رئیس كل دادگستری البرز:

وضعیت بازداشتی های اغتشاشات اخیر سریعا تعیین تكلیف شود

وضعیت بازداشتی های اغتشاشات اخیر سریعا تعیین تكلیف شود به گزارش ثبت آسان ایسنا/البرز رئیس كل دادگستری البرز اظهار داشت: با شرارت های پس از  اجرای طرح ساماندهی مصرف بنزین برخورد قاطع و در قالب قانون صورت خواهد گرفت و از قضات خواسته شده وضعیت بازداشتی ها را سریعا تعیین تكلیف كنند.


حسین فاضلی هریكندی در پنجمین نشست شورای مدیران دادگستری استان البرز كه با حضور معاونان رئیس كل، دادستان عمومی و انقلاب مركز استان و معاونان وی، رئیس كل محاكم عمومی و انقلاب كرج و معاونان وی و تعدادی از روسای حوزه های قضایی با محوریت بررسی طرح تحول قضایی استان البرز انجام شد با اشاره به اغتشاشات بعد از اجرای طرح ساماندهی مصرف بنزین اظهار داشت: هرچند در روش اجرای طرح و اطلاع رسانی آن اشكالاتی وجود داشت و منجر به وقوع اعتراضاتی در كشور شد ولی با سوء استفاده برخی عناصر، این اعتراضات از مسیر خود خارج و منجر به اغتشاشاتی شد و خسارت های زیادی به اموال عمومی و خصوصی وارد كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از دادگستری البرز، رئیس كل دادگستری استان البرز با تاكید بر اینكه بیانات روز یكشنبه رهبر معظم انقلاب تكلیف همه درباب این طرح را مشخص كرد متذكر شد: این بیانات از سه منظر قابل تامل است نخست اینكه ایشان اصل اجرای طرح و تصمیم سران قوا را تایید كردند و بر اجرای آن صحه گذاشتند و دیگر اینكه اعتراض را با اغتشاش و شرارت برخی اشرار با سوء استفاده از فضای به وجود آمده دو مقوله جداگانه دانستند و سوم اینكه از مسئولان دستگاه ها و مدیران خواستند به وظایف قانونی خود عمل كنند كه شامل قوه قضائیه هم می شود.
فاضلی هریكندی با اشاره به شرایط استان البرز در ایام اخیر اظهار داشت: خوشبختانه به غیر از كرج و فردیس تجمع غیرقانونی در هیچ یك از شهرها و مناطق استان گزارش نشد كه در كرج و فردیس نیز با تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی و انتظامی خصوصاً دادستان های این حوزه ها، اغتشاشات به پایان رسید.
رئیس كل دادگستری استان البرزر در ادامه اظهار داشت: همانطور كه مسئولان قوه قضائیه نیز اعلام نمودند با شرارت های بعد از اجرای طرح برخورد قاطع و در قالب قانون صورت خواهد گرفت و از قضات خواسته شده وضعیت بازداشتی ها را سریعا تعیین تكلیف كنند و در صورت ضرورت با وجود شرایط لازم با پذیرش تامین زمینه آزادی متهمان تا زمان رسیدگی را فراهم آورند.
وی اشاره كرد: نسبت به كسانی كه در میان مردم اقدام به ایجاد رعب و وحشت، تحریق و تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی كرده اند برخورد جدی، قانونی و قاطع صورت خواهد گرفت.
بخش دیگری از سخنان رئیس كل دادگستری استان البرز در این جلسه به تشكیل «شورای تحول قضایی استان البرز» اختصاص داشت كه وی در این زمینه اظهار داشت: نگاه مدیریت جدید، ایجاد تحول در قوه قضائیه است و مقرر شده اقدامات جدیدی نسبت به دوره های قبل شكل بگیرد.
وی اضافه كرد: طرح تحول قوه قضائیه به منظور اجرا از تیرماه امسال به كلیه استان ها ابلاغ گردید تا همانطور كه رهبر انقلاب نیز تصریح كردند تحول در قوه قضائیه با حفظ اصول اما با تحول در شیوه ها و روش ها پیگیری شود.
دكتر فاضلی هریكندی به پیگیری اجرای طرح تحول قضایی در استان البرز اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای این طرح در استان از روزهای ابتدایی انتصاب با جدیت مورد پیگیری قرار|گرفت ولی برای عملیاتی شدن دقیق آن نیازمند شناخت دقیقی از استان بودیم تا بتوانیم طرح تحول با نگاه استانی را تدوین نماییم.
وی افزود: به این منظور جلسات گوناگون درون سازمانی و برون سازمانی برای شناسایی مشكلات، نقاط ضعف و نقاط قوت، مسائل مبتلابه استان، وضعیت پرونده ها و كمبودها انجام شد و از كلیه واحدهای قضایی استان شامل دادسراها، دادگستری ها، واحدهای ستادی و شوراهای حل اختلاف بازدید به عمل آمد و به گفت و گو با مراجعان، همكاران قضایی و اداری پرداختیم كه نتایج بعد از جمع بندی در چارچوب گزارش ۱۰۰ روزه محضر رئیس محترم قوه قضائیه تقدیم شد.
عالی ترین مقام قضایی استان به قسمتی از دستاوردهای استان در هفته های اخیر اشاره نمود و متذكر شد: یكی از جدی ترین معضلات استان البرز وجود حجم بالای پرونده های مسن و مهم بود كه با اقدامات انجام شده آمار این پرونده ها در استان كاهش محسوسی داشته است.
وی اشاره كرد: اوایل این هفته گزارش ۱۰۰ روزه در دو جلد شامل اقدامات ۱۰۰ روزه و نیازمندی ها و طرح تحول قضایی استان البرز محضر حضرت آیت الله رئیسی تقدیم شد.
رئیس كل دادگستری استان البرز اضافه كرد: جلد نخست شامل هشت بخش و اقدامات كلی انجام شده است؛ جلد دوم نیز برنامه هایی است كه برای تحول در استان تدوین شده و در بخشی به تببین وضعیت تحلیلی استان با سایر استان های كشور پرداخته ایم و نیازمندی های كه بتوانیم اقدامات تحولی در استان را عملیاتی نماییم را برشمرده ایم.
وی درباره برنامه تحول قضایی استان البرز تشریح كرد: این برنامه در هشت محور تدوین شده و هر محور برنامه های اجرایی و شیوه اجرایی مشخصی دارد و برای هر یك كمیته ای مبتنی بر اعضای در رابطه با اجرای برنامه ها تعیین شده تا برمبنای زمانبندی اقدامات خودرا اجرایی كنند.
رئیس شورای قضایی استان البرز افزود: این طرح دارای هشت محور حوزه اقتصاد، تحول فرهنگی، كاهش ورودی و اطاله دادرسی، تحول در فاكتورهای اداری و ارتقای آنها، تحول سامانه ها، تكریم و صیانت، ساماندهی اجرای احكام، ساماندهی پرونده های مسن و تعیین سازوكار رسیدگی به پرونده های مهم و ملی است.
وی متذكر شد: این برنامه برمبنای اسناد بالادستی، طرح تحول قضایی و دستورالعمل های ابلاغی رئیس محترم قوه قضائیه تدوین شده است؛ تفاوت استان البرز با سایر استان های كشور این است كه تنها استانی هستیم كه برمبنای نیازسنجی ها، اولویت ها و شرایط استان مبادرت به طراحی و اجرای طرح تحول قضایی ویژه استان خود خواهیم كرد.
دكتر فاضلی هریكندی خصیصه مهم این طرح را بومی بودن آن دانست و اشاره كرد: نخستین استانی در كشور هستیم كه برای تمام حوزه های طرح تحول قضایی برنامه های بومی را تدوین و اجرایی خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه در این طرح ۱۰۰ برنامه تحولی با زمانبندی مشخص تدوین شده اظهار داشت: هر ماه حدقل یك برنامه تحولی در استان البرز اجرا می گردد و گزارش اقدامات در بازه های زمانی مشخص به محضر رئیس محترم قوه قضائیه ارائه می شود.
رئیس كل دادگستری استان البرز افزود: این برنامه كلیه چالش های شناسایی شده در استان را پوشش می دهد و به جهت اینكه در اجرای برنامه ها تداخلی پیش نیاید كمیته ای برمبنای اعضای مربوطه در هر محور تشكیل خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه این برنامه ها قابلیت اصلاح و تجدیدنظر دارند، متذكر شد: در سطحی بالاتر از كمیته ها، «شورای تحول قضایی استان البرز» به ریاست رئیس كل دادگستری استان البرز تدارك دیده شده است كه وظیفه مدیریت كلی اجرای برنامه ها را بر عهده دارد و در مورد روندها و پیشنهادات ارائه شده تصمیم گیری خواهدنمود كه دبیری آنرا آقای دكتر حسین اعظمی بر عهده خواهد داشت.
رئیس كل دادگستری استان البرز در ادامه این نشست به تبیین محورهای نشست رئیس قوه قضاییه با روسای دادگستری های كشور پرداخت و درباب اجرای محورهای طرح شده توسط آیت الله رئیسی اصرار كرد.
منبع:

1398/09/10
15:04:00
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: اقتصاد , رئیس , سازمان , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است