رییس سازمان ثبت اسناد و املاك:

تعقیب مسئولان اجرایی كه در پاسخ به استعلامات ثبت كوتاهی كنند

تعقیب مسئولان اجرایی كه در پاسخ به استعلامات ثبت كوتاهی كنند به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك اظهار داشت: دستگاه های اجرایی كشور مكلف هستند پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت درباب بدهكاران را بدهند، در غیر اینصورت مسئولان مربوطه قابل تعقیب خواهند بود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر ذبیح الله خدائیان در نشست با رئیس و کارکنان اداره کل ثبت استان سمنان، اجرای طرح کاداستر، اعتبار دادن به اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی، تسریع در اجرای مفاد اسناد رسمی همینطور هوشمندسازی سازمان ثبت اسناد و املاک را مورد تاکید قرار داد.
وی بر لزوم اجرای طرح کاداستر تصریح کرد و اظهار داشت: این مهم نیازمند کار جهادی و روحیه بسیجی است و از ابتدا با مشکلاتی همچون کمبود اعتبار، نبود نقشه بردار و همکاری نکردن دستگاه های اجرایی روبرو بودیم که توانستیم بخشی از این مشکلات را رفع نماییم.
خدائیان تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر مهمترین خدمت به نظام بوده و از اصلی ترین وظایف ما است و باید مدیران کوشیده و پیگیری آن باشند در این میان می توان از بخش خصوصی هم کمک بگیریم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اظهار داشت: ما بر آن هستیم که ثبت، هوشمند شود چون که خدمات ثبتی به نحوی هستند که امکان عرضه آنها به صورت الکترونیکی وجود دارد با این وصف باید به نحوی عمل شود که مردم برای انجام امور ثبتی خود نیازی برای رفتن به واحدهای ثبتی نداشته و بتوانند به صورت غیر حضوری کارهای خویش را انجام دهند.
وی افزود: از اقداماتی که در دستور کار است و بخش هایی از آن انجام شده تنقیح قوانین و مقررات ثبتی است.
وی خاطرنشان کرد: مقررات ثبتی از قدیمی ترین مقررات بوده و در خلال دوره قانونگذاری در کشور همچنان بر تعداد قوانین و مقررات افزوده شده و ما امروز با حجم عظیمی از این قوانین مواجه هستیم که ناسخ و منسوخ آنها مشخص نمی باشد بنابراین پالایش قوانین در دستور کار است که نسبت به شناسایی قوانین و مقررات منسوخه و حذف آنها از مجموعه قوانین اقدام گردد و با کلیه لوایح اصلاحی نسبت به یکپارچه سازی قوانین اقدام گردد.
وی تکثر و تعدد آیین نامه ها، نظام نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل را از عوامل کندی کارها و پیچیدگی امور برشمردند و بر لزوم تسریع در تنقیح این مقررات تاکید کردند.
معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا افزودند: این طرح اجرا شده، ولی دیده می شود بعضی از واحدهای ثبتی مجدداً مبادرت به تشکیل پرونده فیزیکی می کنند.
خدائیان این اقدام را انحراف از اجرای طرح دانسته و افزودند: واحدهای ثبتی باید صرفا نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام نموده و کلیه فرآیندهای اجرا را باید بر روی پرونده الکترونیکی انجام دهند.
وی یادآوری کرد: جستجوی اموال بدهکار و کلیه ابلاغیه ها و اخطاریه ها باید به صورت الکترونیکی باشد مگر در مواردی که مدیون فاقد سابقه ثبت نام در سامانه ثنا باشد که در چنین صورتی اخطاریه ها به صورت فیزیکی ابلاغ خواهند شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک تاکید کرد: کلیه دستگاه های اجرایی کشور مکلف هستند که در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت در مورد بدهکاران را بدهند در غیر این صورت مسئول مربوطه بر مبنای ماده ۹۵ قانون ثبت و ماده ۲۱ قانون روش اجرای محکومیت های مالی قابل تعقیب خواهند بود و رؤسای ثبتی مکلفند مراتب را به دادستان مربوط اعلام نمایند.منبع:

1399/07/02
10:04:54
5.0 / 5
2089
تگهای خبر: اداره , ثبت , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است