گزارش ثبت آسان از ششمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام

نماینده دادستان: یك ترخیص كار عمده گمرك با دستور عباس ایروانی متواری است

نماینده دادستان: یك ترخیص كار عمده گمرك با دستور عباس ایروانی متواری است ثبت آسان: ششمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی اظهار داشت: شروع ششمین جلسه محاكمه متهمین گروه عظام به مدیریت عباس ایروانی را در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی با حضور مستشاران دادگاه، وكلای مدافع و نماینده دادستان را به صورت علنی اعلام می كنم.
قاضی صلواتی با قرائت مفاد مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ آیین دادرسی كیفری از متهم خاتمی پور خواست در جایگاه حضور یابد و خویش را معرفی نماید.
قبل از اینكه این متهم در جایگاه حاضر شود وكیل متهم ایروانی از رئیس دادگاه اجازه خواست تا موكلش صحبت كوتاهی داشته باشد و قاضی صلواتی اجازه داد.
متهم ایروانی اظهار داشت: به علت صحبتی كه روز گذشته در انتهای جلسه رخ داد و تهمتی كه به سخنگوی دولت صورت گرفته بود از محضر دادگاه عذرخواهی می كنم من عصبانی شدم در این لحظه از نماینده دادستان هم عذرخواهی می كنم.
خاتمی پور سپس در جایگاه حاضر شد و گفت پیامبر اسلام فرمودند حق را بگویید.

در این هنگام قاضی صلواتی از او خواست ابتدا خویش را معرفی نماید.

خاتمی پور اظهار داشت: حامد خاتمی پور هستم متولد ۱۳۵۹ سابقه كیفری ندارم ترخیص كار گمرك هستم و در شركت مسئولیتی نداشتم.

قاضی صلواتی سپس اتهامات متهم را به وی تفهیم كرد و اظهار داشت: حامد خاتمی پور ترخیص كار گمرك متهم است به مشاركت در اختلال عمده در نظام اقتصادی كشور، مشاركت در قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به میزان ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار و ۲۸۰ دلار، جعل اسناد، استفاده از سند مجعول، استفاده از مهر مجعول اتاق بازرگانی چین و پرداخت رشوه به میزان ده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان.

خاتمی پور اظهار نمود: اینجانب در خانواده ای مذهبی بزرگ شدم و رعایت حق الناس و بیت المال همواره سرلوحه كارم بوده و مالیات را هر ساله پرداخت كردم و اگر وامی گرفتم آنرا تسویه كرده ام. تنها ترخیصكار سازه پویش بودم كه اظهارنامه ها را به نام خود انجام می دادم و در انجام فرامین آنها تلاش می كردم تا خط تولید متوقف نشود چونكه عدم ترخیص محموله های باعث توقف تولید می شد و بنابراین شبانه روز مشغول ترخیص بودم.

وی ادامه داد هیچ تخلفی نداشتم لطفاً از گمرك استعلام بگیرید، شایان ذكر است كه برخورد ضابطین سپاه با من بسیار اخلاقی و انسانی بود كه این را باید ذكر كنم در بازجویی ها رعایت مسائل را می كردند.
خاتمی پور با اشاره به اینكه حقوق ورودی طبق مجوزها انجام می شد و و استام صنعت و سازه پویش مورد حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت بودند
وی اضافه كرد: نرخ حقوق ورودی پرداختی تاثیری ندارد اگر خودكار دست من یك دلار یا ۱۰ دلار باشد به حال ترخیص كار تفاوتی ندارد چونكه دستمزدش ثابت است و اگر شما نتوانید ترخیص كنید كس دیگری آنرا انجام می دهد.
این ترخیص كار گمرك با نمایش نامه ای از مدیران شركت شركت كه در موقع اظهار كالا زده شده است برسخنان پیشین خود تصریح كرد و اظهار داشت: اگر ترخیص كار تعرفه كمتری را اظهار می كند برای خودش منفعتی ندارد. صاحب كالا می گوید من این قانون و بخشنامه را دارم و این حق من است.
حامد خاتمی پور با اشاره به اینكه پیش از ترخیص اظهار تعرفه كالا توسط سفارش دهنده انجام می شود بعد به دست گمرك می رسد اظهار داشت: مجوز ورود قانونی و انتخاب تعرفه توسط سازه پویش و استام صنعت انجام شده است.

خاتمی پور با تاكید باردیگر بر اینكه ترخیص كار فقط تشریفات قانونی كالا را به نمایندگی از صاحب كالا انجام می دهد و ترخیص كار نمی تواند معجزه كند اظهار داشت: پس از اظهارنامه كالا توسط صاحب كالا ارزش گذاری انجام می شود حتی اگر صاحب كالا فاكتور عرضه نكند، در سایت سامانه گمرك همه می توانند ارزش كالاها را ببینند و ارزش گذاری بر مبنای آن سیستم انجام می شود.
وی اضافه كرد: هیچ ارزش گذاری توسط ترخیص كار صورت نمی گیرد و ترخیص كار در آن دخل و تصرفی ندارد.
متهم ردیف چهار پرونده سپس توضیحاتی را در مورد «كوئل» ارائه نمود...
متهم خاتمی پور با اشاره به اینكه اگر گمرك تعرفه ای را می پذیرد پشت آن وزارت خانه ای است اظهار داشت: از روز اول دادگاه می گویند بایگانی متعلق به خاتمی پور بوده است اما اسنادی كه ضابطین از آن محل بردند اسناد شركت عظام بود.
وی اضافه كرد: برای من می فرستادند و من نگهداری می كردم. من نگران این نبودم كه بازرسی گمرك آن اسناد را بررسی كند.

قاضی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: ۴۰ دقیقه راجع به كلیات صحبت كردید وارد جزئیات شوید و درباره موارد اتهامی خود صحبت كنید.

متهم خاتمی پور اظهار داشت: آن روز كه بحث فرار مطرح بود من همچون روزهای دیگر به شركت رفتم از گمرك به من زنگ زدند و گفتند كمیته ای جلسه دارد كه من هم عضو آن كمیته بودم اما دیدم حالتی غیرعادی وجود دارد.

وی افزود: روغنی ها به من زنگ زد و گفت بیرون برو و عده ای در حال آمدن به آنجا هستند من تا آن روز فقط داشتم كار می كردم، وی خاطرنشان كرد فرار كن و گوشی ات را خاموش كن من به خانه یكی از دوستانم رفتم اما او به من گفت به دفترت برگرد و همانجا كه برگشتم از من سوال كردند.

متهم خاتمی پور درباره امحای اسناد اظهار داشت: چندین مرحله شنیده بودم و به من زنگ زده بودند كه مدارك را نگهداری نكن یك نامه هم از عظام به دستم رسید اما بعدها متوجه شدم تغییراتی بوجود آمده است و بعد كه درباره این تغییرات از آنها پرسیدم گفتند چیزی نیست تو كارت را انجام بده.

وی در پاسخ به سوال قاضی كه از او پرسید متن نامه چه بود اظهار داشت: نامه ای از دادسرای شعبه یك بود كه درباره حساب های شركت مطالبی در آن نوشته شده بود در این مرحله هم آقای روغنی ها به من زنگ زد و من حتی به دوستانم گفتم نمی دانم اینها چرا می گویند اسنادشان را نگه ندارم.
قاضی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: گفته اید پرداخت رشوه به كارمندان گمرك از سوی آقایان حسام خاتمی پور و محمد خاتمی پور در گمرك فرودگاه امام خمینی انجام شده. البته اینها احضار شدند و مبحث دریافت رشوه را تایید نموده اند. اسامی تعداد زیادی از كارمندان گمرك هم اعلام شده كه دستگیر نشده و به دادسرا نیامده اند. به چه تعداد از كارمندان گمرك رشوه می دادید؟
خاتمی پور اظهار داشت: حاج آقا، من راستش خبر ندارم.
قاضی صلواتی اظهار داشت: فهرست آنها موجود است، تعداد زیادی از كارمندان گمرك آلوده شده اند.
قاضی صلواتی اظهار داشت: در جایی گفتید به به علت حجم زیاد كار لجستیك شركت سازه پویش و حامی سازه پویش اسناد مذكور را اظهار و جلب می كردند و با پست DHL ارسال می كردند.
خاتمی پور اظهار داشت: شركت اصلاً چنین چیزی را تحمل نمی كرد چون این كار وقت گیر بود، كالایی كه شب می رسید بامداد باید فوراً ترخیص می شد.
قاضی صلواتی اظهار داشت: در جایی گفتید شركت سازه پویش و استام صنعت هیچ وقت گواهی مبدا اصلی را دریافت نكردند و گواهی توسط شركت ها جعل می شد.
خاتمی پور اظهار نمود: تمام شركت ها برای گواهی مبدا محموله ها را نمی خوابانند چون طول می كشد.
قاضی اظهار داشت: شما گفتید مدیران سازه پویش و استام صنعت آقایان رفیعی روغنی ها و مرتضوی به بنده دستور می دادند كه به هر طریق محموله ها ترخیص شود و من با پرداخت رشوه به كاركنان و جعل اسناد و تعرفه غیر مجاز مبادرت به ترخیص كالا كردم.
متهم خاتمی پور پاسخ داد: اگر كاری كردم، شركت نامه آنرا گرفته است. من گفتم حاج آقا، ترخیص كار نمی تواند معجزه كند.
نماینده دادستان اظهارات خاتمی پور را بیان كرد: شما گفتید برای مرتفع شدن قانون چون شركت در ثبت سفارش كلی گویی كرده است، مبادرت به دریافت مجوز از وزارت صنایع می نمودند كه این امر توسط فردی به نام قنبر حسین پور انجام می شده است كه این در اقاریر رفیعی و روغنی ها هم بوده است
خاتمی پور اظهار داشت: وقتی چند قلم كالا مثل ecu، كوئل و لگراتور بیاورید و همه در یك باكس قرار گیرد نهایتا برپایه یك قانون وزارت صمت ۵ درصد می شود كه آقای قاضی باید درست و غلطش را تصمیم بگیرد و از لحاظ گمركی ایرادی ندارد كه آنها را در یك رده اظهار كنند. شركت از ردیف تعرفه ای درباره قطعات خودرو بهره برده است و ردیف تعرفه بر مبنای نامه های مخصوص بوده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: كوئل تحت تعرفه اجزا و قطعات ریل سوخت اظهار شده و جعل دیجیتالی طبق ماده ۳۳ رخ داده است.
وی افزود: كالای مجاز مشروطی به نام كوئل را تحت تعرفه ۲۶ درصد به نام اجزا و قطعات ریل سوخت اظهار كردید با تعرفه ۵ درصد و این اظهارات توسط شما انجام شده است و آقای قنبر حسین پور رابطه آنها با صمت بوده رشوه پرداخت می كرده و مجوزهایی را دریافت می كرده است.
وی افزود: اگر اقدام شما قانونی بود كالایی كه مجوز ورود را بخواهد داشته باشند باید اجازه از بالاترین مقام دریافت شود. مدیران شركت ابتدا دستور ترخیص بر اساس ماده مذكور را دادند و سپس مجوز سمت را دریافت نموده تا مشمول ماده مذكور نشوند.
شاه محمدی بیان كرد: شما در اظهارات خود بیان كرده اید قسمتی از آنچه در ذیل ماده درج شده است با هماهنگی شركت ها بوده البته من در مورد سوء نیت شما حرف نمی زنم، من فقط موظفم اینها را بگویم.
متهم خاتمی پور اظهار داشت: من اصلاً از ذینفعان نبودم، یك روز به شركت استام صنعت رفتم و غلامرضا مرتضوی اظهار داشت كه فردا باید كالا ترخیص شود من به او گفتم كه این كار احتیاج به كد دارد سپس شركت نامه زد و كدی به من داد.
نماینده دادستان اظهار نمود: محمد خاتمی پور گفته است كه در سال ۸۹-۹۰ كه در شركت سازه پویش در قسمت بازرگانی شاغل بوده در اسناد محموله های وارداتی كم اظهاری می نموده تا حقوق گمركی كمتری را پرداخت كند از آنجایی كه شركت های خارجی حاضر به كم اظهاری نبودند كارمندان سازه پویش به دستور مدیران مبادرت به جعل اسناد نموده و قیمت كالاها را كمتر اظهار می كردند، این روند تا سال ۹۵ در گروه عظام ادامه داشته و در سال ۹۵ ایروانی دستور می دهند كه كم اظهاری كافی است.
خاتمی پور اظهار داشت: همه ی این ها صحیح است.
نماینده دادستان از متهم خاتمی پور پرسید: در مورد پرداخت رشوه با چه كسی هماهنگ می شدید؟
متهم پاسخ داد: خدا نكند كسی ترخیص كار شود چون باید بعداً بیاید اینجا و جواب پس بدهد، شركت های تولیدی سخت تر پول می دهند و اگر پرداختی صورت می گیرد در ردیف صورتحساب درج می شود.
نماینده دادستان با قرائت اظهارات روغنی ها اظهار داشت: پرداخت رشوه در گمركات تعرفه داشته است.
متهم خاتمی پور اظهار داشت: ترخیص كار، كارپردازی می كند. اگر هزینه ای پرداخت می شده شركت می داده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: ما قبول دا یم كه شما ترخیص كار عمده این شركت نبودید و ترخیص كار عمده شیرزاد بوده كه با دستور ایروانی فعلا متواری است.
وی افزود: بین سال های ۹۰ تا ۹۳ مبلغ ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون با هماهنگی مدیران به كارمندان پرداخت شده است، این ۲۰۰-۳۰۰ میلیون را قبول دارید؟
خاتمی پور اظهار داشت: این كه پرداخت شده است یا نشده است را نمی دانم، نمی توانیم بگوییم رشوه پرداخت شده یا انعام بوده است.
قاضی صلواتی ختم این جلسه را اعلام نمود گفت جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.1398/07/17
23:34:32
5.0 / 5
4629
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , ثبت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است