹۰ كشور دنیا فقط چند كشور عضو آن نیستند.
وی تصریح كرد: ما هم اكنون در سیبل قرار گرفته ایم و هر حركتی كه نسبت به عملكرد ما داشته باشند منتهی به تصویب این لوایح می كنند. تعجب می كنم چگونه است كه در مجمع تشخیص مصلحت این حداقل مصلحت نظام تشخیص داده نمی گردد و سد راه مبادلات مالی می شوند كه الزاماً باید از این كانال بگذرد.
این وكیل دادگستری تصریح كرد: بیشتر از یك ماه از فرصت ۴ ماهه ای كه برای تأیید این لوایح داده شده گذشته و این دوره دیگر تمدید نمی گردد. از جانب دیگر تهدیدات آمریكا هم در مورد به حداقل رساندن فروش نفت ما بیشتر می شود.
احمدی در انتها اظهار داشت: باید بهانه ها را از دست دشمن بگیریم و بر تعداد دوستانمان بیافزاییم و حداقل كاری كه می توانیم انجام دهیم این است كه جبهه دشمن را تقویت نكنیم.1398/01/01
10:32:31
5.0 / 5
4403
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , ثبت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است