رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه:

راه اندازی سامانه رای صحیح ابتكاری نو در قوه قضاییه است

راه اندازی سامانه رای صحیح ابتكاری نو در قوه قضاییه است ثبت آسان: رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در دیدار با رئیس دیوان عدالت اداری خواهان راه اندازی كمیته مشترك برای افزایش تعاملات پژوهشی شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، دكتر سید حجت الله علم الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه با حجت الاسلام والمسلمین دكتر محمدكاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری دیدار و گفت و گو كرد.
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در این دیدار با اشاره به اینكه دیوان عدالت اداری با ظرفیت های گسترده نیازمند همكاریهای پژوهشی با پژوهشگاه قوه قضاییه است، اظهار نمود: دیوان عدالت اداری در 4 ماه اول سال نزدیك به 34 رای وحدت رویه صادر كرده كه در این زمینه پژوهشگاه قوه قضاییه با عنایت به ظرفیت های خود باید به صورت وِیژه در نحوه استدلال آرا بحث و بررسی كند.
وی افزود: پژوهش با استدلال قوی در برهه هایی كه شاهد اختلاف نظر بین قضات درباب یك سوژه هستیم، می تواند حائز اهمیت باشد و در اصل گره گشای اختلاف نظرها باشد.
رئیس دیوان عدالت اداری اشاره كرد: پژوهشگاه قوه قضاییه در همین راستا می تواند بسیار در تصمیم گیری و تصمیم سازی های دیوان عدالت اداری موثر و مفید فایده ظاهر شود و تحقق این امر نیازمند ارتباط تنگاتنگ طرفین است.
وی با اشاره به اینكه نشریات و كتاب های دیوان عدالت اداری تنها بوسیله قوه قضاییه باید منتشر شود، اشاره كرد: دیوان عدالت اداری نیازمند همكاری بیشتر با انتشارات پژوهشگاه برای نشریات و كتب خود است.
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی دیوان عدالت اداری را به سبب عملكرد خوب جزو نهادهای موفق و قابل معرفی به دنیا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.
ایشان سپس به اصلاحات قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و اضافه كرد: دیوان عدالت اداری از یك سو در بعضی از موضوعات در برداشت از قانون و نحوه رسیدگی به پرونده ها بین قضات گرفتار اختلاف نظر بود و از طرف دیگر در مقام اجرا با برخی از تنگناها روبرو می شد كه شاید افرادی كه به صورت نظریه با آن روبرو می شدند زیاد برای آنها قابل لمس نباشد در همین راستا اصلاحاتی را پیشنهاد دادیم تا بتوانیم این مشكلات را به نحوی برطرف نماییم.
رئیس دیوان عدالت اداری اضافه كرد: راه اندازی سامانه رای صحیح جزو برنامه های سال جاری دیوان عدالت اداری است و در این زمینه پژوهشگاه با وجود ظرفیت های خود می تواند ما را یاری رساند.
در ادامه این دیدار دكتر سید حجت الله علم الهدی با اشاره به اینكه پژوهشگاه قوه قضاییه آمادگی كامل برای همكاری پژوهشی و علمی با دیوان عدالت اداری دارد، اظهار نمود: پژوهشكده استخراج و مطالعات رویه قضایی (آرا) با داشتن گروه استخراج آرا دیوان و با عنایت به دسترسی به آرای شعب باید تعامل بیشتری در زمینه پژوهشی با دیوان عدالت اداری داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه در آینده نزدیك شاهد تقویت پژوهشكده های پژوهشگاه خواهیم بود، اشاره كرد: گروه دیوان در زمینه های آرای وحدت رویه و بحث اختیارات رئیس دیوان عدالت باید فعالیت بیشتری داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در ادامه خواهان ایجاد سازوكار جدید در چارچوب كمیته مشترك بین پژوهشگاه قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری برای افزایش همكاریهای طرفین شد و اضافه كرد: پژوهشكده حقوق عمومی و بین الملل این پژوهشگاه در آینده نزدیك گروهی را تحت عنوان گروه حقوق اداری تشكیل می دهد تا با حضور قضات دیوان عدالت اداری با نیاز سنجی و سوژه شناسی در مباحث پژوهشی بتواند به نحو مطلوبی ورود موثر داشته باشد.
وی افزود: كمیته مشترك باید با استفاده از ظرفیت قضات، اساتید، نخبگان و پژوهشگران خدمات بیشتری در عرصه پژوهشی و علمی به دیوان عدالت اداری ارائه كند.
دكتر علم الهدی درانتها راه اندازی سامانه رای صحیح را ابتكاری نو در قوه قضاییه دانست و اشاره كرد: پژوهشگاه قوه قضاییه در بحث و بررسی آرای صحیح و حتی بحث پیشگیری برخی موضوعات می تواند كمك حال و در جهت لطمه شناسی موضوعات همیار دیوان عدالت اداری باشد.
منبع:

1398/06/15
23:13:00
5.0 / 5
4621
تگهای خبر: خدمات , رئیس , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است