متن نامه لاریجانی به رهبری و اذن ایشان برای ارسال بودجه ۹۹ به شورای نگهبان

متن نامه لاریجانی به رهبری و اذن ایشان برای ارسال بودجه ۹۹ به شورای نگهبان ثبت آسان: رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به رهبر معظم انقلاب، پیشنهاد هیئت رییسه در خصوص ارائه بودجه مصوب كمیسیون تلفیق به شورای نگهبان بمنظور جلوگیری از خلاء بودجه را به حضرت آیت الله خامنه ای تقدیم كرد كه مورد موافقت ایشان قرار گرفت.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، به دنبال طی تماسهای مكرر و ابلاغ نامه رسمی ستاد ملی مقابله با كرونا به رئیس مجلس، در خصوص به صلاح نبودن تشكیل جلسات مجلس به سبب احتمال تسری بیماری كرونا از نمایندگان بازگشته از حوزهای انتخابیه به مردم و تشدید گسترش این بیماری در كشور، دكتر لاریجانی، طی نامه ای به رهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام عدم موافقت هیئت رییسه با عدم تشكیل مجلس از یك سو و لزوم تصویب بودجه سال آینده و نیز تشریح بررسی روش های مختلف حل موضوع باتوجه به لزوم شرعی و قانونی اجرای تصمیمات ستاد مقابله با كرونا بعنوان ستاد مصوب شورای عالی امنیت ملی، پیشنهاد هیئت رییسه در خصوص ارائه بودجه مصوب كمیسیون تلفیق به شورای محترم نگهبان بمنظور جلوگیری از خلا بودجه را به معظم له تقدیم كرد كه مورد موافقت ایشان قرار گرفت.
متن نامه لاریجانی و اذن رهبر معظم انقلاب كه توسط ریاست دفتر ایشان ابلاغ گردیده است، بدین شرح است:
محضر مبارك حضرت آیت الله خامنه ای ( مدظله العالی)
رهبر معظم انقلاب اسلامی
باسلام و تحیات
احتراماً به استحضار می رساند، بعد از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و همزمانی آن با ((شیوع بیماری كرونا))، آقای دكتر نمكی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و رئیس ستاد ملی مبارزه با كرونا طی تماسهای مكرر اعلام نمودند تشكیل جلسات مجلس به صلاح نمی باشد. به سبب شرایط كشور و ضرورت تصمیم گیری در بحث ((رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد و كشاورزی)) و ((بودجه سال آینده))، هیات رئیسه مجلس با عدم تشكیل مجلس موافقت ننمود. ایشان روز جمعه كتبا ً طی نامه ای نظر نهایی خود را بر عدم برگزاری جلسات علنی و غیر علنی مجلس اعلام نمودند. استدلال ایشان این است كه در هنگام تبلیغات انتخابات نمایندگان محترم با هزاران نفر مواجه داشتند و به احتمال زیاد، حامل ویروسهایی شده اند كه جمع آنها زیر یك سقف، احتمال تسری بیماری كرونا به دیگران همكاران و مخصوصاً مردم عزیزی كه با آنها تماس مستمر دارند، بسیار زیاد می نماید و عملا عامل گسترش این بیماری در كشور خواهد شد و از همین روست كه ستاد ملی مبارزه با كرونا تشكیل هر گونه همایش در كشور را نیز ممنوع كرده است و از آنجائیكه ستاد ملی مبارزه با كرونا مصوب شورای عالی امنیت ملی است و اجرای تصمیمات آن برای همه كشور لزوم شرعی و قانونی دارد و فی الحال نظر قطعی خودرا اعلام نموده اند باید تدبیر لازم صورت می پذیرفت.
براین اساس، هیات رئیسه مجلس طی جلساتی، روشهای مختلف حل موضوع را مورد بررسی قرار داد. حتی روشی كه بوسیله فناوری جدید، ارتباط دوسویه فراهم شود و نیاز به حضور نمایندگان در یك محل نباشد نیز مورد بررسی قرار گرفت. اما اولاً تدارك این امر نیازمند زمان خواهد بود و باتوجه به زمان اندك باقی مانده تا آخر سال و مدتی كه شورای محترم نگهبان برای اظهار نظر نیاز دارد این امر ممكن نمی گردد و ثانیاً اجرای همین روش با بخشنامه موجود موجه نیست.
مسیر دیگری كه مورد بررسی قرار گرفت این بود كه بودجه سه دوازدهم تصویب شود و نهایی شدن بودجه به مجلس آتی محول گردد. بعد از بررسی معلوم شد قابل اجرا نیست برای اینكه اولاً تصویب سه دوازدهم، هم نیازمند تشكیل جلسه می باشدكه فعلا مقدور نیست و ثانیاً مجلس آتی تا تشریفات قانونی را طی نماید و بعد كمیسیونهای تخصصی شكل گیرد و بعد از آن كمیسیون تلفیق سامان یابد و سیر تصویب قانون بودجه در مجلس آتی انجام گیرد عملاً نهایی شدن بودجه را به شهریور سال آینده موكول می كند و در نتیجه كشور در چند ماه، بدون قانون بودجه خواهد ماند. ثالثا ًبا اجرای این روش عملاً كاركنان و بازنشستگان عزیز كشور، از افزایش حقوق در سه ماهه اول سال برخوردار نمی شوند كه باتوجه به شرایط تورمی كشور، فشار به این قشرهای زحمت كش می باشد. روش تصویب بودجه دو دوازدهم هم بیشتر اشكالات مطروحه در بودجه سه دوازدهم رادر بر دارد. پس راهی كه باقی مانده است این است كه كمیسیون تلفیق كه بر طبق بخشنامه مجلس ۹ نفر از نمایندگان كمیسیون برنامه و بودجه و از هر كمیسیون تخصصی سه نفر عضو آن می باشند، بودجه سال ۹۹ را كه بعد از عدم تائید كلیات آن در جلسه مورخ ۹۸/۱۲/۵مجدداً بررسی كرده و اشكالات مطروحه را رفع كرده است و گزارش آنرا به هیات رئیسه ارسال نموده، بعنوان قانون بودجه سال آینده به شورای محترم نگهبان جهت بررسی ارسال شود و اصلاحات آن شورای محترم از نظر انطباق باقانون اساسی و شرع نیز بوسیله كمیسیون تلفیق صورت پذیرد و بعد از تائید شورای محترم نگهبان به دولت ابلاغ شود. لیكن این امر باتوجه به شرایط كشور منوط به اذن رهبری معظم خواهد بود. البته در موارد عدیده ای، مجلس طبق اصل ۸۵ تصویب قوانین دائمی را به كمیسیونهای تخصصی واگذار نموده كه به صورت آزمایشی اجرا شد. لیكن استفاده از اصل ۸۵ و زمان آن هردو باید بوسیله مجلس تصمیم گیری شود و نیازمند تشكیل جلسه می باشد و باتوجه به نظر وزیر محترم بهداشت و درمان تشكیل جلسه ممكن نیست. پس هر روشی، بدون اذن رهبری ممكن نخواهد بود. البته با نمایندگان محترمی كه امكان تماس تلفنی مقدور گردید، اكثریت مجلس با اجرای این امر موافق بودند لیكن از نظر بخشنامه، نمایندگان محترم باید این مساله را در مجلس مورد بررسی و تصمیم گیری قرار دهند.
النهایه، پیشنهاد هیات رئیسه مجلس این است كه:
۱- در مورد رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی، تا زمان تشكیل جلسه علنی مجلس، سرپرست فعلی با اذن رهبری معظم، به كار خود ادامه دهد.
۲- باتوجه به اذن شفاهی رهبری معظم در مورد استفاده از اصل ۸۵ هیات رئیسه به كمیسیون تلفیق دستور بررسی را داد و روز گذشته كمیسیون نتیجه بررسی خودرا ارائه نمود. پس چنانچه حضرتعالی اجازه فرمائید بودجه مصوب كمیسیون تلفیق به شورای محترم نگهبان ارسال و بعد از تامین نظر آن شورا توسط كمیسیون تلفیق، جهت اجرا به دولت ابلاغ گردد تا كشور گرفتار خلاء قانونی بودجه در سال ۹۹ نگردد.
والامرالیكم
ارادتمند – علی لاریجانی»
اذن رهبر معظم انقلاب برای ارسال بودجه مصوب كمیسیون تلفیق به شورای نگهبان
«جناب آقای دكتر لاریجانی دام توفیقه
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیكم،
نامه ی شماره ۹۳۸۳۲/۱۰/د مورخ ۱۲ / ۱۲ /۱۳۹۸ جنابعالی در خصوص استیذان نسبت به كیفیت تصویب بودجه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی و ادامه كار سرپرست وزارت كشاورزی – باتوجه به عدم امكان تشكیل جلسه علنی بر طبق دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا – به استحضار مقام معظم رهبری مدظله العالی رسید. معظم له با هر دو پیشنهاد ذیل نامه مذكور موافقت فرمودند.
محمدی گلپایگانی»

منبع:

1398/12/13
19:21:37
5.0 / 5
4149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است