رئیس قوه قضاییه:

دادستان ها وضعیت بازداشتی های اخیر را روشن كنند

دادستان ها وضعیت بازداشتی های اخیر را روشن كنند به گزارش ثبت آسان رئیس قوه قضاییه از عملكرد كارگروه ویژه رسیدگی به وضع بازداشتی های حوادث اخیر قدردانی نمود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در جلسه مسؤلان قضایی اظهار نمود: از اعضا و مدیریت پیگیری مسایل قضایی و وضعیت بازداشتی های اغتشاشات اخیر، معاون اول قوه قضاییه، دادستان كل كشور و همه عزیزانی كه در این عرصه فعال بودند، تشكر می كنم.
وی اضافه كرد: دادستان های محترم در تهران و در شهرستان ها وضعیت بازداشتی ها را روشن كنند. تلاش خوبی در این جهت انجام دادند كه جا دارد هم تقدیر كنم و هم تاكید كنم تا حصول نتیجه نهایی كار را دنبال كنند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به آلودگی هوای تهران و برخی كلانشهرهای دیگر طی روزهای اخیر، هوا و محیط زیست سالم را از محوری ترین حقوق عامه دانست و با اشاره به اینكه حقوق عامه یك مسئله شعاری نیست، اظهار نمود: همه بخشها باید احیای حقوق عامه را نكته محوری مسئولیت خود بدانند و ما بعنوان دستگاه قضایی هم طبق قانون اساسی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، موظف به صیانت و پاسداری از حقوق عامه هستیم. بر این اساس، دادستانها و بخشهای نظارتی قوه قضاییه باید مبحث حقوق عامه را با جدیت دنبال كنند.
رئیسی افزود: در مورد آلودگی هوا، سخن از مچ گیری نیست بلكه لزوم پاسخگویی دستگاه های مسئول مورد تاكید است. هر كس در هر بخش مسئول این مورد است باید پاسخگو باشد، دادستانی كل كشور و سازمان بازرسی هم در بعد نظارتی باید پیگیری كنند. این بحث تنها در مورد هوا مطرح نیست بلكه مشكلات دیگر در حوزه محیط زیست هم باید مورد توجه باشد. بعنوان مثال، امروز وضعیت زیست محیطی منطقه كوت عبدالله در استان خوزستان از موضوعات بسیار مهمی است كه باید مورد توجه و پیگیری باشد.
رئیس قوه قضاییه همینطور با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته از جانب دستگاه های امدادی و دولت در ارتباط با زلزله زدگان آذربایجان شرقی، بر لزوم تداوم خدمات رسانی بخصوص با عنایت به سرمای این منطقه، تصریح كرد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شكست آمریكا در مقابل مقاومت ملت ایران در جریان حوادث اخیر در كشور، به مبحث جلوگیری آمریكا از ورود دارو به كشور پرداخت و تصریح كرد: آمریكا به علت اینكه در همه عرصه ها میدان را از دست داده و در قضایای اخیر هم فتنه و توطئه اش نقش بر آب شده است، به اقدامات دیگری روی آورده كه همچون آنها پیشگیری از ورود دارو به كشور است.
رئیس قوه قضاییه اضافه كرد: این اقدام با هیچ مبنای حقوقی و انسانی سازگاری ندارد و مصداق بارز تروریسم اقتصادی و جنایت ضد بشریت است. جامعه جهانی باید هوشیار باشد و بداند كه آمریكا هر جا برایش مقدور باشد، به حقوق ملتها دست اندازی می كند و بر این اساس، یك اقدام واقعی در مقابل گستاخیهای ایالات متحده آمریكا نیاز است.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از این جلسه، به مبحث زندان ها اشاره نمود و با اشاره به اینكه من روی مبحث زندان و وضعیت زندانیان بسیار حساسیت دارم، دستور داد كه ظرف مدت 20 روز در سراسر كشور، وضعیت تمام كسانی كه به هر علتی در بازداشت به سر می برند بررسی شود تا افرادی كه امكان آزادی آنان وجود دارد و بازداشتشان غیر ضروری می باشد، آزاد شوند.
براساس این گزارش، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها هم در این نشست با عرضه گزارشی از بررسی وضعیت زندانیان استان اصفهان به دنبال سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به این استان، از آزادی 445 زندانی در استان اصفهان و ادامه اقدامات برای آزادی برخی زندانیان دیگر اطلاع داد.
حجت الاسلام دكتر هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه هم در این جلسه اعلام نمود: آیین افتتاح همزمان طرح «هر مسجد، یك حقوقدان» در چهل مسجد استان البرز با حضور مقامات استانی برگزار شده است.
حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری هم با اشاره به ابطال یك مصوبه در مورد موسسات حقوقی اظهار داشت: از این پس موسسات حقوقی برای فعالیت خود احتیاج به دریافت مجوز دارند و موسساتی هم كه تا پیش از این تاریخ تاسیس شده اند باید ساماندهی شوند.
بهرامی در پایان، گزارشی از عملكرد دیوان عدالت اداری عرضه كرد.1398/09/25
20:34:27
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , رئیس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است