فایننشال تایمز

استعفای رییس بانك مركزی آمریكا

استعفای رییس بانك مركزی آمریكا به گزارش ثبت آسان روزنامه فایننشال تایمز انگلیس اعلام كرد، «ژانت یلن» رییس فعلی بانك مركزی آمریكا بعد از آنكه جانشین وی برای تصدی این سمت سوگند یاد كرد، این بانك را ترك خواهد نمود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یلن كه دوره وی در این سمت، فوریه 2018 (بهمن-اسفند 1396) به آخر می رسد در نامه ای خطاب به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا اعلام كرد، وقتی «جی پاول» مسئولیت ریاست بانك مركزی را بر عهده بگیرد، وی هیات مدیره این بانك را ترك خواهد نمود.
یلن می توانست تا ژانویه 2024 (دی-بهمن 1403) در سمت رییس بانك مركزی آمریكا باقی بماند، اما ترامپ تصمیم گرفته است وی را در این كرسی ابقا نكند.
این تصمیم بدان مفهوم است كه ترامپ چهار كرسی خالی در هیات عامل هفت عضوی بانك مركزی این كشور خواهد داشت كه یكی از آنها كرسی معاون رییس است كه در اكتبر (مهر-آبان) گذشته توسط استنلی فیشر خالی شد.
این یعنی، بانك مركزی آمریكا با یك دوره تغییرات در بالاترین سطوح روبرو خواهد بود آن هم در زمانی كه این بانك تصمیم گیری های خطیری را پیش رو دارد.
یكی از تصمیماتی كه پاول با آن روبروست، این است كه چطور نرخ تورم بسیار پایین این كشور را با نرخ بیكاری و بازارهای مالی اشباع شده در تعادل قرار دهد.
نرخ بیكاری آمریكا اینك به كمترین سطح در 100 سال قبل رسیده است.
پاول (گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی ریاست بانك مركزی آمریكا) هفته آینده باید تاییدیه مجلس سنا را بگیرد.
یلن كه پیش تر رییس بانك مركزی ایالت سانفرانسیسكو بود، در اكتبر 2010 (مهر-آبان 1389) معاون رییس هیات مدیره بانك مركزی آمریكا شد؛ در آن زمان نرخ بیكاری این كشور بعد از بحران مالی سال 2008 جهان به 9. 4 درصد رسیده بود.
وی در سال 2014 به سمت ریاست بانك مركزی آمریكا منصوب شد؛ اكنون نرخ بیكاری آمریكا به 4. 1 درصد رسیده است.
یكی از مهمترین اقدام های بانك مركزی آمریكا در دوره ریاست یلن، افزایش نرخ بهره موثر در این كشور بود و انتظار می رود در ماه دسامبر آینده (آذر - دی) برای سومین بار نرخ آن افزایش یابد.
یلن در نامه خود نوشته است، از نیرومند شدن سیستم مالی و رشد اقتصادی در خور توجه كشور بعد از بحران مالی سال 2008 خرسندم.


 

1396/08/30
15:00:00
5.0 / 5
4641
تگهای خبر: اقتصاد , بیكاری , معاون , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است