امضای تفاهم نامه بین سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری

امضای تفاهم نامه بین سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری به گزارش ثبت آسان با حضور حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری کشور و حجت الاسلام والمسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور تفاهم نامه همکاری بین این دو نهاد به امضا رسید.


به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در این جلسه ضمن اشاره به لزوم تعامل دستگاههای قوه قضاییه اظهار داشت: افزایش تعامل بین بخش های قوه قضاییه امری بسیار ضروری و باعث کارآمدی بیشتر قوه قضاییه می شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به سند تحول قوه قضاییه که اخیراً ابلاغ گردید، تصریح کرد: در جای جای سند تحول قوه قضاییه بر همکاری و هم افزایی بین بخشی تاکید شده است و یکی از مصادیق آن، لزوم هم افزایی در دو نهاد بازرسی و دیوان عدالت است.
وی ادامه داد: به صورت مثال گاهی بازرسان ما در فرآیند بازرسی از دستگاه ها به بخشنامه ها و مقرراتی برخورد می کنند که دارای اشکال است و احتیاج به همفکری با دیوان عدالت برای اصلاح آنها حس می شود. همینطور در رسیدگی به گزارش های ارسالی از سازمان به دیوان عدالت اداری برای رسیدگی هم گاهی از جانب قضات دیوان، نکات ابهامی یافت می شود که برطرف شدن آن هم نیازمند مشورت است.
وی ادامه داد: لزوم دیگر ارتباط دو مجموعه سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری در حوزه های پژوهشی، آموزشی و شناسایی صدمه ها و گلوگاه هایی است که در بررسی از عملکرد دستگاه ها وجود دارد و این تشریک مساعی و همکاری مشترک می تواند در انعکاس این صدمه ها به دولت و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح یا وضع قوانین کمک نماید.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: برگزاری همایش های مشترک برای مدیران دستگاههای اجرایی و عرضه نکاتی که در ارتباط با دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور است سبب آشنایی مدیران با قوانین و جلوگیری از تخلف می شود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری کشور هم اظهار داشت: دو دستگاه در مقاطع مختلف باهم مرتبط هستند و نیاز است به صورت هماهنگ، کارها صورت پذیرد. اگر بخواهیم نظارت و انجام وظایف ما مؤثر باشد نیازمند همکاری با یکدیگر هستیم.
عضو شورایعالی قوه قضاییه ضمن اشاره به مباحث آرای وحدت رویه دیوان عدالت اظهار داشت: یکی از مواردی که دیوان عدالت با آن مواجه می باشد، بحث آرای وحدت رویه ای است که برای دادگاه ها، شعب و دستگاههای اجرایی لازم الاتباع است. به این معنا که اگر کسی درباره احقاق حقی شکایت دارد و ما در آنجا با وحدت رویه اثبات نموده ایم، دستگاه در موارد مشابه باید برای همه آنها عمل کند و اگر عمل نکرد، تخلف از قانون داشته است. از سوی دیگر سازمان بازرسی کل کشور وظیفه نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. ازاین رو سازمان بازرسی باید پیگیری کند که آیا دستگاه به وظیفه خود عمل می کند یا خیر.
وی ضمن اشاره به پیگیری حقوق عامه در دیوان عدالت اظهار داشت: در مورد حقوق عامه در اصلاح قانون دیوان که در مجلس مطرح است برای دیوان عدالت، معاونتی پیشبینی شده تا گزارش های سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل و حتی تشکل های مردم نهاد در مورد تضییع حقوق عامه رسیدگی شود.
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی با تاکید بر صدمه شناسی تخلف از قانون اظهار داشت: دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور می توانند با همکاری یکدیگر قوانین را صدمه شناسی کرده و از راه شناسایی و احصاء قوانینی که باعث بروز جرم و تخلف می شود، به شکلی پیشگیری کنند. بعنوان مثال قانون ماده 100 شهرداری ها وقت زیادی از دیوان عدالت می گیرد که نشان داده است این قانون مشکلات عدیده ای دارد و باید در اولویت اصلاح قرار گیرد.
منبع:

1399/10/10
15:38:01
5.0 / 5
1109
تگهای خبر: رئیس , سازمان , سند , معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است