از صبح امروز آغاز شد

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم به گزارش ثبت آسان آزمون اجتهاد از داوطلبان نخستین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از بامداد امروز در قم شروع شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از شورای نگهبان، آزمون اجتهاد از داوطلبان نخستین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور داوطلبان از ساعت ۷: ۳۰ بامداد امروز (پنجشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۸) در محل مصلی قدس قم شروع شد و تا ساعت ۱۶ ادامه دارد.
در زمان مهلت ثبت نام از داوطلبان نخستین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری كه از تاریخ ۱۵ آذر ماه سالجاری به مدت یك هفته (تا ۲۱ آذر) ادامه داشت ۳۰۳ نفر برای ۵ حوزه انتخابیه استان های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم كه شامل ۷ كرسی نمایندگی خبرگان است، ثبت نام كردند.
یكی از شركت كنندگان در آزمون اجتهاد داوطلبان نخستین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خانم است كه از حوزه انتخابیه استان فارس ثبت نام كرده است.
بر اساس این گزارش ۲۳ نفر از داوطلبان طبق تبصره (۲) ماده (۱۱) آئین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و یا با عنایت به دارا بودن سابقه نمایندگی مجلس خبرگان احتیاج به شركت در این آزمون را نداشتند.

این آزمون با نظارت فقهای شورای نگهبان انجام می شود و نتایج آن كاملاً محرمانه است كه پذیرفته شدگان برای مصاحبه شفاهی دعوت می شوند و بعد از قبولی در آزمون شفاهی، بررسی صلاحیت های عمومی شان در شورای نگهبان انجام و نتیجه قطعی به شخص داوطلب اعلام می شود.

بر مبنای آیین‏ نامه‏ اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، مرجع تشخیص دارا بودن شرایط داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، فقهای شورای نگهبان است و این شرایط عبارتند از: «اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی»، «اجتهاد در حدی‏كه قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی‏ فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد»، «بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسائل روز»، «معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران» و «نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی».

انتخابات نخستین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ همزمان با یازهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵ استان برگزار می شود.
1398/09/28
15:14:48
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: ثبت , ثبت نام , شركت , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است