مروری بر پرونده های مهم قضایی در سالی كه گذشت

مروری بر پرونده های مهم قضایی در سالی كه گذشت ثبت آسان: در سال ۹۷ پرونده های قضایی مهمی همچون پرونده حسین فریدون، حسین هدایتی، محمودرضا خاوری، سعید مرتضوی و … مورد رسیدگی قرار گرفت و از طرف دیگر بعضی از پرونده ها همچون پرونده محمدرضا رحیمی، بنیتا، اهورا و… مختومه اعلام گردید.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، مشروح مهمترین پرونده های قضایی مختومه یا در حال رسیدگی در دستگاه قضایی در سال ۹۷ را مرور می كنیم:
محكومیت «محمود رضا خاوری» قطعی شد

از دیگر پرونده های مهم و ادامه دار، پرونده محمودرضا خاوری -مدیرعامل وقت بانك ملی و یكی از متهمان پرونده موسوم به فساد بزرگ بانكی- است كه محكومیت وی در ۲۶ فروردین ماه سال ۹۷ قطعی شد.
سپس شش سال از خروج خاوری از كشور پرونده وی در تاریخ ۳۰ آبان ماه سال ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به صورت غیابی رسیدگی شد. نامبرده بابت بهتان بی نظمی در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و بابت بهتان دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس و همین طور پرداخت ۳ میلیون دلار پول نقد بعنوان جزای نقدی محكوم شد. از آن زمان تابحال رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد.
در آخرین اظهار نظر از مسئولان درباره این پرونده، دادستان تهران در بهمن ماه سال ۹۷ در گفت وگویی رادیویی درباره خبر انتشار یافته مبنی بر قتل خاوری اعلام نمود كه خاوری محكوم شده ولی هنوز نتوانسته ایم بوسیله پلیس بین الملل او را برگرداندیم.
وی ادامه داد: درباره موضوعی كه شما گفتید خبر دقیقی ندارم اما پرونده قضایی خاوری را پیگیریم تا بتوانیم او را برگردانیم.
محمدرضا رحیمی از زندان آزاد شد

بر طبق این گزارش، از پرونده های مهم و مختومه سال ۹۷ پرونده محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم بود كه طبق اعلام مصطفی محبی مدیركل زندان های استان تهران، رحیمی ۲۸ اسفندماه سال ۹۶ با آزادی مشروط از زندان آزاد شد كه در اوایل سال ۹۷ این مساله رسانه ای شد.
محمدرضا رحیمی معاون اول دولت محمود احمدی نژاد و از متهمان پرونده اختلاس از بیمه ایران بود كه به بهتان ستاندن رشوه و تحصیل مال بوسیله نامشروع و با رای شعبه ۱۱ دیوان عالی كشور به پنج سال و ۹۱ روز حبس و پرداخت دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان رد مال و یك میلیارد تومان جزای نقدی محكوم شد.
محمدرضا رحیمی در تاریخ ۹۳/۱۱/۲۶ راهی اوین شد تا مجازات ۵ سال و ۹۱ روز حبس خودرا تحمل كند اما طبق اعلام مصطفی محبی مدیركل زندان های استان تهران، محمدرضا رحیمی در روز ۲۸ اسفند سال ۹۶، یعنی سپس تحمل سه سال و یك ماه و دو روز -بدون احتساب مرخصی هایش- و با استفاده از «نظام آزادی مشروط» از زندان آزاد شد.

سعید مرتضوی راهی اوین شد

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، از دیگر پرونده های مهم كه متهم آن در اردیبهشت ماه سال ۹۷ دستگیر و روانه زندان اوین شد، پرونده سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی بود.
مرتضوی در دو پرونده «كهریزك» و «تامین اجتماعی» متهم بود. پرونده نخست در ارتباط با حادثه كهریزك و پیرامون قتل هایی بود كه شكات خصوصی شكایت كردند، دادگاه قتل عمد تشخیص داد و مباشرین را محكوم نمود، اما چون رضایت دادند، قصاص انجام نشد و از باب جنبه عمومی تحمل كیفر كردند. مرتضوی در این پرونده به بهتان معاونت در قتل عمد به ۵ سال حبس محكوم شد و شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر به علت اظهار ندامت او، حكم حبسش را به دو سال تقلیل داد.
مرتضوی از اردیبهشت ماه سال ۹۷ میهمان جدید اوین است.
از آن زمان تابحال سعید مرتضوی در مواردی همچون برای شركت در مراسم عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا به مرخصی آمده است.
سپس آن ادعاهایی در خصوص خروج خروج سعید مرتضوی از كشور عنوان شد كه حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا در واكنش به این ادعاها اعلام نمود كه مرتضوی در زندان است.
۱۳ اسفندماه سال ۹۷ ترك همدانی وكیل مدافع برخی از كارگران تأمین اجتماعی از بخشیده شدن مجازات شلاق سعید مرتضوی آگاهی داد و اظهار داشت: این بخشش با عنایت به عفو (عمومی) مقام معظم رهبری صورت گرفته است.
در بند ب عفو عمومی رهبری تصریح شده است "تمام شلاق های تعزیری" مشمول عفو می شوند كه این مساله صرفا مربوط به مرتضوی نمی شد و تمام محكومین به این مجازات را در بر می گرفت.
حمید صفت با قرار وثیقه آزاد شد

یكی از دیگر از پرونده های جنجالی و ادامه دار پرونده حمید صفت خواننده رپ بود كه ۲۸ مرداد ماه سال ۹۶ به بهتان قتل ناپدری اش و انجام تحقیقات در این خصوص بازداشت شد. سپس رسیدگی به پرونده و انجام تحقیقات، حمید صفت ششم خردادماه سال ۹۷ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.
از زمان آزادی حمید صفت تاكنون، پرونده اش به دادگاه ارسال نشده است.


اجرای حكم قصاص قاتل «اهورا»
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، یكی از پرونده هایی كه در سال ۹۷ مختومه و منجر به اجرای حكم شد، پرونده اهورای سه ساله بود كه ۲۲ مهر ماه سال ۹۶ سپس آزار و اذیت توسط ناپدری اش به قتل رسید.
حكم قصاص قاتل «اهورا» سه ساله، ۲۱ فروردین ماه سال ۹۷ در زندان مركزی رشت به اجرا درآمد.
«پرونده بنیتا»

یكی از اتفاقات دردناك سال ۹۶ ماجرای ربودن و رها كردن طفلی ۸ ماهه به نام بنیتا توسط سارقی سابقه دار بود كه این اقدام در نهایت منتهی به قتل كودك شد.
با بررسی های انجام شده، متهمان دستگیر شدند و دو جلسه دادگاه برای رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بنیتا در سال ۹۶ در شعبه ۹ دادگاه كیفری یك استان تهران به ریاست قاضی محمدی كشكولی انجام شد.
طبق اعلام سخنگوی قوه قضاییه متهم ردیف اول پرونده دو سه بهتان داشت كه یكی از عناوین اتهامی اش قتل عمد است كه در این خصوص برای وی حكم قصاص نفس صادر شد.
سپس آن اسماعیلی رئیس كل دادگستری تهران باز گفته بود كه متهمان ردیف اول و دوم این پرونده به حكم اعتراض كرده اند و در نهایت پرونده با عنایت به اعتراضات به دیوان عالی كشور ارسال خواهد شد كه نهایتاً ۲۹ آذرماه سال ۹۶ حكم اعدام متهم ردیف اول پرونده بنیتا به بهتان قتل این كودك ۸ ماهه در شعبه پانزدهم دیوان عالی كشور ابرام (تایید) و پرونده به دادگستری تهران ارجاع شد.
سرانجام حكم قصاص قاتل كودك هشت ماهه به نام بنیتا قلعه نویی، سحرگاه دوشنبه مورخ ۲۸ خردادماه سال ۹۷ اجرا شد.
«حادثه گلستان هفتم منطقه پاسداران و اجرای حكم قصاص محمد ثلاث»

۳۰ بهمن ماه سال ۹۶ در تجمع برخی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران درگیری میان مامورین انتظامی و تجمع كنندگان به وجود آمد. در ادامه همان شب كلیپی در فضای مجازی دست به دست می شد كه نشان می داد یك دستگاه اتوبوس به سمت برخی از مأمورین انتظامی حركت می كند و آنها را زیر می گیرد كه این اقدام منجر به كشته شدن ۳ مأمور نیروی انتظامی شد.
سپس آن كیفرخواست پرونده یكی از این افراد -محمدثلاث- صادر و پرونده به دادگاه ارسال و در كمترین زمان ممكن محاكمه وی آغاز شد. سه جلسه دادگاه در شعبه نهم دادگاه كیفری یك استان تهران به ریاست قاضی محمدی كشكولی انجام شد.
فروردین ماه سال ۹۷ قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از محكومیت متهم به قتل سه نفر از ماموران نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران به سه بار قصاص آگاهی داد و اظهار داشت كه متهم این پرونده علاوه بر سه مرتبه قصاص به حبس باز محكوم شده است. نهایتاً حكم قصاص محمد ثلاث در دیوان عالی كشور تایید شد.
سرانجام ۲۸ خردادماه سال ۹۷ دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام نمود كه حكم قصاص محمدرضا ثلاث باباجانی، اجرا شد.
سكه ثامن

پرونده دیگر مربوط به فعالیت شركت تجاری ثامن -خرید و فروش طلا و سكه- بود كه متهم این پرونده در سال ۹۵، مجوزهای لازم را برای تشكیل و فعالیت شركت تجارت الكترونیكی ثامن معروف به " سكه ثامن" از سازمان های مربوطه دریافت كرده بود ولی متأسفانه در راه انجام فعالیت گرفتار انحراف می شود.
متهم با بیشتر از هزار نفر معامله، مبادله و خرید و فروش طلا و سكه داشت و با عنایت به نوساناتی كه در سوژه ارزش سكه صورت گرفت، بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان كلاهبرداری كرد و از كشور متواری شد ولی سرانجام ۱۴ مهر سال ۹۷ متهم اصلی سكه ثامن و همسرش باز ۱۵ مهر سال ۹۷ دستگیر شدند.
جزئیات دستگیری متهم اصلی سكه ثامن و همسرش ۱۸ مهرماه سال ۹۷ اعلام گردید.
كوهپایه زاده وكیل مدافع مالباختگان این پرونده باز ۱۱ آبان ماه سال ۹۷ اعلام نمود كه پرونده سكه ثامن به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۱ تهران (رسیدگی به جرایم كامپیوتر ای) ارجاع شده و تحت رسیدگی است.
۱۸ آذرماه سال ۹۷ سخنگوی دستگاه قضا اعلام نمود كه هنوز پرونده سكه ثامن به دادگاه ارسال نشده است.
۵ دی ۹۷ كوهپایه زاده از درخواست مصالحه مالباختگان و متهم پرونده سكه ثامن در دادسرا آگاهی داد و همچنین دیدار معاون دادستان كل كشور با مالباختگان سكه ثامن را اعلام نمود.
این پرونده همچنان در حال رسیدگی است.
محكومیت ترك همدانی به ۶ ماه حبس با شكایت سعید مرتضوی

از دیگر پرونده های مطروحه سال ۹۷ مربوط به پرونده مصطفی ترك همدانی وكیل مدافع كارگران تامین اجتماعی بود. دی ماه سال ۹۷ ترك همدانی از طرف شعبه ۶۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران و با شكایت سعید مرتضوی به خاطر آنچه كه به عنوان "نام بردن از وی در مصاحبه ای قبل از قطعی شدن حكمش" عنوان شده بود، به ۶ ماه حبس تعزیری محكوم شد كه سپس معرفی اش به زندان، مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت.
«هنگامه شهیدی»

یكی دیگر از پرونده ها مربوط به پرونده هنگامه شهیدی بود. دادستان تهران تشكیل پرونده برای هنگامه شهیدی و دستگیری اش را چنین عنوان كرده بود كه «او چند ماهی متواری بود و همانطور كه در شبكه های مجازی می دیدم هر روز اهانت های آشكاری به دستگاه قضایی و مسئولینش می كرد و به جای اینكه خودرا ارائه كند، توییت های بسیار مجرمانه ای منتشر می كرد.» نهایتاً ۵ تیر ماه سال ۹۷ در جزیره كیش درحالی كه مدعی بود تا تغییر مسئولان دستگاه قضایی خودرا معرفی نخواهد كرد، دستگیر شد.
پرونده هنگامه شهیدی با صدور كیفرخواست به دادگاه ارسال شد و نهایتاً ۱۰ آذرماه سال ۹۷ ترك همدانی وكیل مدافع هنگامه شهیدی از محكومیت موكلش به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس آگاهی داد.
قرار بود به پرونده هنگامه شهیدی در اسفندماه ۹۷ در دادگاه تجدیدنظر برگزار گردد كه به سال بعد موكول شد.
«اسفندیار رحیم مشایی»

از دیگر پرونده های جنجالی سال ۹۷، پرونده اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم بود كه حسب دستور قضایی دادیار دادسرای عمومی تهران ۲۶ اسفندماه سال ۹۶ توسط ماموران پلیس دستگیر و به منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.
رحیم مشایی ۲۴ اسفندماه سال ۹۶ با حضور مقابل سفارت انگلستان در تهران، حكم حمید بقایی معاون سابق احمدی نژاد را آتش زد و سپس خبر بازداشت او اعلام گردید.
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مشایی سوم شهریورماه سال ۹۷ و دومین و آخرین جلسه ۱۱ شهریورماه سال ۹۷ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین غضنفرآبادی انجام شد.
رئیس كل دادگستری استان تهران ۲۱ شهریور ۹۷ اعلام نمود: در سه فقره عنوان اتهامی رحیم مشایی در بهتان اول دایر بر اجتماع و تبانی برای ارتكاب جرم مقابل امنیت ملی مطابق ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس محكوم شد.
وی افزود: رحیم مشایی در ارتباط با تبلیغ مقابل نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یك سال حبس و به بهتان توهین به مقامات قضایی به جهت انجام وظیفه به ۶ ماه حبس محكوم شد و دو تن از مقامات قضایی از وی شكایت كرده اند.
وی جمع حكم مشایی را ۶ سال و ۶ ماه عنوان نمود و اظهار داشت: چنانچه این رای مورد تایید دادگاه تجدیدنظر قرار بگیرد، به سبب اجرای قانون اشد مجازات و صرفا ۵ سال آن اجرا خواهد شد.
مشایی، مهر سال ۹۷ به حكم دادگاه انقلاب اعتراض كرد. درخواست تبدیل قرار بازداشت او از طرف رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب رد شد. همین طور ۱۴ آذر سال ۹۷ دادگاه تجدیدنظر مشایی انجام شد.
مشایی پنجم اسفندماه سال ۹۷ بیشتر از یك هفته از اوین به مرخصی آمد و ۱۴ اسفند سال ۹۷ به زندان بازگشت.


رییس سابق بانك مركزی

پرونده مهم دیگر مربوط به ولی الله سیف رئیس سابق بانك مركزی است.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشست های گوناگون درباره پرونده سیف رئیس سابق بانك مركزی و ممنوع الخروجی او اعلام نموده بود كه یك دفعه از او تحقیق شده و اگر لازم باشد دفعه بعدی هم تحقیق می شود. این پرونده در حال رسیدگی و در مرحله تحقیقات است برای اینكه متهمان دیگری از كارمندان بانك مركزی و غیر بانك مركزی دارد و همچنان این فرد ممنوع الخروج است.
احمد عراقچی
بر طبق این گزارش، پرونده دیگر مربوط به سیداحمد عراقچی معاون ارزی رئیس كل سابق بانك مركزی و برادرزاده معاون وزیر امور خارجه است.
سخنگوی قوه قضاییه ۱۴ مرداد ۹۷ از بازداشت او آگاهی داد و اظهار داشت: در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و ارزی كشور پرونده سه نفر از كسانی كه تكمیل شده بود با صدور كیفر خواست به دادگاه ارسال شد و ان شاءالله دادگاه آنها بزودی شروع خواهد شد.
محسنی اژه ای همین طور اعلام نمود كه عراقچی در دادگاه ویژه اقتصادی محاكمه می شود.
عراقچی ۸ مهر سال ۹۷ با قرار وثیقه آزاد شد.
سرانجام طبق اعلام دادستان تهران سوم آذرماه سال ۹۷ كیفرخواست پرونده عراقچی صادر شد اما در دوم بهمن ۹۷ دادستان تهران درباره پرونده معاون ارزی سابق بانك مركزی اظهار داشت كه شعبه دادگاه ویژه نقص هایی در پرونده گرفته و پرونده برگشته تا نقص ها برطرف شود. پس از رفع نقص پرونده مجدداً به دادگاه بر می گردد.
صدور حكم خلع لباس و حبس تعلیقی برای حسن آقامیری

یكی از پرونده های مطرح در سال ۹۷ مربوط به حسن آقامیری بود كه با حكم دادگاه ویژه روحانیت به خلع لباس محكوم شد.
طبق اعلام منابع آگاه، بهتان های آقای آقامیری در این پرونده هتك حیثیت، توهین به مقدسات و تشویش اذهان عمومی است؛ البته حكم او بدوی است و حق تجدید نظر دارد.
نسرین ستوده

یكی از اتفاقات دیگر سال ۹۷ بازداشت نسرین ستوده- وكیل دادگستری - در خرداد ماه ۹۷ به بهتان تبانی و اجتماع و تبلیغ مقابل نظام بود و برای او وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شد اما او چنین وثیقه ای را قبول نكرد و از آن زمان تابحال در بازداشت است.
نسرین ستوده در یكی از پرونده ها به ۵ سال حبس محكوم شده بود كه با اعتراض به حكم صادره پرونده اش به دادگاه تجدید نظر ارسال شد.
در آخرین اظهار نظر مقامات درباره پرونده نسرین ستوده، قاضی مقیسه ۲۰ اسفند سال ۹۷ اعلام نمود كه نسرین ستوده به ۷ سال حبس محكوم شده و برخلاف داشتن وكیل، نسرین ستوده حاضر به تسلیم به رای صادره نشده و پرونده اش به دادگاه تجدید نظر رفته است.
رضا خندان

یكی دیگر از اتفاقات سال ۹۷ بازداشت رضا خندان همسر نسرین ستوده با اتهاماتی همچون "اجتماع و تبانی مقابل امنیت ملی"، "تبلیغ مقابل نظام " و" اشاعه و ترویج بی حجابی در جامعه" بود.
پرونده او با صدور كیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شد و آذر سال ۹۷ ختم رسیدگی به پرونده اش اعلام گردید. خندان ۲ دی ۹۷ با قرار كفالت آزاد شد.
نهایتاً دوم بهمن ماه سال ۹۷ باز خندان به بهتان اجتماع و تبانی به قصد ارتكاب جرم مقابل امنیت كشور به ۵ سال حبس و به بهتان فعالیت تبلیغی مقابل نظام به یك سال حبس محكوم شد.
حمله به مجلس و حرم امام راحل

بامداد روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ برخی از عناصر تروریستی با ورود به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) مبادرت به تیراندازی و انجام عملیات انتحاری كردند كه این حوادث به كشته و زخمی شدن برخی از هموطنانمان منجر گردید.
چندین جلسه دادگاه برای رسیدگی به اتهامات عوامل گروهك تروریستی داعش در حمله به مجلس در سال ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی انجام شد.
سپس ختم رسیدگی به این پرونده، حجت الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب ۲۳ اردیبهشت ماه سال ۹۷ اعلام نمود كه حكم اعدام برای هشت نفر از متهمان حمله به مجلس و حرم امام خمینی (ره) صادر گردیده است. نهایتاً ۲۱ خرداد ۹۷ حكم اعدام این هشت متهم از طرف دیوان عالی كشور تایید و ۱۶ تیرماه سال ۹۷ اجرایی شد.
«حمید بقایی»

بر طبق این گزارش، دادستان تهران یكی از پرونده های مطروحه و مهم در سال ۱۳۹۶ را پرونده حمید بقایی معاون اجرایی دولت سابق دانست. خبر دستگیری او به منظور اجرای حكم در روز ۲۲ اسفندماه سال ۹۶، منتشر گردید.
دادستان تهران اعلام اتهامات و مجازات های سوژه محكومیت بقایی را با عنایت به قطعیت حكم و مستند به ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی فاقد منع قانونی دانست و اظهار داشت: در كیفرخواست صادره نامبرده به چندین بهتان تحت تعقیب قرار گرفت كه بیشتر موارد آن در دادگاه تجدیدنظر تایید شده كه در اطلاعیه دادستانی هم عنوان شد.
سپس تایید حكم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و هم چنین ابلاغ حكم صادره، محكوم مقابل جهت اجرای حكم صادره همچون ۱۵ سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی به زندان ارائه شد.
حمید بقایی ۱۱ شهریور سال ۹۷ باز به بهتان توهین در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه كیفری دو ویژه رسیدگی به جرایم كاركنان دولت محاكمه شد كه سپس رسیدگی در این پرونده باز به شش ماه دیگر حبس تعزیری محكوم شد كه ۷ مهر سال ۹۷ نسبت به این حكم اعتراض كرد.
عبدالفتاح سلطانی

عبدالفتاح سلطانی كه در خرداد سال ۸۸ و پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، بازداشت شده بود در سال ۹۰ باز به بهتان «تبلیغ مقابل نظام»، «تشكیل كانون مدافعان حقوق بشر»، «اجتماع و تبانی مقابل نظام» و «تحصیل مال بوسیله نامشروع» از طرف دادگاه انقلاب به ۱۸ سال حبس، تبعید به برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وكالت محكوم شد و در ادامه رسیدگی به پرونده او، 5 سال از میزان حبس سلطانی در دادگاه تجدیدنظر كاهش پیدا كرد.
عبدالفتاح سلطانی ۱۳ مردادماه سال ۹۷ به علت فوت دخترش بر اثر ایست قلبی به مرخصی آمد و در ۶ آبان ۹۷ برای پیگیری قانونی آزادی مشروط خود به زندان بازگشت و سرانجام ۳۰ آبان ماه ۹۷ با قید آزادی مشروط از زندان آزاد شد.

«مهدی جهانگیری»

مهرماه سال ۹۶، خبر بازداشت مهدی جهانگیری - نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران و برادر معاون اول رئیس جمهور - در بعضی رسانه ها در كرمان به بهتان مالی منتشر گردید. سپس گذشت مدت زمانی پرونده وی برای ادامه رسیدگی ها به تهران منتقل شد. سخنگوی قوه قضاییه در همان زمان در پاسخ به سوالات خبرنگاران اعلام نمود كه متهم همچنان در بازداشت سپری می كند و قرار صادره هنوز فك نشده است. سرانجام دادستان تهران ۲۰ اسفند ماه سال ۹۶ اعلام نمود كه تحقیقات در پرونده مهدی جهانگیری ادامه دارد و نامبرده با تودیع وثیقه آزاد شده است.
در آخرین خبر از مقامات قضایی در مورد این پرونده، دادستان تهران بود كه ۷ تیر ماه سال ۹۷ اظهار داشت كه این پرونده در مرحله كارشناسی است و این فرد الان با قرار وثیقه آزاد است.
محمدعلی طاهری

یكی از پرونده های مطروحه دیگر دستگاه قضایی پرونده مربوط به محمدعلی طاهری سركرده گروه عرفان حلقه به بهتان افساد فی الارض است.
طاهری ابتدا از طرف شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محكوم شد كه در نتیجه اعتراض به این حكم، رای صادره از طرف دیوان عالی كشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض صادر كننده رای اولین یعنی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، ارجاع شد.
شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب باز سپس رسیدگی به پرونده، این دفعه محمدعلی طاهری را به ۵ سال حبس محكوم نمود كه در نتیجه اعتراض به رای صادره، پرونده برای تجدیدنظر خواهی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان ارسال شد و در نهایت رای دادگاه تجدیدنظر تایید شد.
چندین بار بحث آزادی مشروط محمدعلی طاهری مطرح گردیده است كه سرانجام علیزاده طباطبایی وكیل مدافع سركرده گروه عرفان حلقه خبر موافقت دادگاه صادر كننده رای با آزادی مشروط موكلش را نادرست خواند.
پرونده مدرسه معین

یكی از پرونده های دلخراش در سال ۹۷ پرونده تجاوز ناظم مدرسه معین و آزار جنسی دانش آموزان پسر در این مدرسه در غرب تهران بود.
آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه باز در ارتباط با این پرونده به رئیس كل دادگستری استان تهران دستور داد كه در اسرع وقت نسبت به رسیدگی قانونی به این پرونده اقدام نماید.
نهایتاً سپس صدور كیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه با چهار عنوانی اتهامی و رسیدگی به پرونده در مجتمع قضایی ارشاد، ناظم مدرسه معین به ۱۰ سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و ۷۴ ضربه شلاق محكوم و حكم باز قطعی شد.
ثامن الحجج

ثامن الحجج یكی از بزرگترین تعاونی های فعال در بازار غیرمتشكل پولی بود كه در دوران فعالیت خود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سپرده از مردم جمع آوری كرد و در ادامه با عنایت به تخلفات صورت گرفته در آن و همین طور فروپاشی ساختار مدیریتی و مالی تعاونی كاملاً منحل شد. تعهدات این تعاونی در ادامه با تصمیم گیری بانك مركزی به بانك پارسیان واگذار شد و این بانك كانالی برای انجام تعهدات ثامن الحجج بود.
طبق گفته محسن افتخاری سرپرست دادگاه های كیفری یك استان تهران در این پرونده كه حدود ۳۷۰ شاكی دارد، حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان تخلف مالی صورت گرفته است.
۱۲ جلسه برای رسیدگی به پرونده متهمان-سه متهم- موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در شعبه اول دادگاه كیفری یك تهران به ریاست قاضی باقری انجام شد.
در جریان رسیدگی به پرونده متهم ردیف اول تعاونی منحل شده ثامن الحجج، قرار بر این شد كه قرار تامین وثیقه او به ۴ هزار میلیارد تومان افزایش یابد؛ اما به علت عدم توانایی تامین این قرار بازداشت شد.
سرانجام مدیر عامل موسسه ثامن الحجج به ۱۵ سال حبس محكوم شد.
«پرونده موسوم به فساد نفتی»

یكی دیگر از پرونده های مهمی كه رسیدگی به آن از سال ۹۴ شروع شده و همچنان مطرح است، پرونده موسوم به فساد نفتی است.
اتهامات متهم اصلی این پرونده بابك زنجانی افساد فی الارض بوسیله بی نظمی در نظام اقتصادی كشور، كلاهبرداری از شركت ملی نفت، بانك مسكن و تامین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانكی و صورت حساب های بانكی، جعل حواله های ارزی و جعل دستور انتقال بین بانك هاست.
اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده، افساد فی الارض بوسیله بی نظمی در نظام اقتصادی، مشاركت در كلاهبرداری از شركت ملی نفت ایران، مشاركت در پولشویی و كلاهبرداری و اتهامات حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم این پرونده نیز، افساد فی الارض بوسیله بی نظمی در نظام اقتصادی، مشاركت در كلاهبرداری از یك شركت، مشاركت در كلاهبرداری از تامین اجتماعی و مشاركت در پولشویی است. طبق رای صادره از طرف دادگاه بدوی این سه متهم مفسد فی الارض شناخته و به اعدام، رد مال شاكی و شركت ملی نفت ایران و جزای نقدی محكوم شدند كه حكم اعدام بابك زنجانی از طرف دیوان عالی كشور تایید و حكم دو متهم دیگر پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد.
سپس رسیدگی به پرونده دو متهم دیگر در دادگاه تجدیدنظر، مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده به ۲۰ سال حبس و رد مال تضامنی با بابك زنجانی و فلاح هروی به مبلغ ۶۵ میلیون یورو كه باید به بانك مسكن بدهد محكوم شد. حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده باز به ۲۰ سال حبس و رد مال شامل یك دستگاه خودروی بنز، یك میلیارد هدیه ازدواج دخترش و منزلی در شهرك غرب كه از جانب بابك زنجانی بعنوان هدیه به او داده شده بود و دو میلیون دلار سود حاصل از بانك FIIB محكوم شد.
در این میان تاكید مسئولان پیش از اجرای حكم، همواره برگرداندن پول ها و اموال بیت المال از طرف بابك زنجانی است.
هم اكنون هر سه متهم در زندان بسر می برند و یكی از اتفاقات جدید در پرونده بابك زنجانی صدور كیفرخواست جعبه سیاه این پرونده است.
شهرام جزایری

یكی از چهره های شناخته شده در دستگاه قضایی شهرام جزایری یكی از متهمان بی نظمی در نظام اقتصادی كشور است. شهرام جزایری ابتدا در سال ۱۳۸۱ بازداشت شد و در اوایل اسفند ۱۳۸۵ در جریان انتقال از زندان برای معرفی برخی اموالش، فرار كرد و سه روز قبل از شروع سال ۸۶ در عمان مجدداً دستگیر شد. همین اقدامِ او حكم زندانش را دو سال افزایش داد. در نهایت، شهرام جزایری كه توانسته بود از بهتان بی نظمی در نظام اقتصادی كشور تبرئه شود، پس از ۱۳ سال از زندان آزاد شد.
تحصیل مال بوسیله نامشروع، پرداخت رشوه به دفعات و به افراد مختلف، معافیت از سربازی به صورت متقلبانه، اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی، تصرف غیرمجاز در اموال و وجوه توقیف شده، فرار از زندان و خروج غیرمجاز از كشور، مهمترین اتهامات او بودند.
در مردادماه سال ۹۷ شهرام جزایری در حالیكه قصد خروج غیرمجاز از مرز را داشت، در گمرك مرز بازرگان دستگیر شد.
سخنگوی قوه قضاییه در همان زمان اظهار داشت: باتوجه به نحوه خروج از كشور شهرام جزایری و پیشنهاد رشوه ای كه داده است بالقطع به پرونده او رسیدگی خواهد شد و به دلیل سوابقی كه از قبل داشته، رسیدگی به این پرونده باز در تهران صورت خواهد گرفت و بر همین مبنا هم خود نامبرده و هم پرونده اش به تهران منتقل می شود.
سرانجام سوم آذر ۹۷ كیفرخواست پرونده جزایری صادر شد.


بازداشت سه وكیل دادگستری

یكی دیگر از اتفاقات سال ۹۷ بازداشت آرش كیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وكیل دادگستری بود كه ۲۷ مردادماه ۹۷ به دنبال حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر و به زندان فشافویه منتقل شدند.
پرونده آرش كیخسروی ۲۵ مهرماه ۹۷ به دادگاه انقلاب رفت و ۲۰ آذر ۹۷ دادگاه با آزادی آرش كیخسروی موافقت نمود و شعله سعدی باز ۱۳ آذر ۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شد.
۱۱ آذرماه سال ۹۷ جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آرش كیخسروی و قاسم شعله سعدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید. نهایتاً این دو وكیل دادگستری به ۶ سال حبس محكوم شدند.
امیرسالار داودی باز دیگر وكیلی است كه ۲۹ آبان ۹۷ بازداشت شد و سوم بهمن ۹۷ كیفرخواست پرونده او صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد. این وكیل دادگستری از آن زمان تابحال در بازداشت سپری می كند.
محمد حبیبی

بر طبق این گزارش، یكی دیگر از اتفاقات سال ۹۷ تجمع فرهنگیان به مناسبت هفته معلم بود. در این تجمعات محمد حبیبی ۲۰ اردیبهشت ۹۷ بازداشت و اول مرداد سال ۹۷ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاكمه شد. نهایتاً سپس محكومیت به حبس و شلاق در ۱۳ شهریور سال ۹۷ به زندان اوین منتقل شد.
رامین حسین پناهی

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، یكی دیگر از پرونده های سال ۹۷، مربوط به پرونده رامین حسین پناهی عضو گروهك كومله بود.
رامین حسین پناهی عضو گروهك كومله بود كه حسب گزارش مورخ ۱۳۹۶/۴/۰۲ سازمان اطلاعات سپاه كردستان در چارچوب یك تیم نظامی، به قصد عملیات خرابكارانه به كشور وارد شده و با مشكوك شدن ماموران به اعضای این تیم در ایستگاه بازرسی ورودی شهرستان سنندج، رامین حسین پناهی و همراهانش مبادرت به پرتاب نارنجك جنگی و شلیك تیر به سمت ماموران كرده كه این درگیری منتهی به هلاكت سه تن از اعضای تیم مذكور و مصدوم شدن رامین حسین پناهی شد. سپس بازداشت او و رسیدگی به پرونده اش نهایتاً رامین حسین پناهی ۱۷ شهریورماه سال ۹۷ اعدام شد.
پزشك تبریزی
بر طبق این گزارش، یكی دیگر از پرونده های دنباله دار در دستگاه قضایی پرونده پزشك تبریزی است. ۱۷ مهر ماه سال ۹۵ پنج عضو خانواده این پزشك همچون همسر، مادر، پدر، برادر و مادربزرگش گرفتار تنگی نفس شدند و همسر و مادربزرگش سپس انتقال به بیمارستان جان خودرا از دست دادند. همزمان با مرگ مرموز دو تن از اعضای خانواده این پزشك و مسمومیت سایر اعضای خانواده اش، تحقیقات ویژه جنایی برای رازگشایی از این پرونده جنجالی انجام شد.
چهار جلسه برای رسیدگی به این پرونده در شعبه سوم دادگاه كیفری یك استان آذربایجان شرقی انجام شد و در نهایت پس از برگزاری چهار جلسه، ۲۹ اسفند ماه سال ۹۶، رای صادر و پزشك تبریزی به قصاص محكوم شد.
۹ مهر سال ۹۷ حكم قصاص درباب محكومیت علیرضا صلحی از طرف دیوان عالی كشور نقض شد و پرونده به شعبه رسیدگی كننده دادگاه بدوی اعاده شد.
در زمان رسیدگی دوباره به پرونده در ۴ اسفندماه سال ۹۷ به دلیل گستردگی حجم مطالب، جلسه دادگاه تجدید شد و ادامه رسیدگی به این پرونده به سال ۹۸ موكول شد.
احمدی نژاد
از دیگر پرونده ها مطرح در سال های اخیر، پرونده محمود احمدی نژاد رئیس دولت های نهم و دهم بود كه با شكایت كمیسیون اصل ۹۰ مجلس و چند شاكی خصوصی در خرداد ماه سال ۹۲ از طرف شعبه ۶ دادگاه كیفری یك استان تهران به دادگاه احضار شد. در چندین نوبت از وی برای حضور در دادگاه دعوت به عمل آمد ولی تابحال احمدی نژاد در دادگاه حضور نیافته است.
معاون اول قوه قضاییه یكشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ در پاسخ به سوالی مبنی در مورد مدارای دستگاه قضا با مسئولان سابق كشور همچون احمدی نژاد كه اتهاماتی را مقابل این دستگاه مطرح كرده اند، اظهار داشت: قبول دارم با برخی از افراد برخورد نشده اما مطمئن باشید با هر كسی كه مرتكب جرمی بشود رسیدگی خواهد شد.به قول معروف "دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد."
جلسه رسیدگی به پرونده حسین فریدون

بر طبق این گزارش، یكی دیگر از پرونده های مهم در دستگاه قضایی پرونده حسین فریدون برادر رئیس جمهور است. اواخر تیرماه سال ۹۶ سخنگوی دستگاه قضایی در نشست خبری در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه در مناظرات انتخاباتی بعضی از كاندیداها مسائلی را در مورد رئیس جمهور و تخلفات برادر وی - حسین فریدون - مطرح نمودند، آیا پرونده ای در این خصوص مطرح بوده است، گفته بود كه در این زمینه چندین نوبت تحقیق شد و از افرادی كه در رابطه با سوژه هستند، تحقیق به عمل آمد كه برخی بازداشت و برخی بیرون هستند. برای حسین فریدون ۲۴ تیر ماه قرار صادر شده و چون این قرار وثیقه بوده و تامین نشده، وی به زندان معرفی شده است كه اگر این قرار وثیقه را تامین كند، آزاد می شود.
محسنی اژه ای همین طور اعلام نموده است كه این پرونده درباب مسایل مالی است اما معوقات بانكی نیست.
۲۶ تیر ماه سال ۹۶ حسین فریدون به منظور تكمیل پرونده در شعبه بازپرسی دادسرای كاركنان دولت حضور یافت اما به خاطر نامناسب بودن حال عمومی اش توسط آمبولانس از دادسرا به بیمارستان منتقل شد. سپس عصر همان روز با تودیع وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد.
سرانجام اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و مرتبطین وی ۳۰ بهمن ۹۷ و دومین جلسه ۷ اسفند ۹۷ در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی كاركنان دولت انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای روز یكشنبه ۱۲ اسفندماه در نشست خبری گفت كه بهتان حسین فریدون بهتان بی نظمی در نظام اقتصادی نیست.
یكی دیگر از حوادث سال ۹۷ اعتراضات كارگران شركت نیشكر هفت تپه بود كه در این اعتراضات اسماعیل بخشی یكی از كارگران این شركت در شوش بازداشت و سه بهتان به او تفهیم شد.
اسماعیل بخشی ابتدا ۲۱ آذر ۹۷ با تودیع وثیقه به میزان ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شد و سرانجام اول بهمن ماه سال ۹۷ دادستان دزفول اعلام نمود كه با نیابت قضایی از طرف دادستانی شهرستان شوش و درخواست جلب بازداشت اسماعیل بخشی، دستور جلب این فرد در دادسرای دزفول صادر و دستگیر شد.

«دكل نفتی گمشده»

ماجرای گم شدن دكل نفتی در سال ۹۴ و در مجلس نهم از طرف نماینده آبادان، افشا شد. در آن زمان گفته شد یك دكل نفتی در دولت احمدی نژاد به وسیله «شركت تأسیسات دریایی» با قیمت ۸۷ میلیون دلار خریداری شده و با وجود واریز همه پول به حساب یك شركت واسطه، دكل هیچ گاه وارد ایران نشده است.
سخنگوی دستگاه قضایی در یكی از نشست های خبری در سال ۹۶ درباب پرونده موسوم به دكل نفتی گفته بود كه این پرونده از لحاظ محتوا بزرگ است و بررسی آن مدت ها طول كشیده است.
طبق گفته های علیزاده طباطبایی وكیل مدافع یكی از متهمان این پرونده، دكل نفتی ۵ متهم دارد و بهتان بعضی از متهمان تحصیل مال نامشروع و برخی دیگر خیانت در امانت است.
سپس صدور كیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه، شعبه ۱۰۶۳ مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی تابحال ۱۰ جلسه برای رسیدگی به این پرونده در سال های ۹۶ و ۹۷ برگزار شده است.
در آخرین اظهار نظر از وكیل مدافع یكی از متهمان پرونده دكل نفتی در سال ۹۷، هنوز چیزی در این پرونده معلوم نیست و برای آن تصمیمی گرفته نشده است.
۲۰ اسفند ۹۷ یك منبع مطلع اعلام نمود كه رای پرونده موسوم به دكل نفتی صادر شده است.
پرونده سیدامامی و محیط زیستی ها

یكی دیگر از پرونده های مهم قضایی پرونده چند فعال محیط زیستی متهم به جاسوسی و خودكشی سیدامامی استاد دانشگاه در این زمینه بود.
دادستان تهران ۲۱ بهمن ماه سال ۹۶ از شناسایی و دستگیری چند متهم در رابطه با یك پرونده جاسوسی آگاهی داد و درباب اقدامات متهمان این پرونده گفته بود كه این افراد در چارچوب اجرای پروژه های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع آوری اطلاعات طبقه بندی كشور در حوزه های استراتژیك اقدام می كردند كه با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یكی از نهادهای امنیتی كشور دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شدند.
جعفری دولت آبادی ۲۴ بهمن سال ۹۶ باز اعلام نموده بود كه سپس بازداشت كاووس سیدامامی و نمایش اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجویی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست كرده بود كه مورد پذیرش قرار گرفت اما سپس بازگشت متهم به محل نگهداری اش در بازداشتگاه، با تدارك مقدمات در سرویس بهداشتی مبادرت به خودكشی كرد.
۲۵ تیرماه سال ۹۷ خانواده كاووس سیدامامی مقابل رئیس سازمان صداوسیما و عوامل برنامه ۲۰: ۳۰ بدلیل ساخت مستندی درباره سیدامامی شكایت كردند.
طبق اعلام وكیل مدافع خانواده سیدكاووس امامی در سال ۹۷، پرونده هنوز مفتوح است و صدا وسیما باید پاسخگو باشد.
پرونده محیط زیستی ها 8 متهم دارد.
سخنگوی دستگاه قضا درباره تغییر عنوان اتهامی فعالان محیط زیست اعلام نموده بود كه درباب فعالان محیط زیست طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی بعضی از جاسوسی ها می تواند در شرایطی تا افساد فی الارض پیش رود.
در آخرین اخبار مربوط به پرونده محیط زیستی ها، دادستان تهران ۴ بهمن سال ۹۷ اعلام نمود كه دادگاه متهمان پرونده محیط زیست بزودی برگزار می گردد. چند جلسه دادگاه این افراد در بهمن سال ۹۷ برگزار شد. از جمله موارد مربوط به این پرونده این بود كه گفته شد، كیفرخواست صادره برای آنها بیش از ۳۰۰ صفحه است.
مواردی كه در این گزارش از آنها یاد شد، بخش عمده ای از پرونده های مهم قوه قضاییه در سال 97 بود. دستگاه قضایی، علاوه بر این پرونده ها امسال كار ویژه ای را برای رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی شروع كرد كه در گزارش دیگری به آنها پرداخته ایم.
1398/01/10
20:37:57
5.0 / 5
4432
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است