راه اندازی شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه تهران بزرگ

راه اندازی شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه تهران بزرگ آئین افتتاح شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه تهران بزرگ اجرا شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی شورای حل اختلاف استان تهران، آئین افتتاح شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه تهران بزرگ با حضور حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور، مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران، حیات الغیب مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران، حجت الاسلام فیروزجایی معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران در امور زندان ها و دیگر مقامات و مسئولین قضایی بامداد امروز (شنبه) در محل ندامتگاه تهران بزرگ واقع در بخش فشافویه استان تهران اجرا شد. همین طور این مراسم به سبب رعایت دستورالعمل های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا با یک سوم ظرفیت سالن انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف ضمن عرض تبریک و تسلیت شهادت دانشمند هسته ای دکتر فخری زاده و بیان خاطراتی از مباحثاتی که با ایشان در باب فلسفه علم داشته اند با ذکر آنکه مجازات زندان جز در حداقل موارد جزء مجازات های اسلامی نیست، اظهار داشت: مجبور هستیم در بعضی موارد در مقابل افراد خطرناک برای جامعه از آن استفاده نمائیم.

وی با اعلان اینکه حبس مجازات خوبی نیست با ذکر نظرات متفکران جرم شناس و مجازات شناس در نقد زندان گفت اصل مجازات با کرامت انسانی منافات دارد. از کوچکترین مجازات که اخم کردن است تا بی اعتنایی که یکی از مجازات های سنگین است تا پرخاشگری و تندزبانی و قهر کردن و کتک زدن و مجازات بدنی، حالا فکر کنید فردی را بخواهیم حبس نماییم. پس نتیجه می گیریم هر نوع مجازاتی با کرامت انسانی در تضاد است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در ادامه اظهار نمود: برخی مجازات ها درد جسمانی دارند مانند کتک زدن و شلاق زدن و برخی دردهای روحانی مانند زندان که اختیار آدم که جزء ارکان شخصیت انسان است را از او سلب می کند و اصلی ترین رکن شخصیت انسانی که آزادی اراده اوست را از او می گیرد.

وی اضافه کرد: مجازات زندان خیلی مجازات محدود کننده عجیب و غریبی است و بسیار بد است که او را تحت امر قرار می دهد. زندان از ابتدا که زندانی وارد آن می شود او را خرد می کند و موجب تحقیر او می شود. چه زندانبان خوب باشد چه بد، زندان شرایطش این است و این موجب می شود کرامت انسانی زندانی از بین رفته و موجب می شود که زندان دانشگاه جرم و جنایت باشد.

صادقی اشاره کرد: هر آدمی را که یک روز زودتر از زندان خلاص کنید خدمت بزرگی به جامعه، زندانی، زندانبان و خود آن فرد زندانی و خانواده او است. بیرون کشیدن آدمی از زندان مثل نجات غریق است. کسی که در شورای حل اختلاف زندان کار می کند کارش خیلی بزرگ است که نجات بخش انسان ها از زندان می شود و نجات حیات است، نجات انسانیت است.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف اظهار داشت: آن مقدمات را گفتم که اهمیت این کار معلوم شود. درست است که این زندانیان گناهکار هستند ولی باید دست آنها را گرفت و اهتمام نماییم آنها را نجات دهیم و باید اهتمام نماییم از این گرفتاران دست گیری نماییم. بالاخره در هر پرونده هم به مشتکی عنه و هم به شاکی توجه کنید و جامعه و هم خود مردم و میانجی گران و هم شورای حل اختلاف این مسأله چند وجهی را حل کنند و به همه ابعاد مسأله توجه نمایند تا مسائل زندانی حل شود. مثلا اگر اساس مشکل از بیکاری زندانی بوده است با کمک خیرین، کار آفرینان برای زندانی کار فراهم گردد تا بتواند در آینده بدهی اش را پرداخت کند و امثالهم که این روحیه جهادی میخواهد و کار اداری در این بحث حلال مشکل نیست.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در ادامه از همکاران سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خصوصاً از ریاست سازمان و مدیران و تمامی همکارانی که اهتمام دارند تا افرادی که ظرفیت آزادسازی دارند، آزاد شوند تقدیر و تشکر کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: لازم است تعداد زیادی نیرو در اینجا به کمک بیایند تا این مسأله هرچه سریع تر حل شود و آقای دکتر مهدوی و حاج آقا فیروزجایی تلاش خوبی کردند تا این کار به نتیجه برسد و با کمک خیرین و نیکوکاران زندانیان آزاد شوند. تا روزی هیچ کسی نباشد که امکان آزادی اش بوده و آزاد نشده باشد. وی اظهار داشت: به آقای دکتر مهدوی عرض می کنم اگر دیدید این سه شعبه کار می کنند لکن آمار پرونده ها از ۹۰ به ۱۲۰ پرونده رفته یک شعبه دیگر تأسیس کنند. دست شما در این کار باز است. من از زحمات شما و تمام همکاران سازمان زندان های کل کشور و شوراهای حل اختلاف استان تهران تقدیر و تشکر دارم.

در ادامه این مراسم، مهدوی رئیس شورای حل اختلال تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباب مسئولین اظهار داشت: ایشان چند کلید واژه را تعریف می کنند؛ مسئولین باید جهادی و انقلابی و بسیجی عمل کنند. تفکری که مقام معظم رهبری درباب جهادی و انقلابی کار کردن و بسیجی فکر کردن و کار کردن می فرماید سه شاخصه دارد: بصیرت، اخلاص و جالب اینکه عمل به هنگام و به اندازه را فرمودند.

وی اضافه کرد: در زمانی که ما پارینه خدمت عزیزان رسیدیم یک سلسله نارسایی هایی بود و از نظر ساختاری مشکلاتی داشتیم. اساسا می دانید که فلسفه تأسیس شوراهای حل اختلاف بر اساس صلح و سازش است. حالا فقه و شریعت ما و خود قانون شورای ما بر این تاکید داشته و منویات ریاست معزز قوه قضائیه بر همین مبنا استوار است.

وی اشاره کرد: زمانی که آیت الله رئیسی بخشنامه ای در مردادماه سال قبل دراین زمینه صادر فرمودند منبعث از ماده ۱۱ و ۸ قانون شورا تصریح فرمودند که شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف در دادسراها و زندان ها و سایر مراجع ذیربط استقرار یابد. ما هم بخشنامه معظم له را سر لوحه کار خودمان قرار دادیم. در صورتیکه پیش از این بخشنامه متأسفانه آمار صلح و سازش در استان تهران ۴۲/۹ درصد بود و همیشه ما رتبه ۳۱ یعنی آخرین رتبه کشور را داشتیم.

مهدوی اضافه کرد: به جهت مسائل مختلفی که در سطح استان تهران است و ما با اقداماتی که با همان کلیدواژه سخنان مقام معظم رهبری انجام دادیم در خصوص کار جهادی و انقلابی با همتی که صورت گرفت هم اکنون ۲۶ شعبه در ۱۹ دادسرای تهران مستقر شده و بعلاوه در اتحادیه های صنعتی، شهرک های صنعتی و حتی یکی از امام زادگان در شهر تهران ۵۹ شعبه ویژه صلح و سازش علاوه بر شعبی که در زندان ها هستند و ۵۰ شعبه صلح و سازش در شهرهای تابعه استان تهران مستقر است و با تعاملی که با مرکز توسعه حل اختلاف و شخص حاج آقای دکتر صادقی داشته ایم که انصافا مدیریت داشته اند و با دستورات راهگشایی که می فرمایند ما تا آخر مهرماه به ازاء هر ۹۰ فقره پرونده به یک شعبه سازشی، سازش ما ۵۶ درصد شد و در آبان ماه ۷۰ درصد سازش داشته ایم.

رئیس شورای حل اختلاف تهران اظهار نمود: در گذشته مجتمع ۳۰ که ویژه زندان بود حدودا هیچ شعبه ای را در داخل زندان مستقر نکرده بود و مجتمع منفعلی بود. این مجتمع هر ماه ۹۰ فقره وارده هم نداشت. ما کوشیدیم این شعب را به داخل زندان منتقل نماییم که این کار صورت گرفت و درباب زندان تهران بزرگ به جهت بعد مسافتی که بود و اعضاء شورا نمی توانستند از تهران بیایند با توجه به این که ندامتگاه تهران بزرگ بزرگترین زندان سطح کشور است و بیشترین تعداد زندانیان استان تهران را دارد، با بررسی هایی که به عمل آوردیم و با کوشش های حاج آقا فیروزجایی از خود شهر قم از روحانیون عزیز دعوت نمودند برای عضویت در این سه شعبه و با مساعدت آقای دکتر صادقی ابلاغ آنها صادر شد و در مدت دو هفته ای که با ابلاغ داخلی فعالیت می کردند زمینه آزادی قریب به ۵۵ نفر از زندانیان را فراهم نمودند و از آقای حیات الغیب به جهت تامین وسایل ایاب و ذهاب این عزیزان تقدیر و تشکر دارم.

وی اضافه کرد: هم اکنون با احتساب شعب ویژه سازشی و ۶۰ مجتمع سطح استان تهران باتوجه به آنکه ۶۰ هزار فقره وارده شوراهای حل اختلاف استان تهران است که حدود یک پنجم وارده کل کشور را تشکیل می دهد، ما سخن ریاست معزز قوه را نصب العین قرار داده ایم که اساس را به صلح و سازش بگذاریم و با یک سلسله اقدامات اساسی از آمار سازش ۴۲/۹ درصد هم اکنون در همان مجتمع ها به حدود ۲۶ درصد رسیدیم و می خواهیم که حتما به بالاتر از میانگین کشوری برسیم و امیدواریم که تا اختتام همین امسال به این نتیجه برسیم.

مهدوی اشاره کرد: در طول این مدت حدود ۴۱ نفر توسط خیرین آزاد شده اند و قریب به ۹۷۰ میلیون تومان پول داده اند و یک میلیارد و اندی از شکات تخفیف گرفته شده که بعضی از زندانیان ۱۰ سال در زندان بوده اند و در همین جلسه از آقای حیات الغیب می خواهم که زندانیان محکوم مالی مثل مهریه و بدهی مالی که توسط شورای حل اختلاف بازداشت شده اند که ۶۰ نفر خاص شورا است لیست آنها را بدهند تا توسط همین همکاران سه شعبه آزادی آنها برقرار شود. رئیس شورای حل اختلال تهران اظهار داشت: درباب قصاص در تلاش هستیم با درایت حاج آقای صادقی و با کمک ستاد صبر و همیاران صلح و توسط همکار عزیزمان آقای قربانیان رضایت اولیاء دم ستاندن شود. البته در همین امسال در زندان رجایی شهر ۸ نفر از محکومین قصاص با تلاش شورای حل اختلاف و گذشت اولیاء دم آزاد شدند و امیدواریم با همکاری همه دوستان فرهنگ صلح و سازش را در سطح جامعه گسترش دهیم.

در ادامه حیات الغیب طی سخنانی با تقدیر از مساعدت های رئیس کل دادگستری استان تهران و ریاست سازمان زندان ها برای رفع مشکلات زیرساختی ندامتگاه تهران بزرگ اظهار نمود: از کل زندانیان استان تهران ۲۵ درصد متهمین و ۷۵ درصد را محکومین می سازند که از این تعداد ۹۷ درصد از زندانیان مرد و ۳ درصد زن هستند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل در رابطه با رسیدگی به امورات زندانیان که مورد تاکید ریاست محترم قوه قضائیه و همین طور ریاست محترم سازمان زندان ها است مقوله شوراهای حل اختلاف می باشد که زمینه بسیار خوبی برای کاهش پرونده های قضایی، کاهش ورودی پرونده ها و حتی جمعیت کیفری در زندان شمرده می شود و به جرأت می توان گفت یکی از بارزترین نمادهای صلح و سازش مربوط به شوراهای حل اختلاف داخل زندان است که در صورت حمایت همه جانبه می تواند سبب کاهش اطاله دادرسی، سرعت بخشیدن به رسیدگی و حتی کاهش جمعیت کیفری و حبس زدایی در داخل زندان داشته باشد.

مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران اشاره کرد: مقوله بعدی آنست که خیلی از زندانیان با عنوان رد مال جزیی در حبس به سر می برند که با پیگیری واحد مددکاری زندان و شورای حل اختلاف می توان در ارتباط با آزادسازی زندانی یا تخفیف و کسب رضایت از شکات زمینه استخلاص این زندان را فراهم نمود.

حیات الغیب در ادامه اضافه کرد: اگر بخواهیم زندانی را به خارج از زندان اعزام نماییم علاوه بر تبعات امنیتی ممکنست لطمه ها و مشکلات زیادی متوجه زندان و شخص زندانی گردد که با وجود شعب شورای حل اختلاف در داخل زندان این مشکلات برطرف می شود.

وی اشاره کرد: در زندان های قزل حصار، رجایی شهر، دماوند، زنان و کانون اصلاح و تربیت در مجموع ۵ شعبه شورای حل اختلاف فعال وجود دارد که با تلاش ها و پیگیری های برادر عزیزمان آقای دکتر مهدوی و آقای قربانیان امروز با حضور ریاست مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف کشور ۳ شعبه در ندامتگاه تهران بزرگ کارش را آغاز می کند و امیدواریم با همکاری خوبی که بین اداره کل زندان های استان تهران و شورای حل اختلاف استان وجود دارد در سایر زندان ها نیز در آینده نزدیکی شعب سازشی راه اندازی گردد.

مدیر کل زندان های استان تهران با اعلان اینکه از شروع سال جاری تا کنون بیش از ۵۰۰ پرونده در شعب فعال شورای حل اختلاف داخل زندان ها رسیدگی شده اظهار داشت: خوشبختانه ۲۳۶ فقره از آنها منجر به صلح و سازش گردیده که باتوجه به آنکه اکثرا این پرونده ها پرونده های قتل و مجازات قصاص بوده دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی است که توانسته اند محکوم را از چوبه دار نجات دهند. همین طور بیش از ۵۰ پرونده مفتوح دیگر در حال رسیدگی است که ان شاءالله در آینده نزدیک منجر به نتیجه خواهد شد.

وی در ادامه یکی دیگر از موضوعات در رابطه با شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان را موضوع زمان فعالیت این شعب برشمردند و پیشنهاد نمودند که باتوجه به جمعیت کیفری بالای زندان ها و موقعیت جغرافیایی آنها که غالبا خارج از شهرها قرار دارند این شعب در ساعات اداری و در تمام روزهای هفته فعال باشند تا خروجی بهتری داشته باشد.

حیات الغیب در آخر از حضور همه مدعوین خصوصاً حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر صادقی، آقای دکتر مهدوی و حجت الاسلام والمسلمین فیروزجایی به جهت پیگیری ها و مساعدت های بسیار تقدیر و تشکر نمودند.

بعد از اختتام مراسم حجت الاسلام والمسلمین صادقی و هیأت همراه از بخش های مختلف ندامتگاه تهران بزرگ بازدید کردند.1399/09/16
13:00:39
5.0 / 5
1390
تگهای خبر: اداره , بیكاری , توسعه , دادسرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است