رئیس كل دادگستری فارس اعلام كرد:

نگرانی از جمعیت بالای حاشیه نشین و شهروندان بیگانه در فارس

نگرانی از جمعیت بالای حاشیه نشین و شهروندان بیگانه در فارس به گزارش ثبت آسان ایسنا/فارس رئیس كل دادگستری فارس با اشاره به اینكه در این استان به اندازه جمعیت بعضی استان های كشور، شهروندان بیگانه و حاشیه نشین دارد، از این مورد ابراز نگرانی كرد.


حجت الاسلام والمسلمین سید كاظم موسوی پنج شنبه یكم اسفند در كارگاه دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان با مبحث كودك و نوجوانان متاثر از مهاجرت تصریح كرد كه در دوران تحول قوه قضاییه از ظرفیت قضات بیشتر از گذشته استفاده گردد.
او با اشاره به اینكه ۱۶ طرح تحولی با سر فصل های مشخص به معاونت حقوقی قوه قضاییه ارسال كرده ایم، اضافه كرد: امروز استان فارس به اندازه جمعیت برخی از استان های كشور دارای شهروندان بیگانه و حاشیه نشین است.
رئیس كل دادگستری فارس با اشاره به اینكه خیلی از كودكان شهروندان بیگانه غیرمجاز و حاشیه نشین در معرض صدمه و جرائم مختلف قرار دارند، تصریح كرد: ملاك و معیارهای اسلامی در حقوق كودكان اعمال شود.
به گفته موسوی، نقصها و مشكلات زیادی در حوزه كودكان و نوجوانان وجود دارد كه باید با برنامه ریزی مدون و حضور دستگاههای متولی مانند نیروی انتظامی و شهرداری، برای رفع آنها تلاش شود.
او افزود: كودكان دارای حریم مشخصی هستند، بنابراین باید آموزش های لازم برای برخورد با آنها بخصوص كودكان در معرض خطر در دستور كار قرار گیرد، چون كه گاهی با بدبرخوردی با آنها مواجه بوده ایم.
رئیس كل دادگستری فارس تصریح كرد: از آنجائیكه كودكان در همه گروههای مختلف سرمایه های آینده كشور محسوب می شوند اما همچنان با نبود قانون در زمینه كودكان مهاجر بخصوص حاشیه نشین و شهروندان بیگانه روبرو می باشیم.
موسوی افزود: امروز از خیلی از این كودكان بعنوان نیروی ارزان استفاده می شود؛ حتی در ادارات استان هم شاهد بكارگیری این نوع نیروها در امور خدماتی هستیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح بر اینكه بهترین و متخصص ترین قضات استان را در دادگاه های اطفال بكارگیری كرده ایم، اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از اتباع غیرمجاز و مهاجر در استان فارس سكونت دارند كه به سهم خود به دغدغه ای تبدیل گشته است.
رئیس كل دادگستری فارس اظهار داشت: در صورت عدم توجه به این نوع كودكان، سوء استفاده هایی از جانب كارفرماها متوجه آنها خواهد بود.
موسوی با اشاره به اینكه شاهد بعضی از خلاءهای قانونی در حوزه كودكان هستیم، تصریح كرد: آموزههای اسلام در حوزه كودكان قانونمند شود.
او به اصلاح قانون تحصیل كودكان خارجی در كشور هم اشاره و تصریح كرد: برابر با قانون اصلاح شده سال ۹۵، كودكان مهاجر از تمام امتیازات كودكان ایرانی در زمینه تحصیل بهره مند هستند.
رئیس كل دادگستری فارس همینطور خواهان تصویب قوانین در حوزه كودكان و نوجوانان مهاجر توسط مجلس آینده شد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، كارگاه سه روزه عدالت در دادرسی ویژه اطفال با همكاری قوه قضائیه و یونیسف، به میزبانی دادگستری فارس بامداد پنجشنبه اول اسفند در شیراز شروع به كار كرده است.
1398/12/01
13:41:49
5.0 / 5
4556
تگهای خبر: خدمات , رئیس , سرمایه , كارگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است