حجت الاسلام درویشیان:

دولت و بانك ها اداره كننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند

دولت و بانك ها اداره كننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان بازرسی کشور از حمایت های این سازمان از شرکت های تولید کننده واکسن آگاهی داد و اظهار داشت: دولت و بانک ها اداره کننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کشور بامداد امروز در برنامه تلویزیونی چاپ اول اظهار نمود: در سالهای اخیر نامگذاری رهبر معظم انقلاب برای هر سال در رابطه با اشتغال و تولید بوده است. به همین دلیل در سازمان بازرسی دفتر پشتیبانی از تولید ملی و سرمایه گذاری به وجود آورده ایم که در یکی، دو سال اخیر این دفتر را تقویت کرده و بصورت یک سازمان جداگانه درآورده ایم.
وی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از نظارت های سازمان بازرسی به تولید و سرمایه گذاری مربوط می شود. ۲۵ درصد از برنامه هایی که هر سال برای استانها پیش بینی می نماییم مربوط به تولید است.
تشکیل ۲۱۰ پرونده بازرسی در رابطه با مشکلات تولید
رئیس سازمان بازرسی اظهار داشت: ساختارهای ناکارآمد و مقررات دست و پا گیر را که بعنوان موانع تولید مطرح می شود بررسی نموده ایم و بعنوان مثال در سال قبل ۲۱۰ پرونده بازرسی در ارتباط با مشکلات و موانع تولید تشکیل داده ایم.
وی اظهار داشت: ۷۸۱ پرونده در ارتباط با پیشنهاد اصلاح امور و ساختار و پروسه تهیه کرده ایم که ۵۸ پیشنهاد مربوط به اصلاح مقررات و دستورات می شود.
درویشیان اظهار داشت: همین طور ۲۲۳۶ جلسه کارگروه برای پشتیبانی از تولید و سرمایه گذاری داشته ایم و همین طور از ۵۳۶ واحد تولیدی هم در امتداد برطرف نمودن مشکلات شأن بازدید میدانی کرده ایم.
افزایش تولید ۴۴۸ بنگاه اقتصادی با رصدهای سازمان بازرسی
وی اشاره کرد: ما منتظر مراجعه سرمایه گذاران و کارآفرینان نمی شویم و به همکارانمان هم گفته ایم که خودشان مستقیم به موضوعات و مشکلات ورود کنند که در نتیجه بازدیدها از تعطیلی واحدهای تولیدی بسیاری جلوگیری شده و ۴۴۸ بنگاه اقتصادی هم افزایش تولید داشته است.
درویشیان با اشاره به این که یکی از اشکالات تولید در کشور ستاندن مجوزهای تولید است، اظهار داشت: ۶۴۷ پرونده برای پیشگیری و رفع اشکال واحدهای تولیدی تشکیل داده ایم.
وی اظهار نمود: در سال قبل نسبت به تسخیر و تسریع مجوز ۴۳۹ واحد تولیدی هم اقدام نموده ایم و همین طور ۲۴۷ گزارش هشداری در رابطه با پشتیبانی از سرمایه گذاری و ۳۳۶ فقره شکایت از دستگاه های اجرائی که از طرف کارآفرینان مطرح شده بود، صادر گردیده است که از این تعداد شکایت به ۱۸۲ مورد آن رسیدگی شده و بقیه هم در حال رسیدگی است.
رصد و کنترل ۵۵ هزار واحد تولیدی
رئیس سازمان بازرسی افزود: بیش از ۵۵ هزار واحد تولیدی رصد و کنترل شده که از این تعداد حدود ۳۴ هزار واحد فعال، ۵۱۷۲ واحد نیمه فعال و ۱۵ هزار واحد تعطیل هستند که در همین راستا به کمک دادستانی کل کشور مشکلات را شناسایی کرده ایم و در حال برطرف نمودن مشکلات واحدهایی که امکان فعال شدن مجدد را دارند، هستیم و البته این را هم بگویم که امکان فعال کردن یکسری از واحدها وجود ندارد. چون فعالیت مجدد آنها صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته وی، برخی از واحدهای تولیدی احاله و به مالک اصلی برگشت داده شده است.
وی اظهار داشت: دولت و بانک ها اداره کننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند و حتما باید بخش خصوصی برای اداره این واحدها ورود کند و دولت به توانمندسازی و سیاست گذاری این واحدها مشغول باشد.
درویشیان اشاره کرد: با هدف جلوگیری از خروج واحدهای تملک شده از بانک ها ۸۵۱ واحد تولیدی را رصد، پیگیری و مشکلاتشان را حل کرده ایم.
۳۰۰ بنگاه اقتصادی مورد هدف برای رفع اشکال هستند
وی اظهار داشت: همین طور در هر استان ۱۰ واحد یا بنگاه کلان اقتصادی را هدف قرار داده ایم که مجموعاً می شود ۳۰۰ بنگاه اقتصادی. این بنگاه ها را برای رفع اشکال تحت نظر داریم، عمده مشکلات آنها هم مربوط به مجوز، تسهیلات بانکی، افزایش میزان تولید و بازاریابی می شود.
وی اظهار داشت: تولید متوسط ظرفیت این بنگاه ها که انتخاب شده اند از ۵۷ درصد به ۷۱ درصد در آخر سال افزوده شده است.
رئیس سازمان بازرسی اظهار نمود: همین طور پیگیری پروژه های نیمه تمام را در دستور کار قرار داده ایم، ۳۲۸ پروژه کلان نیمه تمام را مورد هدف قرار داده ایم که این پروژه ها در ابتدا ۵۷ درصد پیشرفت داشته اند اما الان به طور متوسط ۶۴ درصد افزایش پیشرفت پیدا کرده اند.
وی اشاره کرد: سامانه ۱۳۶ برای اعلام شکایات و تخلفات ادارات است اما اگر مردم فسادی را ملاحظه کردند و یا از فسادی باخبر بودند می توانند به سامانه گزارشگران فساد آنرا گزارش کنند.
حمایت های سازمان بازرسی از شرکت های تولید کننده واکسن کرونا
درویشیان با اشاره به حمایت های سازمان بازرسی در ارتباط با تولید واکسن کرونا اظهار داشت: در رابطه با ۴ شرکتی که تولید واکسن را بر عهده داشتند و مشکلات مالی و ارزی داشتند پیگیری های لازم را انجام داده ایم تا مشکلات ارزی آنها با کمک سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی حل شود.
وی اظهار داشت: در رابطه با مواد اولیه تولید واکسن و ترخیص این مواد از گمرکات اقداماتی انجام شد تا تسریع در ترخیص کالا صورت بگیرد و مواد هر چه زودتر در اختیار شرکتها قرار داده شود.
رئیس سازمان بازرسی اظهار داشت: البته با اقداماتی که در امتداد ترخیص کالا از گمرک داشته ایم کار به صورتی انجام می شود که ۹۰ درصد کالا ترخیص شود و تنها ۱۰ درصد برای تسویه حساب های بعدی در گمرک نگهداری شود.
وی در آخر اشاره کرد: مشکلاتی که در رابطه با سامانه های گمرک داشتیم به زودی برطرف می شود و به بهره برداری کامل می رسد تا ما بتوانیم رصد و نظاره کامل داشته باشیم.


منبع:

1400/02/28
21:33:52
5.0 / 5
347
تگهای خبر: اداره , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است