رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه:

برنامه تحولی پژوهشگاه قوه قضاییه تدوین می شود

برنامه تحولی پژوهشگاه قوه قضاییه تدوین می شود به گزارش ثبت آسان رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه از تدوین برنامه راهبردی و تحولی پژوهشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: ظرفیت فعلی پژوهشگاه بگونه ای است که نه تنها در قوه قضاییه بلکه در سطح کلان و ملی هم می تواند اثرگذار و اثربخش باشد.به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، سیدحجت اله علم الهدی در آیین نکوداشت هفته پژوهش که با حضور مدیران، روسای پژوهشکده ها، پژوهشگران و کارکنان پژوهشگاه قوه قضاییه در بستر فضای مجازی برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا(س) اظهار نمود: برای هفته پژوهش سال جاری برنامه های مفصلی را پیشبینی کرده بودیم اما شرایط ناشی از انتشار کرونا بخصوص در هفته های اخیر و تشدید محدودیت ها باعث شد، نتوانیم برنامه های خویش را اجرا نماییم.

وی اضافه کرد: با این وجود، همکاران مان در پژوهشگاه از پا نایستادند و علاوه بر رونمایی های مختلف در هفته پژوهش، جشنواره شهید بهشتی را در معرفی پژوهش برتر، پژوهشگر برتر، پژوهشکده برتر، آرای پژوهش محور برتر و ایده ی برتر برگزار کردیم که مقرر است در سال آینده با گستره وسیع تری این جشنواره را برگزار و دنبال نماییم. اختتامیه جشنواره سال جاری هم به زودی برگزار و برگزیدگان معرفی می گردند.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه افزود: همینطور در هفته پژوهش، سالنامه دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه و بخش های مختلف قوه قضاییه شامل دادگستری کل استان ها، معاونت ها و سازمان های تابعه قوه قضاییه است و ان شاءالله این سالنامه بزودی منتشر و در داخل و خارج قوه قضاییه توزیع خواهد شد. بنا داریم از این پس، هر سال در هفته پژوهش، سالنامه دستاوردهای پژوهشی قوه قضاییه را منتشر نماییم.

علم الهدی تاکید کرد: حقیقتاً وضعیت و جایگاه امروز پژوهشگاه قوه قضاییه، نسبت به سال قبل به هیچ وجه قابل قیاس نیست و پژوهشگاه در طول یکسال گذشته دستاوردهای فراوانی در بخش های مختلف داشته است. تغییراتی که در این یکسال در پژوهشگاه قوه قضاییه بوجود آمده به معنای واقعی کلمه تحول بوده است و در بخش های مختلف حرکت تحولی را شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: به صورت کلی پیشرفت با سرعت پرشتابی در پژوهشگاه قوه قضاییه در جریان است و بسیاری از دستاوردهایی که در یکسال گذشته داشتیم شاید می توانست جزو برنامه های دراز مدت تعریف شود اما با زحمات همکاران و لطف خداوند، دستاوردها محقق شد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه خاطرنشان کرد: باآنکه همچنان با نقطه مطلوب و ایده آل و با اهداف و چشم اندازی که برای پژوهشگاه تعریف کردیم، فاصله داریم اما حرکت پرشتاب بوده و خود همین سرعت و شتاب حرکت پژوهشگاه، قابل تحسین است. ضمن اینکه در این یکسال خیلی از زمان مجموعه پژوهشگاه، صرف بحث های زیرساختی و فرایندها و تصحیح ساختارها و موضوعات این چنینی شد که اثرات و ثمرات خویش را در ادامه راه نشان خواهد داد.

علم الهدی افزود: همینطور در وزارت علوم، پیگیری ها و اقدامات لازم برای روشن شدن وضعیت علمی پژوهشگاه به صورت جدی انجام شد و ان شالله در آینده نه چندان دور، خبرهای خوبی را در این ارتباط به اطلاع خواهیم رساند. هم اکنون هم تعامل خوبی با بدنه و بخش های مخلف وزارت علوم و شورایعالی انقلاب فرهنگی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده ها در یکسال گذشته ساختار و جایگاه خویش را پیدا کردند اظهار داشت: مسیر جذب و استقرار نیروها هم ادامه دارد و فرآیند جذب اعضای هیات علمی به جد دنبال می شود و در فراخوان های مختلف، جذب را پیگیری می نماییم. البته مسیر جذب اشکالاتی داشت که برطرف شد و اعضای هیات علمی بزودی مستقر می شوند.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در جلسه ای که اخیراً در محضر ریاست قوه قضاییه بودیم، اعلام کردم، ظرفیت موجود در پژوهشگاه قوه قضاییه، ظرفیت منحصر به فرد و استثنایی برای دستگاه قضا است و نمونه این ظرفیت را در جاهای دیگر نمی توان پیدا کنید.

وی در ادامه سخنان خود به برخی دستاوردهای یکسال گذشته پژوهشگاه قوه قضاییه همچون سامانه ایده اشاره نمود و اظهار داشت: سامانه ایده، هفته پژوهش سال قبل رونمایی گردید و تا کنون بالغ بر 2 هزار ایده در آن ثبت و بیشتر ایده ها در بخش های مختلف پژوهشگاه کارشناسی شده و نظر کارشناشی برای ایده پرداز و در صورت تایید ایده، برای بخش های مختلف قوه ارسال شده است.

علم الهدی در ادامه به رونمایی از نسخه جدید سامانه ملی آرای قضایی اشاره نمود و اضافه کرد: با تلاش و زحمات زحمات شبانه روزی و جهادی همکاران مان در پژوهشکده استخراج آرا و مطالعات رویه قضایی و با همکاری بخش فناوری اطلاعات، نسخه جدید سامانه ملی آرای قضایی در هفته پژوهش بارگذاری شد و مسیر تکمیل و بارگذاری آرای جدید با رویکرد انتشار حداکثری، همچنان دنبال می شود و سامانه موجود، یک سامانه استثنایی است و به مرور قابلیت های آن بیشتر هم می شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه افزود: راه اندازی پرتال کتابخانه ای سیمرغ یکی دیگر از کارهایی بود که فکر نمی کردم در این یکسال محقق شود و زحمات زیادی برای آماده شدن آن انجام شد. در کنار این کتابخانه یک مرکز اسناد هم با دو هزار سند، راه اندازی شده که به صورت دیجیتال است و نیازی به حضور فیزیکی نیست. معتقدیم کتابخانه پژوهشگاه باید معتبرترین و کامل ترین کتابخانه در موضوعات مورد نیاز قوه قضاییه باشد به نحوی که هر قاضی و کارمندی که احتیاج به منابع داشت، در سریع ترین زمان دسترسی پیدا کند.

وی تاکید کرد: همینطور سامانه مدیریت پژوهش و نوآوری قوه قضاییه با تلاش شبانه روزی همکاران در پژوهشگاه افتتاح شد که قابلیت های فوق العاده ای دارد و مطمئن هستم این سامانه معتبرترین و بهترین سامانه مدیریت پژوهش در کشور خواهد شد و تمام کارهای پژوهشی در قوه قضاییه می تواند در بستر این سامانه عملیاتی شود.

علم الهدی همینطور ضمن اشاره به ایجاد سامانه نشریات علمی و سامانه اداری – مالی پژوهشگاه قوه قضاییه اضافه کرد: مسیر هوشمندسازی فرایندهای مختلف پژوهشگاه با قوت ادامه پیدا خواهد نمود و معتقدیم باید الگوی مدیریتی هوشمند در پژوهشگاه ایجاد و به قوه قضاییه معرفی شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه بیان نمود: هم اکنون هم انتشار خروجی های پژوهشی شامل گزارش های پژوهشی، کارشناسی، نشست های علمی و... به سرعت در حال انجام می باشد و به صورت ماهانه در بدنه قوه قضاییه منتشر و توزیع می شود و روی میز شخص رئیس قوه قضاییه قرار می گیرد. خوشبختانه رئیس دستگاه قضا روی مطالعه خروجی های پژوهشی وقت می گذارد و نظر می دهد که مسئله بسیار مهمی است.

وی به نظام مند و به روز شدن نشریات علمی پژوهشگاه و آرشیو نشریات اشاره نمود و اظهار داشت: علاوه بر مجله حقوقی دادگستری و مجله رأی، نشریات تخصصی جدیدی را در پژوهشکده های مختلف دنبال می نماییم تا تعداد نشریات تخصصی پژوهشگاه بیشتر شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه اضافه کرد: کرسی های الگوی قضای اسلامی هم به صورت هفتگی برگزار می گردد و جلد نخست آن درباره گزارشگری فساد و مبانی آن در حقوق اسلامی در دست انتشار است. همینطور در طول کمتر از یکسال گذشته اداره قوانین و مقررات پژوهشگاه، جایگاه بسیار اثرگذاری را در مجلس پیدا و خلاء همیشگی عدم تعامل قوه قضاییه با مجلس را بهبود بخشیده است.

علم الهدی افزود: مرکز آموزش هم در این یکسال، کارگاه های آموزشی گوناگونی را برگزار کرده است و حدود دو هزار نفر در کارگاه ها این مرکز شرکت کردند که در معرفی و برندسازی پژوهشگاه بسیار موثر بوده است.

وی اظهار داشت: یکی از اشکالاتی که در گذشته وجود داشت این بود که در بیرون و داخل قوه قضاییه، پژوهشگاه شناخته شده نبود و بعضاً قضات و کارکنان دستگاه قضایی از وجود پژوهشگاه آگاه نبودند. خوشبختانه در یکسال گذشته با زحمات همکاران مان در مدیریت روابط عمومی، برندسازی و معرفی پژوهشگاه با اطلاع رسانی گسترده رسانه ای و رصد فضای مجازی انجام شده است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، ایجاد شبکه گسترده تعاملات با بدنه قوه قضاییه شامل قضات و کارکنان دستگاه قضایی و دانشگاه ها و مراکز علمی، استفاده گسترده تر از ظرفیت سرباز نخبگان، فعال کردن پشتیبانی از رساله های دانشگاهی و حوزوی، اجرای طرح شهید احمدی روشن و امضای نزدیک به 40 تفاهم نامه با دانشگاه ها و مراکز علمی و دستگاههای اجرایی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در یکسال گذشته عنوان نمود و اضافه کرد: هم اکنون پژوهشگران ما به صورت مکرر در بدنه قوه قضاییه رفت و آمد دارند و جلسات مشترک برگزار می گردد و در آینده نزدیک، تعاملات علمی بین المللی هم فعال و اجرایی می شود.

علم الهدی تاکید کرد: در مجموع در فضای فعلی پژوهشگاه، همدلی بسیار خوبی در بخش های مختلف وجود دارد و شاهد فعالیت جهادی پژوهشگران و همکاران هستیم. همان گونه که قبلاً هم گفته ام، ظرفیت پژوهشگاه قوه قضاییه بی نظیر و حتی در زمینه هایی منحصر به فرد است. ظرفیت فعلی، بگونه ای است که نه تنها در قوه قضاییه می تواند اثرگذار باشد، در سطح کلان و ملی هم اثرگذار و اثربخش خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: باید پژوهشگاه را به تراز معتبرترین مراکز علمی داخلی و خارجی برسانیم به صورتی که هر استاد دانشگاه و نخبگان علمی آرزوی حضور در پژوهشگاه را داشته باشند.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در انتها تصریح کرد: هم اکنون برنامه راهبردی و تحول پژوهشگاه قوه قضاییه در دست نگارش است که امیدواریم هر چه زودتر نهایی شود.

منبع:

1399/10/06
22:48:47
5.0 / 5
1316
تگهای خبر: اداره , ثبت , رئیس , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است