آقایی:

كمیسیون قضایی باید بعنوان محور و ناظر در مجلس عمل كند

كمیسیون قضایی باید بعنوان محور و ناظر در مجلس عمل كند یك حقوقدان اظهار داشت: كمیسیون قضایی باید بعنوان محور و ناظر در مجلس عمل كند، برای اینكه تمام لوایح و طرح هایی كه دارای ماهیت حقوقی است باید از طرف این كمیسیون تدوین نهایی یابد و این امر مسئولیت بزرگ این كمیسیون را نشان میدهد.کامران آقایی در گفت و گو با ایسنا، درباب عدم تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، اظهار نمود: چنان که می دانیم در کنار پیشرفت علم، حکومت قانون بزرگ ترین دستاورد بشر جدید است. حکومت قانون کامل ترین تبلور خودرا در مجلس قانونگذاری می یابد و بدین سان در قیاس با دو قوه دیگر بالاترین ارزش ها را نمایندگی می کند؛ برای اینکه قوای دیگر به نسبتی که حکومت قانون را رعایت می کنند ارزش سنجی می شوند و حتی اگر برای آنان در قوانین اساسی، شانِ وضع مقررات پیش بینی شده است از اراده عمومی بر می آید که از نتایج قرارداد اجتماعی است.

وی اشاره کرد: مطلب چشم گیر اینکه در چهار دهه گذشته در کشور ما فضای دانش حقوق به سود فضای سیاست گرفتار تنگنا شد و قوانین از یک فلسفه مشخص و روند معینی پیروی نکردند و نظام حقوقی کشور را به چالش افکندند.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: حقوقدانان از دو سوی با مجلس قانونگذاری پیوند می یابند؛ نخست آنکه در نظام تقنینی کشور می باید به تعداد کافی حقوقدان حاضر باشند تا هر قانون برمبنای استانداردهای کلی نظیر کارآمدی، تناسب و عدالت محوری و با لحاظ ارزش های والای حاکم بر جامعه انسانی به تصویب برسد. دوم آنکه مجلس باید از یک بدنه کارشناسی نیرومند برخوردار باشد که معدل دانش آن در اندازه عالی ترین سطح دانش حقوق در کشور باشد تا قوانین از صافی این کارشناسان حقوقی برجسته بگذرد و با استانداردهای پیش گفته هماهنگ شود.

آقایی تصریح کرد: در کشور ما مرکز پژوهش های مجلس برای چنین نقشی طراحی شده، اما این نهاد تابحال در نظام قانونگذاری ما کارایی نداشته است، برای اینکه پیش نهاده های آن چندان قوت کارشناسی ندارد و بعلاوه در مجلس نیز به آنها توجهی نمی گردد.

وی اظهار داشت: کمیسیون قضائی در مجلس دو کارکرد عام و ویژه دارد. کارکرد ویژه آن به تدوین یا بررسی طرح ها و لایحه هایی پیوند می یابد که دارای ماهیت حقوقی است؛ نمونه هایی همچون پیشنویس قانون تجارت، دادرسی تجاری، مقررات شهروندی و قوانین کیفری، اداری و... و کارکرد عام کمیسیون آنها است که در قلمروهای تخصصی تدوین می شود و ماهیت حقوقی ندارد، همانند طرح ها و لایحه های پزشکی، مهندسی یا اقتصادی و....

این حقوقدان اضافه کرد: در این عرصه ها حقوقدانان باید از حیث نحوه تنظیم، نگارش و تبیین جایگاه این درپیوسته ها با نظام حقوقی کشور اظهار نظر کنند تا قوانین فاقد استاندارد و متناقض و ناکارآمد و نظم گریز به تصویب نرسد. در کشور ما بااینکه در این سال ها قوانین خوبی نیز به تصویب رسیده است، اما در یک چشم انداز کلی این استانداردها رعایت نشده و به رغم اینکه ما با بیش از یک سده پیشینه قانون نویسی، ادبیات نیرومندی از حیث تدوین قانون داریم و نمونه های خوبی همانند قانون مدنی در مجلس به تصویب رسیده است، اما متاسفانه سطح نگارش در خیلی از قوانین پایین و مخل معنا است که به این جهت کمیسیون قضائی یک از پراهمیت ترین کمیسیون های مجلس است.

آقایی در مورد اهمیت کمیسیون قضایی اشاره کرد: این کمیسیون وظیفه دار امور پیش گفته است و عدم استقبال از آن به چند دلیل بر می گردد؛ همچون آنکه متاسفانه حضور حقوقدانان ما در مجلس کمرنگ است و دیگر آنکه عضویت در این کمیسیون مستلزم کار صبورانه و بدون پروپاگاندای سیاسی است که گروهی به آن علاقه دارند و ظاهرا امتیازهای ویژه ای را نیز برای اعضای این کمیسیون نظیر سفرهای خارجی و ارتباط با سایر دستگاه ها ایجاد نمی کند.

وی اضافه کرد: کمیسیون قضایی باید بعنوان محور و ناظر در مجلس عمل کند، برای اینکه تمام لوایح و طرح هایی که دارای ماهیت حقوقی است باید از طرف این کمیسیون تدوین نهایی یابد و در جایی که آنها دارای ماهیت حقوقی نیستند باید حداقل از بازنگری کمیسیون بگذرد که امور بالا تاثیرگذاری و بعلاوه مسئولیت بزرگ این کمیسیون را نشان میدهد.

1399/06/14
10:53:41
5.0 / 5
2302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است