مهر بازخوانی می كند؛

طرح ناظر با پیشنهاد ناجا و موافقت وزیر كشور اجرا شد

طرح ناظر با پیشنهاد ناجا و موافقت وزیر كشور اجرا شد محسن مهرعلیزاده با عدم اطلاع از روند اجرای طرح ناظر، این طرح را به قوه قضائیه نسبت داد در حالیکه این طرح با درخواست نیروی انتظامی و موافقت و حمایت وزیر کشور اجرا شده است.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: به باعث تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی عدم رعایت حجاب شرعی در منظر عموم و در اماکن عمومی از ناحیه بانوان جرم شمرده می شود. همینطور بر مبنای ماده ۴ قانون ناجا، پلیس حق جلوگیری از وقوع جرم را دارد و در حوزه حجاب در جامعه، پلیس می تواند از اختیارات این ماده برای جلوگیری از وقوع جرم استفاده نماید.
بر همین اساس رعایت حجاب در کشور جمهوری اسلامی یک قانون است و همه شهروندان موظف به اجرای قانون هستند و پلیس بعنوان ضابط قضائی در صورت مشاهده جرایم مشهود باید برخورد قانونی را اتخاذ کند.
«مالک خودرو شماره… با عنایت به این که در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است ضمن اخطار در خصوص عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف ۷۲ ساعت برای رسیدگی به این مورد به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود رجوع فرمایید.»
پیامکی که متکی به طرح ناظر است و طرح منسجم و هدفمند مذکور توسط نیروی انتظامی کشور اجرا می شود.
در واقع رعایت حجاب طبق قوانین و عرف جمهوری اسلامی ایران برای تمام بانوان الزامی بوده و بر مبنای طرح صیانت از عفاف و حجاب مصوب مجلس شورای اسلامی، عدم رعایت حدود حجاب اسلامی و کشف حجاب در خودرو جریمه و مجازات به دنبال دارد. بر مبنای اهمیتی که این مورد دارد، قانون گذار از آن غافل نشده و در قانون به آن پرداخته است.
در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.» در طرحی تحت عنوان طرح صیانت از عفاف و حجاب که از جانب مجلس شورای اسلامی تصویب شده، جریمه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات، جریمه و نمره منفی هم دارد.
طبق گفته سردار احمد نوریان، معاون اجتماعی پیشین ناجا در مورد «طرح ناظر» و چرایی قرار گرفتن آن در دستور کار پلیس، فارغ از نگاه های سیاسی و جریانی حاکم بر جامعه، پلیس بعنوان ناظم اجتماعی و مدافع امنیت عمومی در قالب قوانین جاری کشور، خویش را موظف به حفظ نظم عمومی و تأمین امنیت تمام قشرهای جامعه با هرگونه نگرش و گرایشی می داند و ملاک عمل نیروی انتظامی، رعایت قوانین و ارزش های رسمی و پذیرفته حاکم و حقوق شهروندی است.
معاونت اجتماعی پیشین ناجا در دفاع از این طرح معتقد است: سالم نگه داشتن فضای زیست عمومی و اجتماعی یک وظیفه همگانی، بخصوص برای پلیس است.
وی با تاکید بر این مهم که کشف حجاب بر مبنای قانون «جرم مشهود» است، می افزاید: بر مبنای نص صریح قانون، پلیس موظف است با افرادی که عامدانه و بر مبنای تبلیغات سو دشمنان در داخل خودرو یا اماکن عمومی مبادرت به برداشتن حجاب می نمایند برخورد کرده و آنها را به محاکم قضائی معرفی کند؛ دستور کاری که با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی، دوربین های ترافیکی و انتظامی و مشاهدات عینی مأموران پلیس در جریان است.
سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده ناجا هم در اینباره معتقد است: «خودرو فضای شخصی نیست، مثل خانه و اتاق نیست و فرد در خودرو در منظر عموم است. ناجا هم اعمال قانون می کند و این کار طبق قوانین و مقررات انجام می شود.»
سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به این که بر مبنای قانون بی حجابی جرم به حساب می آید، درباره همین مبحث بیا می کند: بارها اعلام نموده ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم به حساب می آید، بر همین مبنا طرح ناظر یک را راه اندازی کرده ایم.
وی اضافه کرد: نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی در عمل تنها است، عده ای با صدور برخی اطلاعیه ها و بیانیه ها، از پلیس حمایت کنند اما ناجا در عمل تنها است.
حال آنکه به باعث تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی عدم رعایت حجاب شرعی در منظر عموم و در اماکن عمومی از ناحیه بانوان جرم شمرده می شود.
همچنین بر مبنای ماده ۴ قانون ناجا، پلیس حق جلوگیری از وقوع جرم را دارد و در حوزه حجاب در جامعه پلیس می تواند از اختیارات این ماده برای جلوگیری از وقوع جرم استفاده نماید. بر همین مبنا رعایت حجاب در کشور جمهوری اسلامی یک قانون است و همه شهروندان موظف به اجرای قانون هستند و پلیس بعنوان ضابط قضائی در صورت مشاهده جرایم مشهود باید برخورد قانونی را اتخاذ کند، بر این اساس هر فردی که قانون را رعایت نکند باید در مقابل بی اعتنایی به قانون پاسخگو باشد.
در واقع نیروی انتظامی در ارتباط با عفاف و حجاب، چهار طرح را برنامه ریزی و اجرا کرده است طرح ناظر یک برخورد با افرادی است که در خودرو حجاب را رعایت نمی کنند، در طرح ناظر ۲ با افراد بدحجاب و بی حجاب در پاساژها و فروشگاه های بزرگ و همینطور در طرح ناظر ۳ و۴ با افرادی که در تفرجگاه ها و پیاده روها و هم فضای مجازی حجاب را رعایت نمی کنند، برخورد می شود.
این در حالی است که محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مناظره دوم انتخاباتی پیامک های کشف حجاب (طرح ناظر) را به قوه قضائیه انتصاب داد بی آنکه اشاره ای شود که این طرح با درخواست نیروی انتظامی و موافقت و حمایت رحمانی فضلی وزیر کشور اجرا شده است.


منبع:

1400/03/21
11:21:07
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است