رئیس قوه قضاییه:

اصلاح بسترها و ساختارهای فسادزا بر عهده دولت می باشد

اصلاح بسترها و ساختارهای فسادزا بر عهده دولت می باشد رئیس قوه قضاییه غیرمستند سخن گفتن و حکم کردن را خط قرمز دستگاه قضا در رسیدگی به پرونده ها ذکر کرد و با اعلان اینکه اصلاح بسترها و ساختارهای فسادزا بر عهده دولت می باشد، اصرار کرد که قوه قضاییه پیگیری اصلاح ساختارهای فسادزا را همچنان ادامه خواهد داد و دراین زمینه ناامید نمی گردد.به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در دوازدهمین گردهمایی مجازی نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور، ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت ام البنین (س) و گرامیداشت روز مادران شهداء با اشاره به فرارسیدن چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اظهار داشت: خداوند متعال را بابت نعمت بزرگ انقلاب اسلامی، رهبری و همین طور مردم دلداده نظام و انقلاب شاکر هستیم.

رییس قوه قضاییه، ائمه جمعه را پناهگاه و ملجاء مردم در همه امور دانست و با اعلان اینکه مساجددر همه سختی ها همچون دوران دفاع مقدس و همین طور دوران شیوع ویروس کرونا بعنوان پناهگاه مردم نقش آفرینی فعالی داشتند، عنوان کرد: کمک های مومنانه به اقشار نیازمند در دوران شیوع ویروس کرونا که با محوریت ائمه جمعه و مساجد انجام شد، گواهی بر نقش پناهگاه بودن مساجد برای مردم است.

رییسی با اشاره به تعریف منافع ملی در فلسفه سیاسی اسلام اظهار داشت: برخلاف فلسفه سیاسی رایج که منافع ملی را تنها در چهاچوب جغرافیا و سرزمین می بیند، در فلسفه سیاسی اسلام «منافع ملی» فقط به سرزمین و جغرافیا محدود نمی گردد بلکه مصالح انسان نیز نقش برجسته ای در آن دارد.

رییس قوه قضاییه با اعلان اینکه در فلسفه سیاسی اسلام، رابطه بین امام و امت دارای اهمیت بسیار زیادی است، اضافه کرد: رابطه بین امام و امت که مبتنی بر دین و شریعت است برمبنای «تعالی و رشد انسان» بنا شده است.

رییسی با اشاره به نقش حضرت امام (ره) در برقرار کردن پیوند میان منافع ملی و مصالح انسان، عنوان کرد: منافع ملی و مصالح انسان نه فقط تقابلی با هم ندارند بلکه در هم آمیخته هستند و هنر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی این بود که ملیت و اسلامیت را با هم ترکیب کرد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تلاش هایی که برای فاصله انداختن میان ملیت و اسلامیت انجام می شد، به توانایی امام خمینی (ره) در پیوند برقرار کردن میان این دو عنصر مهم اشاره نمود و اظهار داشت: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ثابت کردند که ترکیب ملیت و اسلامیت می تواند برای جامعه گره گشا باشد.

رییسی با اشاره به نقش ترکیب اسلامیت و ملیت در ساختارسازی نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی، بیان داشت: حرکت رو به جلو، پویایی، پیشرفت و مشخص کردن یک مقصد برای امت، از خاصیت های بارز نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی هستند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به نقش علما و فرهیختگان در تحکیم رابطه میان امام و امت، عنوان کرد: در سالهای ۴۱ و ۴۲ این علما و فرهیختگان بودند که توانستند رابطه میان امام و امت را برقرار کرده و آنرا تحکیم ببخشند.

رییسی با اعلان اینکه محوری ترین نکته در برقراری عدالت اقتصادی، قضایی، انفسی و آفاقی، آنست که مردم اقامه قسط کنند، اشاره کرد: وقتی که هدایت در جامعه به درستی صورت بگیرد، این خود جامعه است که اقامه قسط می کند.

رییس قوه قضاییه در ادامه عدالت را گسترده ترین مفهوم پس از مفهوم توحید دانست و با اعلان اینکه باید به شکلی عمل کرد که همه مردم طعم شیرین عدالت را بچشند، اظهار داشت: مردم باید در جامعه احساس عدالت داشته باشند و در این میان علما که میثاق به هدایتگری جامعه و اجرای عدالت دارند، نقش قابل توجهی در ایجاد این حس دارند.

رییسی با اعلان اینکه خداوند متعال همانگونه که از علما برای علم آموزی و معرفت افزایی پیمان گرفته، از برای مبارزه با ظلم و ستم نیز پیمان گرفته است، اظهار داشت: آمار بسیار بالای شهدایی که علماء در طول تاریخ تقدیم کرده اند، گواهی بر همین موضوع است.

رییس قوه قضاییه بالاترین عدد شهداء در بین اقشار و اصناف مختلف را از آن علما ذکر کرد و اظهار داشت: مشی و روش علما که آنها را موثر کرده است، خودساخته بودن و وجود مشی و روش «بیایید» در نهاد آنهاست. علما خود میدان دار و اهل عمل هستند و به همین سبب است که می توانند نقش اصلاح گران اجتماعی را به خوبی ایفا کنند.

رییسی در ادامه مدینه فاضله را آن منطقه ای دانست که زیربنای آن توجه به خدا و روابطش برمبنای عقلانیت، عدالت و معنویت است و با اشاره به دشمنی های دشمنان از شروع پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز اظهار داشت: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از روز اول انقلاب برای آنکه جامعه ای مبتنی بر حاکمیت دینی شکل نگیرد با تمام وجود مقابل نظام اسلامی ما صف آرایی کردند.

رییس قوه قضاییه راه اندازی جنگ تحمیلی در دهه اول انقلاب، کوشش برای ناکارآمد نشان دادن نظام در دهه دوم انقلاب و همین طور جلوگیری از توسعه یافتگی کشور و مقابله با امتداد عاشورایی و بیدارگری انقلاب اسلامی در سایر جوامع در دهه های سوم و چهارم انقلاب را همچون راهبردهای دشمنان برای مقابله با حاکمیت دینی جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد و اظهار داشت: با وجود همه کوشش های دشمنان، امروز شاهد می باشیم که روند بیداری ملت های مسلمان همچنان رو به افزایش است و این ملت ها حاضر به پذیرش سلطه بیگانگان نیستند.

رییسی در ادامه ایجاد حس مسئولیت پذیری در امتداد اجرای عدالت و قانون را همچون مسئولیت های مهم ائمه جمعه دانست و با تشبیه جامعه ای که آمر به معروف و ناهی از منکر در آن نباشد به یک جامعه مُرده، اشاره کرد: «حس مسئولیت پذیری» پشتوانه عظیم اجرای عدالت و قانون است که در خطبه های روشنگرانه ائمه جمعه باید بر آن تاکید شود.

رییس قوه قضاییه همین طور نقش ائمه جمعه را در رصد، هشدار دادن بموقع و زدودن لطمه های اجتماعی و فرهنگی، نقشی مثال زدنی دانست و اصرار کرد که اگرآسیب های اجتماعی بموقع پیگیری، گوشزد و مرتفع شوند، دیگر تبدیل به جرم نخواهند شد.

رییسی با اعلان اینکه «روشنگر» کسی است که لطمه ها و آفات جامعه و مسئولان را بشناسد و هشدارهای لازم را در برای برطرف نمودن این لطمه ها و آفات عرضه نماید، اظهار داشت: اگر در حوزه لطمه شناسی و لطمه زدایی به نحو شایسته ای عمل شود، میزان جرم و جنایت در جامعه به شکل قابل توجهی کاسته می شود.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که خطیب جمعه باید در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی، یک لطمه شناسو هشداردهنده باشد، به کوشش های دشمنان برای ایجاد حس یاس و ناامیدی در مردم و القای فرهنگ «ما نمی توانیم» در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود کوشش های دشمنان برای ایجاد این روحیه و فرهنگ در جامعه، بزرگان ما در عرصه های مختلف فرهنگ «ما می توانیم» را به اثبات رساندند.

رییسی نشر فرهنگ و روحیه «ما می توانیم» در عرصه های مختلف را یکی از وظایف ائمه جمعه در سراسر کشور ذکر کرد و اظهار داشت: دارا بودن فرهنگ ایرانی اسلامی، بهره مندی از مردان و زنان بااراده و مومن و همین طور وجود الگوهایی نظیر شهیدان سلیمانی و فخری زاده، ادله محکمی برای پیاده سازی فرهنگ «ما می توانیم» در کشور می باشند.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اعلان اینکه امروز تبری از فساد باید در هر حوزه ای متناسب با ماموریت های همان حوزه صورت گیرد، عنوان کرد: حوزه رسانه بوسیله آگاه سازی مردم، حوزه قضایی بوسیله برخورد عبرت آموز با مفسدین و حوزه اقتصادی بوسیله ایجاد نظام پولی ضدفساد، در زمینه تبری از فساد مسئول هستند.

رییسی فساد را نقطه مقابل عدالت دانست و اظهار داشت: هرچه ما به عدالت و قانون گرایی در جامعه نزدیک شویم از فساد فاصله می گیریم و در این رهگذر باید توجه داشته باشیم که رمز فاصله گرفتن از فساد، اجرای عدالت در جامعه است.

رییس قوه قضاییه ضمن تاکید بر لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا در جامعه اظهار داشت: کاهش لطمه های اجتماعی، فساد و جرم و جنایت در جامعه در گرو گسترش اخلاق، معنویت، قانونمنداری و اجرای عدالت است.

رییسی غیرمستند سخن گفتن و حکم کردن را خط قرمز دستگاه قضا در رسیدگی به پرونده ها ذکر کرد و با اعلان اینکه اصلاح بسترها و ساختارهای فسادزا بر عهده دولت می باشد، اصرار کرد که قوه قضاییه پیگیری اصلاح ساختارهای فسادزا را همچنان ادامه خواهد داد و دراین زمینه ناامید نمی گردد.

رییس قوه قضاییه با اعلان اینکه تصویب قوانین و مقراررتی که منافذ را بر مفسدان و سوءاستفاده کنندگان ببندد بر عهده مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: زیبنده جامعه ما نیست که با این تعداد شهید و جانباز و ایثارگر، شاهد فساد باشد.

رییسی در بخش دیگری از صحبت های خود، با اشاره به کوشش های دشمنان برای رو به افول نشان دادن جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: علیرغم این تلاش ها می بینیم که روز به روز بر اقتدار کشورمان افزوده می شود و در سوی مقابل نشانه های افول در آمریکا بیش از پیش نمایان می شوند.

رییس قوه قضاییه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا که در حالت زرهی و جنگی انجام شد را پدیده ای جدید در دنیا توصیف و آنرا در کنار نشانه های اقتصادی و فرهنگی، بعنوان نشانه ای دیگر از افول آمریکا در دنیا ذکر کرد.

رییسی با اشاره به تهدیدات و تحریم های دشمن، برگزاری چندین رزمایش از طرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی روزهای گذشته را از نشانه های اقتدار و افتخار ایران اسلامی ذکر کرد و با اعلان اینکه روزنه های امید بسیار زیادی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: آنچه که امروز برای ما عزت می آورد «تولید قدرت» است و همه اقدامات باید به نحوی صورت گیرد که برای کشورمنجر به تولید قدرت شود و دشمن را ناامید کند.

رییس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود، مسئله شناسی، پیدا کردن راهکارهای مسئله و همین طور اولویت شناسی را سه ماموریت قوه قضاییه در گام دوم انقلاب اسلامی ذکر کرد و اظهار داشت: ما باید به شکلی اقدام نماییم که هم نیروهای دستگاه قضا و هم مردم، تحول قضایی در کشور را احساس کنند.

رییسی در همین زمینه اشاره کرد: ائمه جمعه در پیش گیری از جرم، لطمه شناسی ها، جلب مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد، احیای امر به معروف و نهی از منکر و همین طور نظارت بر اقدامات نیروهای قضایی، می توانند کمک حال دستگاه قضا در اجرای سند تحول قضایی باشند.

رییس قوه قضاییه توجه به نقطه نظرات ائمه جمعهتوسط نیروهای قضایی را در گره گشایی از مشکلات مردم بسیار موثر دانست و اظهار داشت: برای اجرای هر چه بهتر سند تحول قضایی، نقش ائمه جمعه در هدایت، نظارت و پشتیبانی از مجموعه قضایی بسیار حائز اهمیت می باشد.

رییسی همین طور بر تقویت ارتباط ائمه جمعه با معاونت پیش گیری از وقوع جرم دادگستری ها در سراسر کشور و همین طور سازمان بازرسی کل کشور اصرار کرد.

رییس قوه قضاییه ضمن تقدیر از برقراری میز خدمت قضایی در محل های برگزاری نماز جمعه، اظهار داشت: نباید شرایط به نحوی باشد تا آن دسته از مردمی که پولی برای وکیل گرفتن و زبانی برای گرفتن حقوق خود ندارند، حقشان ضایع شود و در همین راستا برقرار کردن میز خدمت در پایگاه های نماز جمعه می تواند در حل این موضوع، نقش آفرینی بسیار موثری داشته باشد.

رییسی با اشاره به سیاست های قوه قضاییه در موضوع قاچاق کالا اظهار داشت: مبارزه با قاچاق کالای سازمان یافته به صورت جدی در دستور کار قوه قضاییه است؛ نباید شرایط به نحوی باشد که فرد اجیر شده ای در منطقه مرزی دستگیر شود و در سوی دیگر آن فردی که در یک ساختمان مجلل در تهران قرار داد و سرمنشا این قاچاق است، به آسانی اقدامات متخلفانه خودشان را انجام دهند. دستگاه های امنیتی باید دست های پشت پرده قاچاق کالا را شناسایی کنند. ساماندهی بازارچه های مرزی در مناطق مرزی نیز می تواند تا حدود زیادی از روند قاچاق کالای گسترده جلوگیری کند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به نقش صلح و سازش در فرآیند قضازدایی در کشور اصرار کرد که چاره رفع مشکلات خانواده رای دادگاه نیست بلکه رای دادگاه آخرین چاره این مشکلات است. مسائلی نظیر نفقه، حضانت، طلاق و مهریه، تا حد ممکن نباید به دادگاه کشانده شوند چونکه پس از به دادگاه کشیده شدن اینطور مسائل، اصلاح مجدد پیوندهای خانوادگی بسیار دشوار خواهد شد.

رییسی با اشاره به نقش پررنگ شوراهای حل اختلاف در صلح و سازش و کاهش آمارهای مربوط به قصاص در کشور، بر نفوذ کلام ائمه جمعه در حل و فصلبسیاری از دعاوی و برقراری صلح و سازش اصرار کرد.

رییس قوه قضاییه همین طور ضمن تقدیر از همراهی کامل ائمه جمعه در سفرهای استانی دستگاه قضا، عنوان کرد: نتیجه سفرهای استانی باید اجرای مصوبات مربوط به آن سفرها باشد و به همین دلیل ما کارگروه هایی را برای پیگیری حصول نتیجه سفرهای استانی راه اندازی کرده ایم.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، طی سخنانی ضمن قدردانی از رویکردهای تحولی قوه قضاییه اظهار نمود: رویکردهای تحولی دستگاه قضا مبتنی بر واقعیت های میدان، علم و دانایی و آینده نگری است.

وی با اشاره به رویکرد مردم محوری در سند تحول قضایی از آمادگی ائمه جمعه برای اجرای هرچه بهتر این سند آگاهی داد و اظهار داشت: ائمه جمعه می توانند در بخش های قضازدایی و حل اختلافات پیش از رسیدن به محکمه، به میدان آوردن خیّرین و حبس زدایی، نظارت بر اقدامات دستگاه قضایی و سازمان های تابعه آن و همین طور کمک به قوه قضاییه برای ترویج روحیه فسادستیزی به دستگاه قضا کمک کنند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ضمن قدردانی از انجام سفرهای استانی رئیس قوه قضاییه خصوصا در دوران شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: سفرهای استانی رئیس قوه قضاییه سبب دلگرمی و امید مردم شده است.
1399/11/08
23:36:35
0.0 / 5
1043
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است