در دادگاه رسیدگی به پرونده عباس ایروانی مطرح شد

بهتان عباس ایروانی به بی نظمی عمده در نظام اقتصادی كشور تغییر نمود

بهتان عباس ایروانی به بی نظمی عمده در نظام اقتصادی كشور تغییر نمود جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و سایر متهمان در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و سایر متهمان گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد. در ابتدای جلسه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول خواست در جایگاه قرار گیرد و با اشاره بعنوان اتهامی وی اظهار نمود: آقای ایروانی اتهامات شما در ۵ بند در جلسات قبل قرائت شد به استناد ماده ۲۸۰ قانون آئین دادرسی کیفری بند الف اتهامات شما از افساد فی الارض از مجرای بی نظمی عمده در نظام اقتصادی کشور به بی نظمی عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۶۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و۴۲۵ دلار اصلاح و تغییر پیدا می کند آیا از تفهیم بهتان باخبر شدید؟متهم پاسخ داد: بلهقاضی صلواتی سپس از وکیل متهم اول خواست باتوجه به تغییر عنوان بند الف اتهامی در جایگاه حضور پیدا کند و دفاعیات خودرا بیان کنددر ادامه جلسه دادگاه وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: اینجانب موکل سه نفر از متهمان این پرونده به اسامی عباس ایروانی، امیررضا رفیعی و مرتضی روغنی ها هستم. این وکیل با انتقاد از کیفرخواست اظهار داشت: اتهامات منتسب شده به وکیل اینجانب صحیح نمی باشد زمانی که قاچاق کالا اتفاق افتاده است پس از آن می توان گفت قاچاق سازمان یافته و حرفه ای انجام شده است و پس از قاچاق سازمان و حرفه ای می توان گفت ضربه به نظام وارد شده است در صورتیکه اصلاً قاچاقی صورت نگرفته است. وی افزود: جرم قاچاق از سه شکل مادی، معنوی و قانونی آن باید احراز شود کم اظهاری از سال ۱۳۸۰ تا روز تشکیل این پرونده درست نیست و با توجه به این که این قانون، قانون قاچاق سازمان از سال ۱۳۹۲ تصویب شده است نمی توان به موارد سال های ۱۳۸۰ به بعد تا این زمان را در زمره قاچاق سازمان یافته دانست. وکیل متهم بار دیگر با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق در سال ۹۲ اظهار داشت: با توجه قانون مبارزه با قاچاق در سال ۹۲ قاچاق کالا منوط به طرح شکایت از طرف گمرک است بر این اساس باید بررسی و استعلام ارزش کالا بوسیله گمرگ صورت گیرد. وی افزود: اینکه گفته می شود کم اظهاری درباره کالاها وجود دارد باید مشخص شود که این کم اظهاری چگونه مطرح گردیده است و چگونه کالاهایی که سال ها از ترخیص آنها گذشته است کم اظهاری مطرح می شود.

وکیل متهم ایروانی اظهار داشت: کالاهایی که تا سال ۸۷ توسط گروه اعزام وارد کشور شده حتی با فرض توجه به بهتان به قاچاق و کم اظهاری مشمول مرور زمان شده است پس باید فقط کالاهایی که پیش از سال ۸۷ وارد کشور شده مورد بازنگری مجدد از طرف گمرک قرار گیرد. وی در مورد بهتان قاچاق سازمان یافته و ارتباط دادن آن با بی نظمی در نظام اقتصادی اظهار داشت: سازمان یافتگی جرایم قاچاق شرایط خاص خودرا دارد این در حالیست که پرونده حاضر اساساً باید درباره تحقق و عدم تحقق قاچاق بررسی شود نه اینکه برمبنای جرم قاچاق پرونده را بررسی کرد؛ مجموعه تحت هدایت آقای ایروانی هیچ گاه جز اقدامات سازمان یافتگی نبوده استوکیل متهم درباره بهتان بی نظمی عمده در نظام اقتصادی اضافه کرد: ما نمی توانیم ادعا نماییم اخلال، نتیجه قهری اعمال موکل بوده است و لازم است دراین زمینه جرم احراز شود. وی درباره مبلغ اعلام شده در کیفرخواست اظهار داشت: آیا این عدد، ارزش دلاری کل واردات شرکت های گروه اعزام است یا ارزش کالاهایی است که قاچاق تلقی شده است که بنظر می رسد در تمام واردات شرکت گروه اعزام قاچاق تلقی شده است. وی اشاره کرد: ادعای قاچاق در حالی مطرح می شود که تمام کالاهای وارداتی از سال ۸۷ در قالب قانون انجام شده استوکیل متهم درباره معاونت در جعل اسناد وزارت صنعت و معدن اشاره کرد: جعل انواع و اقسام شرایط خودرا دارد و انتساب معاونت به موکل بنده نیازمند تحقیق موضوع و اثبات اصل جعل و نوع آن است. وکیل متهم درباره فراری دادن خاتمی پور اظهار داشت: دراین زمینه موکل بنده دخالتی نداشته و اقدام مجرمانه ای انجام نداده است همین طور در بحث مشارکت در جرم نیز باید اظهار داشت که در این خصوص باید دو الی سه نفر به صورت مستقیم در شرکت در جرم نقش داشته باشند در صورتیکه چنین اتفاقی رخ نداده است پس با توجه به این که موکل بنده در فراری دادن متهم نقش مستقیمی نداشته است پس درخواست برائت وی را دارم. وی درباره بهتان فرار مالیاتی اضافه کرد: بعضی از شرکت های مجموعه اعزام مشمول معافیت های مالی می شوندوی در مورد سود سالیانه شرکت های اعزام اشاره کرد: تمام شرکت های گروه اعزام از شروع تأسیس آنها بدون استثنا توسط حسابرسان مستقل و معتمد حسابرسی شده است و مجموعه مبلغ فروش شرکت های اعزام به شرکت های خودروساز حسابرسی شده استوکیل متهم افزود: گروه اعزام هیچگاه مسئول انحصار قطعات خودرو به خودروسازان نبوده است. وی درباره بهتان تحصیل مال بوسیله نامشروع اظهار داشت: اسنادی که ادعای جعل شده اند مشمول مقررات قاچاق نبوده و این مساله نیز در صلاحیت شاکی تعزیرات حکومتی است پس زمانی که از آن مرجع شکایتی نشده این بهتان توجیه قانونی ندارد. وکیل متهم ایروانی افزود: با توجه به این که برای تسهیل در امر تولید، ارائه برگه گمرک از کشور مبدا مورد تاکید نبوده است پس برای کالاهای وارده با مبدا چین این مساله محرض نبوده است. باتوجه به تحریم های ظالمانه واحدهای تولیدی و واحدهای وارداتی از اینگونه ارائه از کشور مبدا معاف بوده اند. وی درباره ۴ مورد جعل اظهار داشت: با توجه به این که موارد مربوط به کالا به صورت سیستمی انجام می شود جعل آن اصلاً ممکن نیست و به فرض اثبات ۴ مورد در کیفرخواست این اقدام بدون اطلاع مدیران گروه عظام بوده است.

وکیل متهم ایروانی افزود: نماینده دادستان پیش تر اعلام نموده است گروه عظام از سال ۸۹ پروانه خط تولید کویل را به دست آورده است و از این طریق تسهیلات ارزی و ریالی داشته در صورتیکه هیچ گونه تسهیلات ارزی و ریالی دریافت نکرده است و نماینده دادستان تفاوتی بین پروانه مونتاژ و پروانه تولید قائل نشده است. وکیل درباره اتهامات متهم رفیعی درباره محموله توقیف شده نیز اظهار داشت: با توجه به این که موکل اینجانب در آن زمان از مجموعه منفک شده است اتهامی متوجه موکل اینجانب نیست. وکیل افزود: موکل اینجانب به هیچ وجه وسیله فرار و مساعدتی برای فرار حامد خاتمی پور نداشته است و اطلاعی درباره دستگیری وی نداشته است. در ادامه این جلسه دادگاه وکیل متهمین عباس ایروانی، امیررضا رفیعی و مرتضی روغنی ها خواهان صدور حکمی عادلانه از قاضی دادگاه شد.

چرا قطعات کامل را آورده اید؟در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان خطاب به موکل متهمین اظهار داشت: بنده در جلسات قبل عرض کرده بودم که گروه عظام پروانه مونتاژ دارد که آنرا نشان خواهم داد. در ادامه نماینده دادستان با ارائه سندی در خصوص پروانه مونتاژ برای گروه عظام اظهار داشت: بر طبق این سند و بند دوم نشان از قطعه ای دارد که در مونتاژ آمده است و در بندی دیگر مونتاژ کویل احتراق نیز درج شده است آقای ایروانی و گروه عظام از قطعات CKD وارد کرده اند این قطعات مونتاژ نیست و به صورت کامل وارد شده است در صورتیکه باید قطعات را به صورت منفصله وارد می کردید و اینجا مونتاژ می کردید چرا قطعات کامل را آورده اید؟ و پول را به حساب فرد چینی ریخته اید و آرم خودرا زده اید؟نماینده دادستان افزود: ایشان به استناد همین موارد و تولیدی بودن تسهیلات زیادی را گرفته است و خودرا در راه ثبت گمرکی قرار داده است. مسیر ثبت گمرکی شامل امتیازات ویژه ای است ایشان قطعات را به صورت کامل آورده است، اما با عنوان ریل سوخت اعلام نموده است و این موجب کاهش تعرفه ها شده است و بجای ۲۶ درصد ۵ درصد پرداخت شده است و این قاچاق است.

نماینده دادستان: در اقاریر ایروانی مشخص است وی رشوه دادهنماینده دادستان افزود: خط مونتاژ راه نیفتاد و زمانی که خودروساز خارجی به خاطر تحریم ها از کشور خارج شد نتوانستیم خودرو ها را تحویل دهیم. نماینده دادستان اظهار داشت: در اقاریر ایروانی مشخص است وی رشوه داده و در نامه های به دست آمده مجوز برای واردات کالای بنزین سوز بجای گاز سوز عنوان شده است. وی ادامه داد: همین طور در نامه ایران خودرو نیز قید شده است شرکت سازه پویش جزو شرکت های انحصاری قطعات خودرو است. نماینده دادستان در ادامه مهرهای جعلی استفاده شده از طرف متهم ایروانی را به نمایش درآورد و اظهار داشت: چرا باید این مهرها در دفتر کار آقای ایروانی پیدا شود این مهرها تماماً جعلی هستند و بر اسناد زده می شدند. وی ادامه داد: مسئله بعد درباره کالایی است که از گمرک غرب ترخیص شده است که در آن ایمیل های اسناد مجعول را به ترخیص کار ارسال کردید. شاه محمدی اشاره کرد: ما ادعایمان این است که اسناد در واحد لجستیک گروه عظام جعل میشده و برای ترخیص کار ارسال می شده است.قاچاق، مشمول مرور زمان نیستوی درباره اظهارات وکیل متهم ایروانی پیرامون عدم صلاحیت دادگاه جهت بررسی این پرونده اظهار داشت: اینکه عنوان شده بررسی این پرونده در صلاحیت تعزیرات حکومتی است باید گفت اینگونه نیست، چونکه برمبنای قانون بواسطه حرفه ای بودن قاچاق، بررسی این پرونده در صلاحیت دادگاه است. همین طور قاچاق، جرم اقتصادی بشمار می رود و برمبنای قانون مجازات اسلامی مشمول مرور زمان نیست. نماینده دادستان با اشاره به فراری دادن متهم خاتمی پور توسط سایر متهمان اظهار نمود: آقایان در اظهاراتشان گفتند که با خاتمی پور تماس گرفته اند و به او اعلام نمودند تا اسناد را امضا کند، اما او این کار را انجام نداد، همانطور که آقایان با ترخیص کار دیگر آقای شیرزاد تماس گرفتند و او را فراری دادند و قصد داشتند تا خاتمی پور را هم فراری دهند. در ادامه جلسه قاضی صلواتی از متهم عباس ایروانی خواست تا در جایگاه مخصوص قرار بگیرد و آخرین دفاعیات خودرا انجام دهد. متهم ایروانی گفت پیش از آنچه از خود دفاع کنم لازم است چند نکته را در مورد اظهارات نماینده دادستان بگویم.

وی با اشاره به صحبت نماینده دادستان در خصوص آنکه شرکت عظام خودرو جزئی از تولیدکنندگان ایران خودرو است اظهار داشت: همانطور که خودتان در کیفرخواست گفتید ما جزئی از تولیدکنندگان این شرکت خودروسازی هستیم، اما به شکلی صحبت می کنید. گویی انحصاراً تولیدکننده شرکت ایران خودرو شرکت عظام است که این مساله کاملاً اشتباه است و ما جزئی از تولیدکنندگان هستیم.

متهم ایروانی درباره استفاده از مهر اتاق بازرگانی اظهار داشت: تمام شرکت های خودروسازی در اتاق بازرگانی خود، مهر کشورهای دیگر را دارند با توجه به این که ما تحریم هستیم باید از این مهرها و همین طور از راه های مختلف کالا را به کشور وارد نماییم این مساله در گذشته جرم نبوده، اما حالا تبدیل به جرم شده است.

ایروانی با تاکید بر اینکه شاکی پرونده ما گمرک است اظهار داشت: گمرک تنها در یک مورد کویل موضوعاتی را بیان کرد که ما به آنها جواب دادیم.

متهم ایروانی: اتهامات را قبول ندارممتهم ایروانی در ادامه دفاعیاتش اظهار داشت: بنده به هیچ عنوان اتهامات وارده را قبول ندارم؛ برای بنده دو پرونده به وجود آمد که در پرونده اول درباره واردات غیر قانونی ۶۶۴ میلیون دلاری صحبت شده است، در پرونده دوم بهتان به من زدند و گفتند که واردات را انجام نمی دادم، اما این دو پرونده با یکدیگر تناقض دارند. وی افزود: جمع واردات کالا در گروه عظام به مبلغ ۶۶۴ میلیون دلار است. اینگونه که نماینده دادستان می گوید یعنی تمام واردات ما از روز اول تابحال قاچاق بوده است.

ایروانی اضافه کرد: لازم است درباره اسناد از گمرک استعلام شود. دادستان تنها یک محموله ۱۲۰ هزار دلاری شرکت سازه پویش را بعنوان مستند جرم قاچاق عرضه کرده است و آنرا به کل شرکت سازه پویش و در نهایت به کل گروه عظام مرتبط دانسته است. ایروانی افزود: هیچ گونه کم اظهاری انجام نشده است و شرکت سازه پویش یکی از ۱۲ شرکت زیرمجموعه گروه عظام است در نتیجه تسری این مساله به ۱۱ شرکت دیگر وجاهت قانونی ندارد. متهم ایروانی بیان کرد: از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه شکایتی در این زمینه وجود ندارد.

این متهم افزود: در مورد فاکتورها و جعل اسناد هم هیچ تخلفی انجام نشده است. اینکه گفته می شود کم اظهاری شده و بجای هزینه تعرفه ۲۰ درصدی ۵ درصد پرداخت شده درست نیست. برمبنای قانون این کالاها مشمول تعرفه گمرکی درصد است. وی افزود: درباب درج لوگو شرایط اغفال خریدار وجود ندارد. درج لوگو سازه پویش بعنوان درخواست خودروساز انجام شده و شرکت خودروساز چینی باخبر بوده است.

گفتنی است قاضی صلواتی تنفس ۳۰ دقیقه اعلام نمود و گفت ادامه رسیدگی به پرونده و گرفتن دفاعیات آخر از متهم ایروانی به جلسه پس از ظهر موکول شد.

در ادامه متهم ایروانی در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: در جلسه دوم دادگاه عنوان فرار مالیاتی عنوان شد که خارج از کیفرخواست است لازم است بگویم شرکت عظام هیچ گونه بدهی مالیاتی ندارد اینکه می گویند به خاطر سود خود مانع توقف تولید پراید شده ایم واقعیت ندارد ما بعضی از محصولاتمان را به کشورهای دیگر صادر می نماییم.

گفتنی است متهم ایروانی در آخر دفاعیات خود اظهار داشت: اینجانب از ریاست دادگاه که بنده را از بهتان افساد فی الارض مبرا داشتند کمال تشکر را دارم.

در ادامه قاضی از متهم امیررضا رفیعی خواست در جایگاه قرار گیرد و پس از تفهیم بهتان به وی از او خواست توضیحات خودرا بیان کند. متهم رفیعی اظهار داشت: بنده هیچیک از اتهامات وارده را قبول ندارم.

وی افزود: بنده در مورد جعل اسناد نیز هیچ دخل و تصرفی نداشتم و این اتهامات را به خود وارد نمی دانم.

متهم رفیعی اظهار داشت: برای کشف حقیقت اجازه دهید از گمرک استعلام صورت گیرد. در ادامه قاضی خطاب به متهم رفیعی اظهار داشت: بهتر بود دفاعیاتتان را خودتان می نوشتید نه اینکه دفاعیات دیکته شده را بیان کنید؛ چرا دفاعیات آقای ایروانی را در دادگاه مطرح می کنید؟ شما آمده اید تا جلسه دادگاه را زیر سوال ببرید، ندیدید در جلسات قبل، نماینده گمرک حضور داشت؟در ادامه متهم رفیعی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و اظهار داشت: بهتان بی نظمی به بنده غیر منصفانه است و تا این لحظه گمرک کشور هیچ شکایتی مقابل بنده انجام نداده است. وی درباره جایگزین کردن قطعات گازسوز بجای بنزین سوز افزود: در صورت جلسه ای بین نماینده شرکت سازه پویش و ایران خودرو، مشخص شد محصولات مذکور قابلیت استفاده در هر مورد را داشته است. متهم رفیعی درباره محموله توقیفی اظهار داشت: این بهتان را نیز قبول ندارم چونکه من در آن زمان حضور نداشتم.

در ادامه این جلسه دادگاه مرتضی روغنی ها در جایگاه بهتان قرار گرفت و اظهار داشت: تمامی مستندات را قبلاً عرضه کرده ام و بقیه موارد را وکیل اینجانب عرضه خواهد کرد. متهم در ادامه اظهار داشت: محموله مربوط به کویل در زمانی بوده است که اینجانب از شرکت منفک شده ام و اتهامی در این زمینه به اینجانب مرتبط نیست. هیچ دستور پرداختی برای رشوه نیز نداده ام و در اسناد جعلی نیز نقشی نداشته ام. در ادامه جلسه دادگاه وکیل متهم خاتمی پور در جایگاه قرار گرفت و بیان کرد: در کیفرخواست مشارکت در بی نظمی ارزی و مشارکت در قاچاق سازمان یافته با توجه به این که کار ایشان ترخیص و با دیگر متهمین متفاوت بوده است صحیح نیست.

در ادامه این دادگاه متهم خاتمی پور در جایگاه بهتان نشست و اظهار داشت: پس از سال ها همکاری در سال ۹۷ یک قرارداد همکاری با من بستند و من بعد از آن که پرسیدم چرا این قرارداد را ببندیم اجبارم کردند امروز فهمیدم هدف از این کار این بوده است که بگویند برون سپاری انجام شده است. در ادامه قاضی صلواتی ختم رسیدگی را اعلام نمود و اظهار داشت: در مهلت مقرر قانونی حکم صادر خواهد شد.


1399/04/08
21:45:49
5.0 / 5
2905
تگهای خبر: اقتصاد , تسهیلات , تولید , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است