گزارش ثبت آسان از چهارمین جلسه دادگاه موسسات مالی

قاضی: متهم ردیف اول دادگاه موسسات مالی فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی است

قاضی: متهم ردیف اول دادگاه موسسات مالی فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی است به گزارش ثبت آسان در چهارمین جلسه دادگاه چند موسسه مالی، نماینده دادستان به متهم ردیف اول این پرونده اظهار داشت: شما می گویید تمام سفرهای شخصی و خریدهایتان با پول های شخصی انجام شده است. شما این مبالغ را برای سفرهای خارجی از كجا آوردید؟


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در ابتدای دادگاه قاضی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و در مورد دفاعیات جلسه قبل امیر حسین آزاد (متهم ردیف اول) توضیح دهد.
محمد آقامیری راد نماینده دادستان اظهار نمود: آقای آزاد در جلسه گذشته دفاعیات خودرا برمبنای توهین به دادیار و بانك مركزی برنامه ریزی كرده بود كه این هم نوعی دفاع است اما برای این افراد جای دفاع وجود دارد.
نماینده دادستان، اظهار داشت: شما در دفاعیات خود گفتید از سپرده های مردم صیانت كرده اید در صورتیكه شما از بدو تاسیس موسسه البرز ایرانی ها طی این سال ها 800 میلیارد تومان سپرده جذب كردید و بعد اسم آنرا به آرمان و فردوسی تغییر دادید. از این مقدار 150 میلیارد تومان در حساب های مختلف بلوكه شده و 150 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و 200 میلیارد تومان اموال از شما شناسایی شده و 300 میلیارد هم كسری وجود دارد كه حیف و میل شده است.
وی، اضافه كرد: شما در سن 24 سالگی 2 میلیارد سرمایه داشتید و حال در سن 30سالگی فقط یك ملك در پاسداران به ارزش 50 میلیارد تومان دارید كه به نام شما، همسرتان و آقای قریانی و همسرش است. ملك زعفرانیه به نام همسر شما و خودروی لندوور كه 5 میلیارد تومان ارزش گذاری شده و بنزی كه در پاركینگ خانه همسر شما پیدا شده است.

هزینه های سفر با هواپیمای شخصی و سكونت در جزایر را از كجا آوردید؟
نماینده دادستان، اظهار داشت: شما عنوان می كنید سفرهای خارجی را پول شخصی رفته اید. توضیح دهید سفرهایی كه با هواپیمای شخصی با همسرتان می رفتید و در جزایر سكونت داشتید هزینه اش را از كجا آوردید؟

قتل یك نفر به دست سپرده گذاران
وی خطاب به متهم اظهار داشت: شما از آبروی مومن صحبت می كنید در صورتیكه آبروی مومن خون حامد كرمی است كه در كرج توسط سپرده گذاران به قتل رسید. آبروی مومن مردی است كه برای درمان سرطان همسرش خانه اش را فروخت تا در موسسه شما سپرده كند و بتواند هزینه درمان همسرش را بدهد اما خانه اش را از دست داد و سرطان همسرش هم درمان نشد.
نماینده دادستان اظهار داشت: آبروی مومن خون فردی است كه از دست رفت و شما به همسرش گفتید مگر من او را كشتم؟
وی عنوان كرد: شما تمام اقداماتتان را با نامه های جعلی آغاز كردید و پس از اینكه موسسه فردوسی متوجه آن شد از شما شكایت نمود اما به سبب اعمال نفوذی كه داشتید نتوانست كاری كند و بعد شما مجبور شدید تابلوهای خودرا به موسسه آرمان تغییر دهید.

پلیس امنیت نتوانست موسسات فردوسی و آرمان را پلمب كند
نماینده دادستان خطاب به این متهم اظهار داشت: شما می گویید چرا بانك مركزی فقط به تعاونی ما گیر داده است و به تعاونی های دیگر كاری ندارد؟ اولا به پرونده های تعاونی های دیگر هم رسیدگی می شود اما فرق شما با تعاونی های دیگر این است كه شما كار خودرا از نطفه با جعل شروع كردید و پلیس امنیت عنوان كرده است كه به سبب اعمال نفوذ شما در استان ها و شهرستان ها، نتوانسته موسسات فردوسی و آرمان را در استان های ایلام و كرمانشاه پلمب كند.

در 5 سال كار بانكداری حتی یك دفعه هم كار تولیدی نداشتید
نماینده دادستان اضافه كرد: شما می گویید ما هیچ ملكی را گران نخریدیم و ارزان نفروختیم در صورتیكه فریدون چراغی می گوید شمل ملكش را 14 میلیارد خریداری كردید و این فرد 20 روز بعد همان ملك را 5 میلیارد تومان مجدد خرید. شما 4 تا 5 سال است كه كار بانكداری می كنید اما حتی یك دفعه هم كار تولیدی نداشتید كه خدمت به نظام باشد و تنها كار شما دلالی بوده است.
وی اشاره كرد: شما برای پرداخت بازپرداخت سپرده گذاران ملكی را كه پنج تا 6 میلیارد ارزش داشت با یك میلیارد گران تر می خریدید اما با فروشنده شرط می كردید كه یك میلیارد را نقدی پرداخت كنید و ما بقی را تا 30 درصد تسهیلات بدهید و مالكان به سبب ركودی كه در بازار وجود داشت طمع می كردند و ملك خودرا می فروختند و شما چند روز بعد همان ملك را یك میلیارد ارزانتر می فروختید و این چرخه ادامه داشت تا بتوانید سپرده های بیشتری جذب كنید.
نماینده دادستان اظهار داشت: شما عنوان می كنید بانك مركزی با ما همكاری نكرده است مگر الزامی وجود دارد كه بانك مركزی به شما مجوز بدهد؟ بانك مركزی به شما اعلام نموده است مجوز ندارید بنا بر این نمی توانید ادامه فعالیت دهید. شما اعلام نموده اید بانك مركزی هیچ نامه ای با عنوان بی نظمی در نظام اقتصادی كشور به ما ارسال نكرده است در صورتیكه در بازپرسی خودتان گفته بودید كه نامه از بانك مركزی به دستمان رسید و من آنرا به آقای قریانی نشان دادم و ایشان گفتند مهم نیست و به كارتان ادامه دهید و شما عنوان می كنید مشكل كار ما این بود كه مشاوره حقوقی خوبی نداشتیم.

متهم ردیف اول فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی بندرعباس است
وی، اظهار داشت: ایشان عنوان می كند دادیار كیفرخواست را از ظن خودش نوشته است در صورتیكه شما 152 صفحه در بازپرسی نوشته اید و زیر آنها را امضا كرده اید و گفته اید تمام این اظهارات را قبول دارید. شما دارای نفوذ بودید. در 24 سالگی چه توانایی داشتید كه آقای قریانی با سابقه بانكی به شما رجوع كرد تا شریك او شوید جز اینكه پدر و پدر همسرتان دارای نفوذ بودند. پدرتان از استانداران سابق و پدر زن شما استاندار فعلی بندرعباس است.
نماینده دادستان بیان كرد: شما می گویید با همتی پدر خانمتان به دفتر پورمحمدی رفتید و در ارتباط با آب و هوا صحبت كردید در صورتیكه در همان روز تمام نامه ها به امضا رسید.
در اینجا قاضی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: مگر آب و هوا به بانك مركزی مربوط است؟
نماینده دادستان اظهار داشت: عنوان كردید كه تا سال 93 هیچ سمتی نداشتید در صورتیكه ما قائم مقام آنجا بودید. ایشان می گوید هیچ كلاهبرداری صورت نگرفته است در صورتیكه در كلاهبرداری بحث فریب مطرح است. در كلاهبرداری فرد باید دارای اعتبار باشد تا بتواند افراد را فریب دهد شما با تابلوهایی كه بر سر در شعب نصب كردید مردم را فریب دادید.
وی اضافه كرد: در ارتباط با جعل امضا هم می گویید به جهت اینكه نامه سریعتر به بانك مركزی برسد زیر آنرا خودم امضا كردم و تنها اشكال كار این بود كه جمله "از طرف" را زیر نامه ننوشتم در صورتیكه آقای بایی سلامی می گوید من چنین اجازه ای ندادم. شما در دفاعیاتتان گفتید سجاد لطفی در تاسیس موسسات و شعبات در ایلام نقشی نداشته است بله درست است ایشان در افتتاح شعبات در كردستان نقش داشته است.
نماینده دادستان بیان كرد: متهم می گوید با تمام سپرده گذاران تسویه كرده و شاكی ای ندارد در صورتیكه تمام پول ها را بانك مركزی داده و از حساب بیت المال رفته است. در سال 92 با مشكلاتی كه برای تعاونی ها پیش آمد مردم در خیابان ها تجمع می كردند و به سبب ضربه ای كه به نظام وارد می شد سران سه قوه جلساتی تشكیل دادند و با اجازه از مقام معظم رهبری تصمیم بر آن شد كه از خزانه دولت وجوهی برداشته شود و به سپرده گذاران پرداخت گردد.
وی اضافه كرد: این وجوه از بیت المال پرداخت شده. چگونه می گویید كه من پرداخت كرده ام؟ و چرا قرار تامینی من كم نمی گردد. جرم شما جنبه عمومی دارد نه خصوصی. بانك مركزی تمام وجوده را پرداخت كرده و 700 میلیارد تومان به سپرده گذاران تعاونی ها پرداخت كرده است.
نماینده دادستان عنوان كرد: در سال 93 زمانی كه آقای قریانی با شما قطع همكاری می كند شما اموال را بین خودتان تقسیم می كنید مگر این اموال برای شما بوده است كه آنرا بین خودتان تقسیم كردید و بعد آقای قریانی موسسه ولیعصر را تشكیل دهد. چطور می گویید از اموال مردم صیانت می كنید؟
نماینده دادستان افزود: ایشان بی نظمی عمده در نظام اقتصادی را قبول ندارد. قانونگذار بی نظمی عمده را شرح كرده. یكی از شروط بی نظمی عمده، وجوه كلان است. بالغ بر 1400میلیارد بدهی داشتید و می گویید در اقتصاد بزرگی كه وجود دارد ما كلان نبودیم؟ بله اقدامات شما كلان بوده است. شاید از منظر شما كلان نباشد.
وی اضافه كرد: در بحث حیف و میل اموال و خسارت به اموال عمومی تماما اموال حیف و میل شده است. در مورد مبلغ كسری كه وجود دارد شاید ایشان آنها را در جایی مخفی كردند. اقدامات شما در سال های 94 و 95 یكصد تجمع در كشور صورت گیرد و تخریب اموال عمومی و خصوصی را به همراه داشت.

اقدامات شما منجر به قتل یك انسان شد
نماینده دادستان افزود: اقدامات شما منجر به قتل یك انسان شد. درباب علم به موثر بودن این مساله توسط بانك مركزی صراحتا به شما اعلام شده بود. پدر شما حقوقدان است. می گویید پدر و پدر همسر شما با اقدامات شما مخالف بوده اند پس آنها تخلفات شما می دیدند كه موافق نبودند. شما یك اقدام تولید و كشاورزی و اشتغال زایی در این موسسات انجام ندادید. شما فقط به بحث دلالی آن هم به صورت كلاه به كلاه ورود كردید و این اقدامات شما از اصل، اقتصاد كشور را بر هم زده است.
در ادامه این جلسه به درخواست نماینده دادستان، كلامی مدیر هیئت تسویه اموال موسسه البرز ایرانیان بعنوان آگاه در جایگاه حاضر شد.
نماینده دادستان بیان كرد: آقای آزاد از اقدامات شما رضایت داشتند. در مورد وجوهی كه در چارچوب تسهیلات از موسسه خارج شده است توضیح دهید و بگویید مبالغ آن چه میزان بوده است؟
كلامی پاسخ داد: تلاش بانك تجارت در این راستا بوده كه از تضییع اموال بیت المال جلوگیری كند و 256 فقره تسهیلات شناسایی كردیم كه از سال 91 تا 96 پرداخت شده است و مبالغ آن از 10 میلیون تومان تا 400 میلیون تومان می باشد. نرخی كه تسهیلات را برمبنای آن پرداخت كردند 13 تا 39 درصد بوده است و اصل پولی كه بابت تسهیلات پرداخت شده حدود 25 میلیارد تومان بوده است.
نماینده دادستان از وی پرسید؟ پرداخت وام به بعضی از مسئولین ارشد استانی به نرخ 4 درصد را قبول دارید؟
كلامی اظهار داشت: مواردی را در ایلام شناسایی كردیم كه به مسئولین استانی بالغ به نرخ 4 درصد پرداخت شده است كه برخی پرداخت كرده اند و برخی خیر.
نماینده دادستان افزود: درباب ملك فریدون چراغی كه آنرا به مبلع 14 میلیارد خریداری می كند و سپس چراغی خودش آنرا 5 میلیارد می خرد، توضیح دهید.
مطلع پاسخ داد: این ملك در خیابان مطهری و سهرودی واقع شده كه 980 متر مربع است. ملك را به مبلغ 14 میلیارد خریداری كردند و پس از مدتی فردی به مبلغ 5 میلیارد تومان باردیگر آنرا به چراغی فروخت. چند فقره چك دادند و تعدادی سپرده برای فروشنده ملك صادر كرد. یكی دو سال بعد ملك اقاله شده است كه در قبال اقاله ملك باید 14میلیارد تومان برگشت می خورد كه در نتیجه 5 و نیم میلیارد تومان خسارت به البرز ایرانی ها وارد شده است كه نمی دانم در این میان توافقی صورت گرفته است و یا به سبب به هم ریختگی اطلاعات مالی این اتفاق افتاده است.
نماینده دادستان پرسید: در خوصص املاك آقای نبوی و علیزاده توضیح دهید.
وی پاسخ داد: آن چیزی كه در سیستم بانكی روال است این است كه وقتی بانك ها ملكی را خریداری می كنند از محل بدهكاران چك می كشند و ثمن معامله را پرداخت می كنند. آن فرد می تواند چك را نقد كند یا در همان بانك سپرده گذاری كند. در عمده مبایعه نامه های ملك اهمی را نقد پرداخت كردند و الباقی را سپرده ایجاد كردند كه پشتوانه آن آورده نقد و از سپررده مزدم نبوده است.
این آگاه افزود: در املاك زعفرانیه ملك در جایی واقع شده است كه مشكل منابع طبیعی وجود دارد و امكان ساخت و ساز نیست و در اینكه كدام پلاك مربوط به ملك است ابهام وجود دارد. در ملك اقدسیه حدودا وضعیت مشابهی وجود دارد و در واقع ملكی خریداری شده كه به بانك بدهكار بوده است. این سپرده ها امكان انتقال به غیر داشته است. برای مثال در ملك بومهن، فردی ملكی را فروخته و 2 میلیارد سپرده گرفته است و این سپرده را به تعدادی دیگر انتقال داده است. بدین سبب در مورد این املاك طرف ما یك نفر نیست و امكان دارد 20 نفر باشند.
نماینده دادستان اظهار داشت: به غیر از اموالی كه در دادسرا كشف شد آیا آقای آزاد به شما اموال دیگری را معرفی كردند؟
وی پاسخ داد: خیر در بانك تجارا اموالی را معرفی نكردند. بتازگی ماشینی كه در لیست دارایی ها بود كشف شد.
نماینده دادستان اظهار داشت: آیا اموالی به نام همسر آقای آزاد وجود دارد؟
كلامی بیان كرد: آپارتمان 240 الی 250 متری به نام همسر ایشان است و یك طبقه دیگر همان مجموعه به نام همسر آقای قریانی است. آقای قریانی در اظهاراتشان گفتند ملك مربوط به البرز ایرانی ها است. بتازگی شنیده ام كه وكالتی آنرا فروخته اند كه دادیار باید در این زمینه از ثبت استعلام بگیرد.
مدیر هیئت تسویه اموال البرز ایرانی ها افزود: ملكی در سرخ رود به نام احسان حیدری و ملك 33 هزار متری در نوشهر به نام آقای آزاد است كه جنگل خریدند و رقم بالایی پرداخت كردند. ارزش آن متری 10 میلیون تومان بوده است ه كارشناسی 180 هزار تومان قیمت گذاشته است.
نماینده دادستان اظهار داشت: ظاهرا متهم این املاك را برای پولشویی خرید و فروش می كرده است.
پس از اظهارات مدیر هیئت تسویه اموال البرز ایرانی ها نماینده دادستان از قاضی درخواست خرازی مدیرعامل شركت بهستان بعنوان آگاه در جایگاه حاضر شود.
آقا میری نماینده دادستان پرسید در كیفرخواست سه نوع سود محاسبه شده است حدكثر سودی كه به یك حساب پرداخت شده چه مقدار بوده است؟
خرازی پاسخ داد: سودهای اصلی تا 45 درصد بوده و سود ترجیحی كه وجود داشته تا 31 درصد بوده است.
نماینده دادستان بیان كرد: تمام سودهایی كه صاحبان مجموعه پرداخت كرده اند عملا خارج از قوانین بانك مركزی و جهت اقدامات جاه طلبانه بوده است.
در ادامه نماینده بانك مركزی با حضور در جایگاه اظهار داشت: آقای آزاد بیان نمودند اتهامات انتسابی را قبول ندارند و اقداماتشان قانونی بوده در صورتیكه مستندات شكواییه بانك مركزی در جلسه دوم بیان شد.
وی با اشاره به ماده 1 قانون تنظیم بازار متشكل حقوقی اظهار داشت: یك نفر بدون تخصص و بدون دریافت مجوز مبادرت به شروع عملیات بانكی، تاسیس شعبه و جذب سپرده كرده است. بهتر بود ایشان قسمتی از اتهامات خودرا قبول می كرد.
نماینده بانك مركزی درباب نامه بانك مركزی به البرز ایرانی ها اشاره كرد: بنا بر نفوذ این افراد در مسئولان استانی فعالیت مجموعه متوقف نشد در حالیكه بانك مركزی طبق نامه ای به آنها اعلام می كند از این به بعد اقدام شما مصداق بارز بی نظمی در نظام اقتصادی می باشد. آقای آزاد در صورتجلسات دادگاه این نامه را تایید كردند و طی آن به آقای قریانی اطلاع دادند كه ایشان گفته اند مشكلی نیست بقیه كار می كنند ما هم كار می نماییم.
وی با اشاره به پیگیری جدی سوژه نهادهای مالی غیرمجاز اظهار داشت: درباب تعاونی وحدت ایثار و ثامن الحجج رای قطعی صادر گردیده است. پرونده اعتماد ایرانی ها در مشهد مورد رسیدگی قرار گرفته و همین طور رای جوانان خیر مرند هم صادر شد. این درحالی است كه آقای آزاد به راحتی دروغ می گوید و اشاره می كند بانك مركزی فقط به تعاونی ما ایراد می گیرد و با فعالیت نهادهای مالی دیگر كاری ندارد. بانك مركزی در مورد فعالیت كلیه نهادهای مالی غیرمجاز به صورت جدی ورود می كند و خوشبختانه تعامل بسیار خوبی را از طرف دستگاه قضایی در این خصوص شاهد می باشیم.
نماینده بانك مركزی اضافه كرد: آقای آزاد در دفاعیات خود گوناگون به دادیار دادسرا، بانك مركزی و صلاحیت دادگاه توهین كرده است. ایشان ادعا كرده بانك مركزی از او 30 میلیارد رشوه می خواسته كه به آن مجوز بدهد.
در ادامه نماینده بانك مركزی اظهار داشت: بانك مركزی با تمام مراكز مالی غیر مجاز شامل صرافی ها، موسسات بانكی، تعاونی های بدون مجوز كه آغاز به فعالیت كنند حتما برخورد خواهدنمود و تا رسیدن به نتیجه شكایت خودرا دنبال می كند.
وی اضافه كرد: اقای آزاد بدون دریافت مجوز آغاز به فعالیت و جذب سرمایه كرده است و می خواسته بانك مركزی را برای دریافت مجوز در عمل انجام شده قرار دهد تا بتواند مجوز بگیرد.
نماینده بانك مركزی بیان كرد: آقای آزاد هیچ گونه همكاری در واگذاری دارایی ها و بدهی ها نداشته است.
نماینده بانك مركزی بیان كرد: اقای آزاد در جلسه قبل مواردی را بیان كرد كه دور از ادب و تماما توهین به مسئولان بانك مركزی بود. ایشان عنوان كردند كه مسئولان بانك مركزی برای دریافت مجوز طلب 3 میلیارد تومان رشوه كرده اند. مگر تعاونی ها و موسسات دیگری كه مجوز گرفته اند رشوه داده اند؟ آقای آزاد هیچ همكاری با بانك سرمایه نداشته است و در جلسه قبل توهین های زیادی كرده است و حتما حقی در این خصوص برای بانك مركزی محفوظ است.
وی اضافه كرد: متهم جلسه قبل تهمت بزرگی زده است و گفته است كه بانك مركزی به ما مجوز داده و اسناد آن هم موجود است در صورتی بانك مركزی هیچ مجوزی به آنها نداده است.
نماینده بانك مركزی بیان كرد: ایشان در دفاعیات خود اساسا تصور می كند كه مخاطبش رسانه ها هستند در صورتیكه نمایندگان بانك مركزی و دیگر بانك ها در دادگاه حضور دارند.
وی اظهار داشت: آقای آزاد می گوید هدفم خدمت بوده است و هیچ جا از دفاعیات خود ابراز ندامت نكرد.
بانك مركزی به آنها نامه زده است كه ادامه فعالیت شما مصداق بی نظمی در نظام اقتصادی كشور است و متهمان هم اقرار كرده اند كه نامه به دستشان رسیده است اما باز هم به فعالیت خود ادامه داده اند.

نماینده بانك مركزی بیان كرد: مرجع قضایی حساب های رؤسای البرز ایرانی ها یعنی حساب های آقایان آزاد و قریانی را مسدود كرد، جالب است كه رؤسای البرز ایرانی ها افراد دیگری را به صدر كار می آوردند و فعالیت خودرا با حساب آنها ادامه می دهند و به شكلی حكم قضایی را دور می زنند.
وی اضافه كرد: اداره آگاهی، چندین شعب البرز ایرانی ها را پلمب می كند اما باز هم مبادرت به جذب سرمایه كرده اند.
نماینده بانك مركزی بیان كرد: آقای آزاد با روابطی كه بوسیله پدر و پدر زنش داشت روند اجرای امور قضایی در استان ها را كند می كرد. آقای آزاد بارها اقرار كرده است كه پدرش به وی گفته است كه از البرز ایرانی ها بیرون رود اما این كار را نكرده است و همین سوژه سوء نیت ایشان را نشان داده است.
وی اظهار داشت: آقای آزاد عنوان می كند كه با میل شخصی قصد واگذاری اموال و دارای های خود به بانك تجارت را داشته است در صورتیكه این گفته ها كذب است و كمیته منتخب سران قوا دستور داده است كه اموال البرز ایرانی ها به بانك تجارت واگذار شود و چون این نامه محرمانه است از قرائت آن خودداری می كنم.
نماینده بانك مركزی بیان كرد: آقای آزاد در جلسه قبل عنوان نمود كه حتی نمی توان دربان بانك مركزی را دید در صورتیكه در اقرارهای خود در جلسه قبل 8 بار بیان كرد كه با رئیس كل بانك مركزی و سربازرس صندوق های غیر مجاز و دیگر مسئولان بانك مركزی جلسه داشته است و بطور قطع در این جلسات مسئولان بانك مركزی تذكرات لازم را داده اند و تمام اقاریر آقای آزاد با هم تناقض دارد.
وی خطاب به قاضی اظهار داشت: از دادگاه تقاضای اشد مجازات برای متهمین دارم چونكه رئیس قوه قضاییه در جلسه عالی مسئولان قضایی مطرح نمودند مجازات متهمین اقتصادی باید عبرت آمیز باشد.
در ادامه نماینده بخش نظارتی بانك مركزی در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: جناب آقای قاضی اظهارات متهم كاملاً متناقض است چون درباب بحث ساماندهی كردن به شكلی اظهار می كنند كه گویا بانك مركزی باید به هر درخواستی كه شد پاسخ مثبت بدهد و مجوز بدهد در صورتی كه ساماندهی یعنی اگر آن نهاد شرایطش را داشته باشد ارتقا بیابد در غیر اینصورت پلیس باید با آنها برخورد كند.
وی اظهار داشت: درباب اقداماتی كه در سال های اخیر توسط بانك مركزی در امتداد ساماندهی مؤسسات انجام شده است باید اظهار داشت: ما در این زمینه اقدامات گوناگون و تذكراتی هم به مجلس شورای اسلامی، شورای پول و اعتبار، دیوان عدالت اعتباری و سازمان بازرسی داشته ایم و اغلب تصمیمات بانك مركزی هم بر طبق مصوبات شورای پول و اعتبار بوده است به طوریكه اقدامات اخیر بانك مركزی هم بر طبق تصمیم كمیته منتخب سران قوا بوده است.

البرز ایرانی ها در هیچ كجا ثبت نشده است
نماینده بخش نظارتی بانك مركزی اظهار داشت: متأسفانه تعاونی البرز ایرانی ها هیچگونه شحصیت حقوقی نداشته و در هیچ كجا ثبت نشده است به طوریكه در جاهای مختلف مثل جلسات سران قوا از این تعاونی اسمی با عنوان تشكیلات مؤسسه البرز ایرانی ها یاد می شود یعنی عنوان درست و مشخص حقوقی اصلاً نداشته است.
وی افزود: اقدامات بانك مركزی را اگر ببینید متوجه می شوید كه بانك مركزی فقط به این تشكیلات تذكر نداده است بلكه به سایرین هم تذكر داده و اقدامات لازم را هم انجام داده است.
نماینده بخش نظارتی بانك مركزی اضافه كرد: متهم مدعی است كه تمامی دستورات بانك مركزی را انجام داده است در صورتی كه بانك مركزی فقط یك دستور داده است و آن هم توقف فعالیت ها می باشد اما نه تنها به این دستور توجهی نشده بلكه فعالیت های مؤسسه گسترش هم یافته است.
وی بیان كرد: آقای آزاد در دفاعیات خود مدعی هستند كه نامه بانك مركزی در خصوص بی نظمی بودن اقدامات به دستشان نرسیده است اما ما بررسی كردیم و مشاهده كردیم كه این نامه در تاریخ 93.3.13 تحویل گردیده است حتی ساعت تحویل هم 11: 10 دقیقه می باشد بنابراین این ادعا منطقی و معقول نیست. حتی بانك مركزی هم در سایت خودش و هم در رسانه ملی 2 بار اطلاعیه داد و اظهار داشت كه تعاونی البرز ایرانی ها فاقد مجوز است و حتی به مردم آگهی داده كه با این مؤسسه همكاری نكنند.
نماینده بخش نظارتی بانك مركزی بیان كرد: متهم ادعای دیگری در خصوص اینكه به مكاتبات او پاسسخ داده نشده است اما همه مستندات و شماره نامه ها موجود است كه به مكاتبات پاسخ داده شده است.
وی اظهار داشت: سوال این است كه چرا ناجا از ادامه فعالیت ها جلوگیری نكرده است كه باید گفت علت این كار نگرانی پلیس از تبعات آن است كه اگر جلوی فعالیت شعب را بگیرد ممكن بود سپرده گذاران تجمع كنند و به مصالح كشور نبود كه این كار صورت گیرد. همین طور پلیس از اعمال نفوذ این فرد با مدیران استانی حرف زده است كه مقامات استانی گفته اند كه دستور بانك مركزی انجام نشود.
وی اضافه كرد: خیلی از سپرده گذاری ها حیف و میل شده است و از سپرده های مردم به خود مردم سود داده شده است. اصلاً در كجای دنیا بازدهی یك پول 45 درصد است كه این افراد سود 45 درصدی گرفته اند و سودهای نامتعارف بوده است.
وی اظهار داشت: این افراد به جای اینكه بابت خرید یك ملك یا كالا پول نقد بدهند به جای آن برای او سپرده ایجاد می كردند در صورتی كه آن حساب منشأ نداشته و صوری بوده است یعنی اصلاً سپرده گذاری رسمی صورت نگرفته بود. علت اینكه سودهای پرداختی غیرواقعی است این است كه اصلاً پولی وجود نداشته و فقط اعتبار بوده است و اساساً علت اینكه بانك مركزی ورود جدی نداشته است این بوده كه اصلاً این موسسه مجوزی برای فعالیت بانكی نداشته است.
نماینده بخش نظارتی بانك مركزی اضافه كرد: متهم مدعی است كه با 99 درصد سپرده گذاران تسویه شده است اما این تسویه بوسیله خطوط اعتباری بانك مركزی و پایه پولی بوده است یعنی بانك مركزی مجبور شد از پایه پولی مبالغ را بپردازد و یكی از دلیلهای تورم های اخیر هم همین سوژه بوده است.
وی اظهار داشت: متأسفانه این افراد هیچكدام از فعالیت هایشان را حسابرسی نمی كردند و اصول استاندارد حسابرسی را رعایت نكرده اند. بطوریكه حالا حتی شركت های كوچك هم به كار حسابرسی توجه ویژه دارند. انتظار بانك مركزی و مردم این است كه ان شاءالله با متهمین برخورد جدی صورت گیرد.
پس از آخر اظهارات نماینده بخش نظارتی، نماینده دادستان از قاضی اجازه خواست كه 2 سوال را از متهم قریانی بپرسد.
نماینده دادستان بعد از حضور در جایگاه از قریانی سوال كرد كه آقای آزاد اعلام نموده است كه پیش از سال 93 همه مسئولیت ها به عهده شماست، شما این حرف را قبول دارید؟
كه متهم قریانی پاسخ داد: خیر.
نماینده دادستان پرسید: شما در صورتجلسات عنوان كرده اید كه علت همكاری و آشنایی شما با آقای آزاد ارتباط او و اعمال نفوذ او بوده است، آیا این حرف را تائید می كنید؟
قریانی اظهار داشت: بله، اما این حرف نیاز به توضیح دارد.
نماینده دادستان افزود: درباب حضور آقای آزاد به همراه پدر همسرش در بانك مركزی و دریافت مجوز، این حضور را تائید می كنید؟
قریانی پاسخ داد: بله.
در ادامه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول پرونده یعنی امیرحسین آزاد خواست نسبت به اظهارات نماینده دادستان و نمایندگان بانك مركزی از خود دفاع كند.
متهم بعد از حضور در جایگاه اظهار نمود: بنابر اظهارات نماینده دادستان، تلاش می كنم به ترتیب به مطالب بیان شده پاسخ دهم.
وی اظهار داشت: نماینده دادستان در ابتدای اظهاراتشان اعلام نموده اند كه 800 میلیارد تومان پول از مردم بعنوان سپرده دریافت شده است اما تكلیف 300 میلیارد تومان آن معین نمی باشد كه در پاسخ به این حرف باید پاسخ دهم كه اصلاً 300 میلیاردی وجود ندارد چون مابه التفاوت پولی كه از مردم گرفتیم و به مردم هم داده ایم 162 میلیارد تومان است نه 300 میلیارد تومان. درست این است كه از پول های مردم به مردم سود پرداخت شده است یعنی دیگر این پول ها در اختیار من نیست و مخفی نمی باشد.
وی اظهار داشت: گفته می شود كه چرا من پرداخت بدهی ها توسط بانك تجارت را قبول دارم كه پاسخ می دهم چون ما با مردم قرارداد بسته بودیم و باید پول آنها پرداخت گردد.
متهم افزود: نماینده دادستان اعلام نمودند كه من در سن 24 سالگی 2 میلیارد داشته ام و در سن 30 سالگی فقط یك ملك ام در پاسداران 50 میلیارد تومان است در پاسخ به این مطلب هم باید بگویم كه ما بر این ملك ادعای مالكیت نداریم و چون در آن زمان شرایط نبود كه آنرا به اسم مؤسسه بزنیم به خاطر اینكه اسنادش از بین نرود آنرا به نام خودمان زدیم و بعد از دستگیری آنرا به هیأت تسویه اعلام كردیم و اصلاً جزء كشفیات نیست چون خودم آنرا معرفی كرده بودم.
وی خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: شما فرمودید كه بنده با هواپیمای شخصی به جزایر اختصاصی سفر كرده ام. لطفاً در محضر دادگاه بفرمائید كه چه سندی برای این حرف دارید؟ فكر نمی كنم در جمهوری اسلامی ایران كسی هواپیمای شخصی یا جزایر اختصاصی داشته باشد. درست است دست من به جایی نمی رسد و قدرت شما بیشتر از من است اما با آبروی مردم بازی نكنید.
وی افزود: شما در مطالب ابتدای جلسه گفتید كه آبروی مؤمن خون «حامد كرمی» است اما خوب است كه بدانید حامد دوست 15 ساله من است و ما با هم تحصیل و زندگی می كردیم.
وی اظهار داشت: روزی كه من به دادسرا می رفتم عده ای از تجمع كنندگان را به دادسرا می آورد و می گفت بیا پول اینها را بده. دادیار به من می اظهار داشت كه ببین فلانی مشكل دارد و سرطان دارد، بیا پولش را بده، من از آن فرد طلبكار می پرسیدم كه طلب تو چقدر است، می گفت مثلاً 3 میلیون و من به دادیار می گفتم كه آقای دادیار در حساب های مؤسسه هنوز 10 میلیارد پول است، یا در حساب شخصی من هنوز یك میلیارد پول است، لطفاً اجازه بده پول او را بدهم، دادیار می گفت از این پول ها نده، از پول های مخفی طلب او را بده.

متهم خطاب به نماینده دادستان: برای چیزی كه مدرك ندارید مدعی نشوید
وی خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: بنابراین برای آن چیزی كه مدرك ندارید مدعی نشوید، و از كسی كه جز خدا كسی را ندارد بترسید. من چه زمانی به ضابط یا دادیار توهین كردم؟ واقعاً دادیار بسیار كوشش كرد و زحمت كشید اما دادیار مردم را می فرستاد سراغ من كه بروید پولتان را بگیرید در صورتی كه خودش همه حساب ها را توقیف كرده بود و اجازه دسترسی به آنها را نداشتیم و با این كارش می خواست من را جلوی مردم شرمنده كند.
وی در دفاع از خود در خصوص اینكه برای فعالیت هایش مجوز داشته است، نامه های بانكی را به قاضی و حاضرین در جلسه نشان داد و اظهار داشت: اگر من مجوز نداشته ام پس این اسناد و نامه های امضا شده برای چیست؟
متهمی خطاب به نماینده دادستان، اظهار داشت: شما در مطالبتان گفتید كه من با زد و بند با مسئولان بانك مركزی توانسته ام فعالیت كنم اولاً اینكه لطفاً بفرمائید با چه كسی زد و بند كرده ام، اگر منظورتان آقای پورمحمدی است باید بگویم كه او از شریف ترین مدیران بانكی است. ثانیا اینكه اگر زد و بندی بوده است باید شما او را هم دستگیر كنید.
وی اظهار داشت: شما در مطالب خود گفتید كه من از اعمال نفوذ پدر همسرم كه استاندار هرمزگان است بهره برده ام در صورتی كه پدر همسر من در سال 96 استاندار هرمزگان شده است یعنی زمانی كه من در زندان بوده ام. پس كارهای من به ایشان ربطی ندارد البته شاید شما غرایض سیاسی داشته باشید.
وی افزود: شما فرمودید كه پلیس اعلام نموده است كه به 2 دلیل پلمب شعب را انجام نداده است یكی اعمال نفوذ در مقامات استانی و دوم ترس از تجمعات كه البته من دلیل دوم را هم قبول دارم چون خود من هم از این مساله می ترسیدم كه هرج و مرج شود. اما درباره اعمال نفوذ به فرض اینكه اعمال نفوذ هم بوده است پس آن اعمال نفوذ هم جرم است و باید به این جرم كه توسط دیگری بوده است هم رسیدگی شود.

مسئولان وقت پلیس را از انجام دستورات بانك مركزی منع می كردند
در اینجا قاضی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: بله، اعمال نفوذ بوده است. مسئولان وقت استان همدان پلیس را از انجام دستورات بانك مركزی منع می كردند.
متهم امیرحسین آزاد در پاسخ به مطالب گفته شده از طرف نماینده دادستان اظهار داشت: آقای نماینده دادستان، شما عنوان كرده اید كه بنده به مسئولان استانی وام های كلان می دادم در صورتیكه چنین چیزی درست نیست، من به یكی از مسئولان وقت استان ایلام یك وام قرض الحسنه 50 میلیون تومانی داده بودم كه تا زمانی كه شعبه باز بود اقساطش را پرداخت می كرد و حتی بعد از آنكه شعبه پلمب شد چندین بار برای بازپرداخت اقساط و حتی تسویه مراجعه نموده بود اما كسی توجه نكرده است.
وی اظهار داشت: در مورد ملك مطهری مطالبی داشتید كه باید بیان كنم این ملك 1000 متری بوده و ما آنرا 14 میلیارد تومان خریداری نموده بودیم. آقای فریدون چراغی تمام مداركش برای فروش كامل بود و ما برای خرید آن چندین كارشناسی و ارزیابی انجام داده بودیم چون در خیابان اصلی مطهری بود.
وی اضافه كرد: شما فرمودید كه در ضمن 5 سال ما كار تولیدی و صنعتی نداشته ایم یا تسهیلاتی كه داده ایم برای صنعت نبوده است كه باید بگویم 60 الی 70 درصد تسهیلاتی كه ما به مردم دادیم در استان ایلام، كردستان و مناطق محروم بوده است و به خاطر موانعی كه داشتیم نتوانستیم كار تولیدی نماییم. یك كارخانه «توحید دارو» را هم می خواستیم راه اندازی نماییم كه موانع اجازه نداد.
متهم ردیف اول پرونده اضافه كرد: شما همین طور فرمودید كه ما 88 میلیارد تومان تسهیلات داده ایم و بازپرداخت نشده است، اما این عدد 88 میلیارد تومان حالا به این رقم رسیده است و آن زمان 88 میلیارد تومان نبوده است اما این توضیح لازم است كه آیا من دستور داده ام كه از افراد اقساط گرفته نشود یا من دستورر داده ام از افراد ضمانت نگیرید؟ چون امكان دارد اختلاس باشد یا حساب سازی شود یا شاید اصلاً مدیر شعبه تخلف كرده باشد.
وی اضافه كرد: شما گفتید كه من در 24 سالگی چه تخصصی داشته ام كه آقای قریانی سراغ من آمده است؟ در آن زمان پدر همسر من مسئولیتی نداشته است كه من بخواهم بگویم قدرت اعمال نفوذ دارم و اگر چنین نفوذی داشتم برای خودم كار می كردم و می رفتم دیگر مجوزها را دریافت می كردم تا گرفتار اینجا نشوم.
متهم اضافه كرد: بنده در آن زمان نماینده شركت لیزینگ در ایلام بودم و وقتی برای كارهای شركت به تهران آمده بودم مدیرعامل شركت لیزینگ مهر به من گفت چون تو كارت خوب است می خواهیم یك تعاونی بزنیم و اگر علاقه مند هستی تو هم بیا بخش آی تی آنرا بر عهده بگیر كه من هم این پیشنهاد را قبول كردم و نهایتاً در جلسه بعد با آقای قریانی آشنا شدم. خوب است بدانید كه من پیش از اینها هم شركت كامپیوتری داشتم و در كار ملك، خودرو و تلفن همراه هم فعالیت نموده ام و بنابراین آن 2 میلیارد تومان هم از این فعالیت ها بوده است.
وی خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: شما همین طور به تمسخر گفته اید كه من با پدرهمسرم به بانك مركزی رفته ام تا درباره آب و هوا حرف بزنیم، در صورتی كه من چنین حرفی نزدم و گفتم كه پدرهمسرم رفته بود به بانك مركزی تا درباره مسائل روز حرف بزند.
متهم افزود: همین طور شما گفتید كه من اقرار كرده ام كه تا پیش از سال 93 در مؤسسه هیچ سمتی نداشته ام اما من مجدداً می گویم كه از اول كار در مؤسسه بوده ام اما به خاطر حجم بالای كیفرخواست تصمیم گرفتم كه فقط از دوران مدیریتی خود دفاع كنم و به دوران مدیریتی آقای قریانی نپردازم.
وی افزود: شما می گویید ما غیرقانونی از تابلوی موسسه فردوسی بهره برده ایم اما من نامه ای دارم از موسسه فردوسی كه خطاب به آقای قریانی نوشته شده و در آن اعلام شده كه 70 درصد روند تغییر تابلو باید تا 31 فروردین سال 91 انجام شده باشد.
متهم اضافه كرد: همین طور شما گفته اید كه آقای بای سلامی موسسه را به ما فروخته اند و وقتی نتوانستند با ما كار كنند آنرا منحل كردند. این خود یك تخلف بزرگ است. آقای بای سلامی می گوید من استعفا داده ام؛ بر فرض این كه استعفا داده باشند 100% موسسه را به من فروخته اند و نمی توانستند آنرا منحل كنند.
امیرحسین آزاد اظهار داشت: شما همین طور در اظهارات خود بیان كردید كه من گفته ام آقای لطفی سمتی در ایلام نداشتند و بعد گفتید بله ایشان در كردستان سمت داشتند. یعنی شما صحبت خودتان در كیفرخواست را تكذیب می كنید. شما همین طور به من منتسب كردید كه گفتم من شاكی ندارم و من از اموال صیانت كرده ام. من نگفتم كه بدهی را من پرداخت كردم فقط گفتم پرداخت شده است.
وی افزود: بنده نامه ای كه درباب اجبار همكاری با بانك تجارت بود را با حسن نیت در زمان بازداشت خود امضا كردم چونكه نماینده بانك مركزی گفت اگر امضا كنی اموال مردم پرداخت می شود.
وی اضافه كرد: گفتید چرا من گفتم به رغم تسویه با شكات قرار وثیقه من كاهش نمی یابد من گفته ام اموال من ضبط شده، چرا قرار وثیقه كاهش نیافته است.
امیرحسین آزاد مجدداً در انتقاد از دادیار پرونده اظهار داشت: برخی احوال من قیمت گذاری نشده و آقای دادیار گفتند اموال شما مشكل دارد. گفتند فلان ملك را با مبایعه نامه خریدید و من هم گفتم بعنوان مثال، در مورد ملك پاسداران به ستاد اجرایی فرمان امام نامه زده اند كه سند را به نام آزاد منتقل نكنید.
وی افزود: من تحكم نكردم و نگفتم هیچ كارشناسی برای اموال من صورت نگرفته اما كارشناسی در بهترین حالت، سختگیرانه بوده است. تویوتا كمری من را 50 میلیون كارشناسی كرده اید در حالیكه الان پراید 50 میلیون قیمت دارد.
متهم ردیف اول این پرونده همین طور در واكنش به اظهارات نماینده دادستان كه گفت شما در سال 93 اموال را بین خودتان و آقای قریانی تقسیم كرده اید اظهار داشت: من این حرف را مطرح نكرده ام. به من بهتان حیف و میل اموال مردم را زده اید. وقتی من عرض كردم كه از هیات تسویه تشكر می كنم تشكر من به خاطر این مساله است كه این اموال در بازپرسی قیمت گذاری نشده اما آنها دستور كارشناسی كل اموال را صادر كردند. اول اموال را كارشناسی كنید و بعد به بهتان بزنید كه اموال را حیف و میل كرده ام.

تجمعات به سبب اقدامات دادیار بوده است نه من
امیرحسین آزاد درباب اینكه گفته شده اقدامات او سبب ایجاد تجمع در كشور شده و یكی از تجمعات هم به قتل یك نفر ختم شده است، اظهار داشت: معتقد هستم تجمع به سبب اقدامات بازپرسی بوده چونكه پس از 9 ماه از بازداشت من و بسته شدن حساب ها این تجمعات صورت گرفت. البته نباید كل تجمعات را به ما منتسب كنید چونكه پیش از ما موسسه فرشتگان هم به مشكل برخورده بود.

آیا عذاب وجدان ندارید؟
قاضی در واكنش به سخنان این متهم اظهار داشت: بر طبق اطلاعاتی كه به ما داده شده در سال 95، 20 تجمع و در سال 96، 73 تجمع به سبب مؤسسه شما صورت گرفته است. همین طور تجمع سپرده گذاران شما در شهر كرج سبب قتل حامد كرمی شده است. آیا عذاب وجدان ندارید؟

در جلسه سران قوا مقرر شد بدهی شما پرداخت شود

اموال شما 200 میلیارد قیمت گذاری شده، 1200 میلیارد بدهی دارید
قاضی صلواتی افزود: همین طور در آخرین تجمعات شعارهای هنجارشكنانه ضد نظام مطرح شده و این حاصل اقدامات شما است. اگر الان شكات شما در دادگاه نیستند به سبب این است كه در جلسه سران قوا مقرر شد بدهی شما پرداخت گردد و البته این مساله هم سبب ایجاد تورم در كشور شد. شما اینجا فقط در حاشیه صحبت می كنید. كل اموال شما 200 میلیارد قیمت گذاری شده است در حالیكه شما 1200 میلیارد بدهی دارید و برخی شكات به سبب مابه التفاوت سود هم همچنان شاكی هستند.عملكرد شما بی نظمی عمده در نظام اقتصادی كشور است.
متهم ردیف اول این پرونده در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: یك جایی مدیر تسویه اموال موسسه البرز فرمودند 65 مورد تسهیلات به سبب جابجایی سیستم پرداخت بوده كه من اطلاع ندارم و حرف ایشان را می پذیرم.
قاضی پرسید: در مؤسسه شما چند مورد تسهیلات بدون پشتوانه پرداخت شده است كه آزاد پاسخ داد: بصورت سیستمی نبوده و فقط یك مورد است.
وی در ادامه با اشاره به پرونده حمید باقری درمنی پرسید: آقای باقری درمنی چقدر سرمایه در موسسه شما آورده بود؟
آزاد پاسخ داد: ایشان 31 میلیارد و 500 ملیون آورده بودند كه قاضی در واكنش به اظهارات آزاد اظهار داشت: ایشان 18 و نیم میلیارد آورده بودند.
متهم اظهار داشت: شما شاید حضور ذهن ندارید ایشان 17 و نیم میلیارد تسهیلات گرفته بودند.
قاضی پرسید: شما چطور با درمنی ارتباط برقرار كردید؟
آزاد پاسخ داد: مدیرعامل پیشین پست بانك، ایشان را به من معرفی كردند.
متهم ردیف اول این پرونده همین طور درباب اینكه گفته شده ملك زعفرانیه مشكل منابع طبیعی دارد اظهار داشت: این مسئله به دادگاه رفته و در دادگاه تجدید نظر گفته شده كه 8500 متر آن مشكلی ندارد كه آن هم یك مجموعه 90 واحدی است كه خریدار به سبب اینكه از وضعیت ما اطلاع داشت سوء بهره برد و مبلغ را تسویه نكرده است. من اموال دیگری ندارم كه بانك تجارت معرفی كنم اما فكر می كنم همین اموال بدهی را پر كند كه قاضی پاسخ داد پر نمی كند اموال شما 200 میلیارد و بدهی شما هزار و 200 میلیارد است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، با آخر قسمتی از دفاعیات امیرحسین آزاد قاضی صلواتی ضمن اعلام ختم چهارمین جلسه اظهار داشت كه تاریخ جلسه بعدی متعاقباً اعلام می شود.
1398/01/28
15:33:22
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: اداره , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است