رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

وضعیت شبكه فاضلاب استان خوزستان بسیار اسف بار است

وضعیت شبكه فاضلاب استان خوزستان بسیار اسف بار است ثبت آسان: رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به اینکه مشکل آب گرفتگی و سیل در استان خوزستان با استان های دیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: وضعیت شبکه فاضلاب استان بسیار اسف بار است که در جلسه امروز با مسؤلان استانی این مورد اشاره شد. بر اساس گزارش مسؤلان استانی طرح اصلاح فاضلاب اهواز و کارون از سال ۸۵ کلید خورده ولی متأسفانه تا امروز تنها ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد، امام جمعه اهواز ضمن اشاره به حادثه سیل در استان اظهار داشت: به خاطر سیل و آب گرفتگی که سال قبل صورت گرفت به تمام بازرسی های کل کشور و بخصوص بازرسی کل استان خوزستان مأموریت داده ایم که درباره این مورد ورود کند و گزارش مفصل آن به همراه پیشنهادهای سازمان جهت رفع این مشکل برای مسؤلان ذی ربط ارسال شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به اینکه مشکل آب گرفتگی و سیل در استان خوزستان با استان های دیگر متفاوت می باشد، تصریح کرد: وضعیت شبکه فاضلاب استان بسیار اسف بار است که در جلسه امروز با مسؤلان استانی این مورد اشاره شد. بر اساس گزارش مسؤلان استانی طرح اصلاح فاضلاب اهواز و کارون از سال ۸۵ کلید خورده ولی متأسفانه تا امروز تنها ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم. ضمن اینکه این طرح به خاطر تغییر اقلیم استان خوزستان و افزایش بارندگی و همینطور افزایش جمعیت استان بخصوص شهر اهواز و حاشیه شهر باید بازبینی شود.

وی درباره بودجه اختصاص یافته به طرح فاضلاب اهواز اظهار داشت: دستور مقام معظم رهبری در خصوص اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح اصلاح فاضلاب اهواز نشان دهنده اهمیت این مورد است. قرار بود ۵۰ میلیون یورو سال جاری و ۵۰ میلیون یورو سال آینده تخصیص داده شود که البته بخش زیادی از این بودجه تخصیص داده نشده است. البته طبق بررسی ما این مبلغ هم کفاف رفع مشکلات فاضلاب اهواز و کارون را نمی دهد.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان خاطرنشان کرد: یک مشکل فاضلاب اهواز در حوزه آب های سطحی است که شهرداری مسئول آن است که البته بین شهرداری و آب و فاضلاب در این خصوص اختلاف است. فارغ از این اختلاف نظر سازمان بازرسی اعتقاد دارد که باید دو اقدام صورت بگیرد؛ یکی در کوتاه مدت است که اگر مجدد بارندگی صورت گرفت پیشبینی های لازم صورت بگیرد و ستاد بحران استان سریع فعال شود. در ساختار ستاد بحران هم اشکالاتی وجود دارد و متأسفانه هنوز پیوست استانی قانون مدیرت بحران تصویب نشده که سازمان این مورد را دنبال می کند که چرا این کار انجام نشده است. این ها آمادگی و راهکار موقتی است که با عنایت به پیشبینی ها درباره احتمال ادامه بارندگی ها این موضوعات حائز اهمیت می باشد.

وی در تشریح راهکار بلندمدت برای حل مشکل استان خوزستان اظهار داشت: اقدامات بلندمدت هم رفع مشکل اصلی یعنی اعتبارات است. سازمان بازرسی این مورد را از دو منشأ قانونی که حق مردم و استان است، دنبال می کند که یکی اختصاص ۳ درصد از درآمد نفتی به استان است که بخش زیادی پرداخت نشده است.

وی اضافه کرد: مبحث دیگر بحث عوارض آلایندگی واحدهای نفت و گاز در استان است که تا سال ۹۶ به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است که باید بررسی نماییم از سال ۹۶ تا امروز چقدر است و چرا پرداخت نشده است. ما معتقدیم اگر موقع حتی ۲۰ درصد این اعتبارات پرداخت شده بود شاید امروز اهواز با این مشکلات مواجه نبود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به مشکلات دیگر استان خوزستان و شهر اهواز اظهار داشت: یکی از اشکالات دیگر شهر اهواز، مترو است که از ۲۰ سال قبل ۲۵ درصد بیشتر پیشرفت نداشته است. این مورد عمدتاً به خاطر عدم تأمین اعتبارات لازم بود. گفته شد پیمانکار مترو اهواز بیشتر از مبلغی که کارکرده به خاطر خسارت تجهیزاتی که در پروژه مانده است، گرفته است که واقعاً به نظرم کوتاهی و سوء مدیریت صورت گرفته وگرنه مفهوم ندارد پروژه ای به این شکل ۲۰ سال معطل شود. ان شاءالله در جمع بندی این مورد هم مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: مقرر است در جلسه ای با حضور استاندار این مسائل مجدد بررسی و جمع بندی سازمان مطرح شود و آنچه در ارتباط با استان است اگر در استان قابل حل است، تصمیم گیری شود و آنچه در ارتباط با دستگاههای ملی است از راه دستگاههای ملی پیگیری نماییم و اگر کوتاهی و قصوری هم در دستگاه ها صورت گرفته، آن هم بنا به دستور رئیس قوه قضائیه پیگیری می نماییم تا اگر محرز شد حتما پیگرد قانونی صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان تصریح کرد: مایه تأسف است استانی که از نعمت های خدادادی و ظرفیت های منحصربه فرد در منابع آب، نفت و گاز برخوردار می باشد این طور محروم باشد و حتی بعضی از مناطق از آب آشامیدنی هم محروم باشند و این در شرایطی است که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت سدهای آب استان است.

وی ضمن اشاره به بازدید از مناطق سیل زده اظهار داشت: ما از چند منطقه بازدید کرده ایم و فردا هم برنامه بازدید از شهرهای دیگر استان در دستور کار است. عمده حرف مردم در این بازدیدها این است که مشکلشان برطرف شده و برای خسارت ها فکری شود. این ها حداقل های خواسته های مردم است که باید به آن توجه گردد. امروز قرار بود بنیاد مسکن گزارش خویش را راجع به میزان کلی خسارت ها به دولت بدهد. همینطور قرار شد فعلاً از اعتبارات بنیاد مسکن خسارات مردم پرداخت گردد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز هم در این دیدار با بیان مشکلات عدیده استان خوزستان به موضوعاتی مانند آب شرب و فاضلاب شهرها و روستاهای استان، نرخ بیکاری، ریزگرد، استفاده از نیروهای بومی در شرکتهای نفتی، حل مشکلات هفت تپه و... اشاره نمود و وغدغه رهبر معظم انقلاب و مسؤلان دلسوز نظام را رسیدن مردم شریف استان به حقشان دانست و اظهار داشت: آب، فاضلاب و اشتغال سه مشکل اصلی استان است و باید به همت و توجه مسؤلان و نگاه کارشناسی و روحیه جهادی، حل و فصل شود.

منبع:

1399/09/18
17:48:52
5.0 / 5
1519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است