رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

مدیران مناطق آزاد باید ظرف ۶ ماه نقشه اراضی دولتی را ارائه نمایند

مدیران مناطق آزاد باید ظرف ۶ ماه نقشه اراضی دولتی را ارائه نمایند رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: برمبنای تفاهم نامه همکاری مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با سازمان اسناد و املاک ایران، مدیران مناطق آزاد مکلف می شوند تا ظرف 6 ماه نقشه اراضی این مناطق را در اختیار سازمان ثبت قرار دهند تا تثبیت و منجر به ایجاد شفافیت شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خدائیان در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با سازمان اسناد و املاک کشور، اظهار نمود: در اجرای دستورات ریاست قوه قضائیه در خصوص تسریع در اجرای قانون جامع حدنگار و بمنظور سرعت بخشیدن در صدور اسناد کاداستری برای اراضی دولتی، تفاهم نامه هایی با برخی دستگاهها امضا کردیم که در همین راستا امروز نیز با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تفاهم نامه ای به امضا رسید.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلان اینکه با اجرای این قانون و تثبیت مالکیت دولت در مناطق آزاد، امکان حفاظت و حراست از اراضی دولتی فراهم می شود، اظهار داشت: از طرف دیگر با صدور اسناد مالکیت کاداستری و تعیین حدود دقیق و امکان بارگذاری اطلاعات اراضی در سامانه ها، از اراضی حراست می شود.

وی با اعلان اینکه ایجاد شفافیت در حوزه زمین و مسکن از اهداف دیگر این تفاهم نامه است، اظهار داشت: زمانی که اطلاعات تمام اراضی موجود در این مناطق، سیستمی شود در مدیریت اراضی نیز تسهیل خواهد شد.

معاون رئیس قوه قضائیه اشاره کرد: اسناد مالکیتی نیز وجود دارد که از قبل صادر شده ولی حدود آنها مشخص نیست؛ بر طبق این تفاهم نامه، نقشه این اراضی تهیه و در نظام کاداستر تثبیت می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدام دیگر در امتداد اجرای تفاهم نامه مذکور را تعویض اسناد دفترچه ای عنوان نمود و بیان کرد: با تعویض این اسناد، حدود دقیق اراضی مشخص شده و از بروز اختلافات جلوگیری به عمل می آید.

خدائیان اظهار داشت: برمبنای تفاهم نامه همکاری مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، برای آن تعداد از قطعاتی که دارای سند قدیمی هستند و حدود املاک آنها توصیفی است، سند تک برگ کاداستری صادر می شود و نسبت به اراضی فاقد سند مالکیت هم اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی با اعلان اینکه اولویت کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اراضی دولتی است، عنوان کرد: بر طبق این تفاهم نامه، مدیران مناطق آزاد مکلف می شوند تا ظرف مدت ۶ ماه، نقشه اراضی خودرا در اختیار سازمان ثبت قرار دهند تا تثبیت و منجر به ایجاد شفافیت شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلان اینکه از دیگر اهداف اجرای این قانون، ایجاد شفافیت در حوزه زمین و مسکن و جلوگیری از دست اندازی افراد سودجو در بخش اراضی دولتی و منابع طبیعی است، اظهار داشت: حدود املاک در اسناد مالکیتی که پیش از اجرای قانون کاداستر در اختیار مردم قرار داشت، توصیفی است و همین مورد منجر به طرح دعاوی در محاکم می شود؛ بطوریکه بیش از ۲۵ درصد از دعاوی در محاکم قضائی مربوط به زمین و مسکن می باشد و با اجرای این قانون، از طرح اینگونه دعاوی و دست درازی به اراضی دولتی جلوگیری می شود.

خدائیان با تاکید بر این مطلب که با صدور اسناد مالکیت کاداستری و شفافیت در حوزه زمین و مسکن، موضوع مالیات بر اراضی ساماندهی می شود، اشاره کرد: از طرف دیگر، طرح الزام به تنظیم سند رسمی که حالا در مجلس مطرح است، می تواند از پولشویی در حوزه زمین و مسکن پیشگیری کند.

معاون رئیس قوه قضائیه در آخر اقدامات صورت گرفته در حوزه تثبیت اراضی را جهادی توصیف کرد و اظهار داشت: در سال ۹۹، برای ۴۷ میلیون هکتار از اراضی، سند مالکیت کاداستری صادر شد و به اندازه ۴.۵ برابر ۴۰ سال گذشته، شاهد صدور سند مالکیت کاداستری بوده ایم.

وی اضافه کرد: همین طور حدود ۵۷ میلیون هکتار، تثبیت مالکیت دولت و مردم در نظام کاداستر در سال قبل صورت گرفت که که بیش از ۲.۵ برابر چهار دهه گذشته است.
1400/01/29
14:11:21
5.0 / 5
628
تگهای خبر: اقتصاد , ثبت , رئیس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است