رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

دستگاه های اجرایی باید در اسرع وقت پاسخ استعلامات مربوط به بدهكاران را بدهند

دستگاه های اجرایی باید در اسرع وقت پاسخ استعلامات مربوط به بدهكاران را بدهند به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تاكید كرد اظهار داشت: كلیه دستگاه های اجرایی كشور مكلف هستند كه در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت درباب بدهكاران را بدهند در غیر این صورت مسئول مربوطه برمبنای ماده 95 قانون ثبت و ماده 21 قانون روش اجرای محكومیت های مالی قابل تعقیب خواهند بود و رؤسای ثبتی مكلفند مراتب را به دادستان مربوط اعلام نمایند.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ذبیح الله خداییان در نشست با رئیس و کارکنان اداره کل ثبت استان سمنان، با تاکید بر اجرای طرح کاداستر، اعتبار دادن به اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی، تسریع در اجرای مفاد اسناد رسمی همین طور هوشمندسازی سازمان ثبت اسناد و املاک بر لزوم اجرای طرح کاداستر اشاره نمود و اظهار داشت: این مهم نیازمند کار جهادی و روحیه بسیجی است و از ابتدا با مشکلاتی همچون کمبود اعتبار، نبود نقشه بردار و همکاری نکردن دستگاه های اجرایی روبرو بودیم که توانستیم قسمتی از این مشکلات را رفع نماییم.

خداییان اشاره کرد: اجرای طرح کاداستر مهمترین خدمت به نظام بوده و از اصلی ترین وظایف ما است و باید مدیران تلاش نموده و پیگری آن باشند در این میان می توان از بخش خصوصی نیز کمک بگیریم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اظهار داشت: ما بر آن هستیم که ثبت، هوشمند شود چونکه خدمات ثبتی به نحوی هستند که امکان ارائه آنها به صورت الکترونیکی وجود دارد با این وصف باید به نحوی عمل شود که مردم برای انجام امور ثبتی خود نیازی برای مراجعه به واحدهای ثبتی نداشته و بتوانند به صورت غیر حضوری کارهای خودرا انجام دهند.

وی افزود: از اقداماتی که در دستور کار است و بخش هایی از آن انجام شده تنقیح قوانین و مقررات ثبتی است. مقررات ثبتی از قدیمی ترین مقررات بوده و در ضمن دوره قانونگذاری در کشور همچنان بر تعداد قوانین و مقررات افزوده شده و ما امروز با حجم عظیمی از این قوانین مواجه هستیم که ناسخ و منسوخ آنها مشخص نمی باشد پس پالایش قوانین در دستور کار است که نسبت به شناسایی قوانین و مقررات منسوخه و حذف آنها از مجموعه قوانین اقدام گردد و با کلیه لوایح اصلاحی نسبت به یکپارچه سازی قوانین اقدام گردد.

وی تکثر و تعدد بخشنامه ها، نظام نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل را از عوامل کندی کارها و پیچیدگی امور برشمردند و بر لزوم تسریع در تنقیح این مقررات تاکید کردند.

معاون قوه قضائیه بااشاره به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا اضافه کرد: این طرح اجرا شده ولی دیده می شود بعضی از واحدهای ثبتی باردیگر مبادرت به تشکیل پرونده فیزیکی می کنند.

خدائیان این اقدام را انحراف از اجرای طرح دانست و اظهار داشت: واحدهای ثبتی باید فقط نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام نموده و کلیه فرآیندهای اجرا را باید بر روی پرونده الکترونیکی انجام دهند. جستجوی اموال بدهکار و کلیه ابلاغیه ها و اخطاریه ها باید به صورت الکترونیکی باشد مگر در مواردی که مدیون فاقد سابقه ثبت نام در سامانه ثنا باشد که در چنین صورتی اخطاریه ها به صورت فیزیکی ابلاغ خواهند شد.

رئیس سازمان ثبت تاکید کرد: کلیه دستگاه های اجرایی کشور مکلف هستند که در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت درباب بدهکاران را بدهند در غیر اینصورت مسئول مربوطه برمبنای ماده ۹۵ قانون ثبت و ماده ۲۱ قانون روش اجرای محکومیت های مالی قابل تعقیب خواهند بود و رؤسای ثبتی مکلفند مراتب را به دادستان مربوط اعلام نمایند.

منبع:

1399/07/01
14:54:29
5.0 / 5
1952
تگهای خبر: اداره , ثبت , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است