دادستان تهران مطرح كرد

نقش آلمان در ترور سردار سلیمانی

نقش آلمان در ترور سردار سلیمانی دادستان تهران گزارشی از فرآیند پیگیری حقوقی و قضایی پرونده ترور سردار سلیمانی ارائه نمود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی القاصی مهر دادستان تهران در جلسه پیگیری حقوقی و قضایی پرونده ترور سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و همراهانش که بامداد امروز با حضور رئیس قوه قضاییه و نمایندگان نهادها و دستگاههای مسئول پیگیری پرونده برگزار شد، گزارشی از فرآیند پیگیری حقوقی و قضایی پرونده شهادت سردار سلیمانی عرضه کرد و اظهار داشت که پس از تشکیل پرونده در دادسرای تهران به دستور رئیس قوه قضاییه، هیأت های مستشاری و قضایی جهت بررسی ابعاد پرونده در سطح داخلی و خارجی تشکیل شد.

وی ضمن اشاره به تعیین یک بازجو ویژه برای این پرونده در دادسرای ویژه بین الملل تهران به منظور تحقق و جمع آوری علل و مستندات، از ۵۰۰ فقره مکاتبه با نهادهای امنیتی و دیپلماتیک به منظور انجام تحقیقات و همینطور نظرخواهی برای صدور قرار نهایی و کیفرخواست بر مبنای حقوق بین الملل اطلاع داد و اظهار داشت که برای پیگیری مبحث به ۶ کشور نیابت قضایی اعطا شد.

دادستان تهران از عراق، سوریه، لبنان، قطر، اردن و کویت بعنوان کشورهایی یاد کرد که برای آنها نیابت قضایی صادر شده و اعلام نمود بعد از وصول نتیجه حکم صادره از جانب عراق تشکیل یک تیم فنی مشترک بین دو کشور برای تکمیل تحقیقات در دستور کار قرار گرفته است.

القاصی مهر ضمن اشاره به برگزاری ۱۱ جلسه با هیأت های مستشاری و قضایی و دستگاههای ذیصلاح در دادسرای تهران برای تبادل اطلاعات و هم افزایی این مجموعه ها، از تنظیم نیابت ها، شناسایی و صدور حکم جلب بین المللی ۴۵ متهم آمریکایی که در ترور جنایت‎بار شهید سلیمانی نقش داشتند، بعنوان برخی نتایج این نشست ها یاد کرد.

وی همینطور اظهار داشت که بعد از بررسی گزارش کمیته تحقیق عراق درباره حادثه تروریستی فرودگاه بغداد که اطلاعات قابل توجهی داشته است، کمیته ای به منظور ردیایی محل تردد و اقامت متهمان آمریکایی ترور در خارج از خاک آمریکا برای دستگیری و استرداد آنها تشکیل شده است.

دادستان تهران از مشارکت و معاونت در قتل عمد، اقدام تروریسی مطابق با قانون تأمین منابع مالی تروریسم و اقدام ضد امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بعنوان اتهامات آمران و عاملان ترور شهید سلیمانی یاد کرد که علاوه بر جرایم عمومی آنها در اعلان جلب این افراد به پلیس بین الملل مطرح گردیده است.

القاصی مهر اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم و قابل توجه در این پرونده، نقش شرکت انگلیسی «جی فور اِس» در ترور فرمانده سپاه قدس است که مسئولیت تأمین امنیت پرواز فرودگاه بغداد را بر عهده داشته و عوامل این شرکت به محض ورود سردار سلیمانی و همرزمانش به فرودگاه، اطلاعات آنها را در اختیار تروریست ها قرار داده اند که صدور نیابت لازم برای شناسایی آنها در دستور کار قرار گرفته است.

وی همینطور به نقش کشور آلمان در فرآیند این ترور اشاره نمود و توضیح داد: پایگاه هوایی آمریکا مستقر در آلمان گزارشات هدایت پهبادی ترور را بر عهده داشته و اطلاعات و داده های پرواز پهبادها را در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشته که شناسایی این افراد هم در دستور کار قرار گرفته و دستگاه قضایی کشورمان برای این کار نیابت قضایی گرفته است.

دادستان تهران با تاکید بر تداوم تحقیقات در این حوزه، اعلام نمود بیشتر از ۲ هزار برگ سند بین المللی برای عرضه به مجامع حقوقی و پیگیری پرونده جمع آوری شده که با عنایت به آنها در اسرع وقت کیفرخواست عوامل این جنایت به دادگاه های بین المللی عرضه می شود و یکی از مهم ترین این اسناد، محکومیت اقدام تروریستی آمریکا از جانب گزارشکر ویژه سازمان ملل است که این جنایت را نقض حقوق بین الملل و نقض منشور ملل متحد دانست و آنرا محکوم نمود.

منبع:

1399/10/11
00:43:15
5.0 / 5
1552
تگهای خبر: دادسرا , رئیس , سازمان , سند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است