معاون دادستان تهران:

باید ورودی پرونده ها به مراجع قضایی كنترل شوند

باید ورودی پرونده ها به مراجع قضایی كنترل شوند معاون اول دادستان تهران اظهار داشت: باید ورودی پرونده ها به مراجع قضایی كنترل شوند و فشار كار قاضی از بین برود.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، رضا نجفی در مراسم گشایش شعب صلحی شورای حل اختلاف مستقر در دادسرای عمومی و انقلاب شهر تهران كه ظهر امروز (چهارشنبه) در دادسرای ناحیه ۲ تهران برگزار شد، اظهار داشت: تشكیل شوراهای حل اختلاف چیزی نیست كه اختصاص به كشور ما داشته باشد و از خلقت بشر این مورد بوده و در قوانین مورد تاكید بوده است.

وی اضافه كرد: باید ورودی پرونده ها به مراجع قضایی كنترل شوند و فشار كار قاضی از بین برود و تاسیس شعبات شورای حل اختلاف بر همین مبنا است. اگر بتوانیم شرایطی را ایجاد نماییم كه حرف مردم شنیده شود، مشكلات حل می شود اما وقتی توجیه قانونی وجود نداشته باشد، كثرت كار قاضی سبب مشكلات بسیاری می شود.

نجفی با اشاره به شعبات صلح و سازش اظهار داشت: در این بخش باید از ظرفیت علما و روحانیون بهره برد.

معاون اول دادستان تهران با اشاره به آمار پرونده های استان تهران اظهار داشت: آذر ماه حدود 38 هزار پرونده به دادسراهای تهران وارد شده و از آن میان 4464 پرونده به شورای حل اختلاف وارد شد. حدود یك سوم پرونده ها درباره جرایم قابل گذشت توهین، تهدید، افترا و مزاحمت است و این پرونده ها با گفتگو حل خواهد شد و خواهشم این است كه پرونده های قابل گذشت وارد شعبات صلح و سازش شود.

نجفی افزود: در قانون آیین دادرسی كیفری هم بحث میانجیگری مطرح شده و با این بخشنامه، میانجیگری ها بیشتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: فضیلت برقراری صلح در بین مردم آنقدر بالا است كه پیامبر اكرم فرمودند اگر كسی برای صلح دروغ و كذب بگوید هم درست است.

معاون اول دادستان تهران خاطرنشان كرد: گاهی اوقات پرونده ها در شورای حل اختلاف به كلانتری ها ارجاع می شود اما خواهشم این است كه مسائل در شورای حل اختلاف حل شود.
 


منبع:

1398/11/16
23:57:24
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: معاون , دادسرا , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است