وزیر نیرو:

مدیریت منابع آب معرف سطح توسعه یافتگی دولت ها است

مدیریت منابع آب معرف سطح توسعه یافتگی دولت ها است به گزارش ثبت آسان وزیر نیرو اظهار داشت: در نقاط مختلف جهان بویژه در مناطق در حال توسعه، خشك و نیمه خشك چگونگی مدیریت منابع آب و نوع مدلی كه در این عرصه انتخاب می گردد به شكلی معرف سطح توسعه یافتگی دولتها است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، رضا اردكانیان شامگاه دوشنبه در نشست هم اندیشی با اساتید، دانشگاهیان دانشگاه شهید باهنر و كاركنان صنعت آب و برق استان كرمان اضافه كرد: البته نقش بخش های دولتی و مردم نباید در این بخش نادیده گرفته شود كه به لحاظ اهمیت، عرصه آب متوجه مشاركت های غیردولتی است.
وی بیان كرد: دولت دوازدهم برنامه ای تحت عنوان برنامه دولت دوازدهم بعد از انتخابات منتشر نموده كه یكی از سرفصل های مهم مسائل و منابع زیست محیطی است كه در صدر آن مبحث آب قرار دارد.
وزیر نیرو اظهار داشت: امروز همه آحاد مردم متوجه اهمیت چگونگی مصرف ماده حیاتی هستند و ما از این نظر تصمیم داریم طرح ها و برنامه های خویش را در بخش مدیریت مصرف و تقاضا عملیاتی نماییم.
وی تصریح كرد: ما در شرایطی با جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر، مسیر توسعه را دنبال می نماییم كه در بخش های قبل توجهی از كشور با محدودیت منابع آب مواجه هستیم.
وی با اشاره به اینكه وزارت نیرو بنا به مسئولیت قانونی در شرایط فعلی مسئولیت تامین و عرضه آب و برق پایدار را بر عهده دارد خاطرنشان كرد: این مهم با عنایت به رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی جز با عنایت به عرصه مدیریت مصرف و تقاضا ممكن نیست.
وی اظهار نمود: باید با دانش فنی و ابزار تكنولوژی و منابع مالی بتوانیم عرضه آب را به طراحی و بهره برداری برسانیم و درها را بر روی سایر رشته ها و شاخه ها باز نماییم.
اردكانیان با اشاره به اینكه استان كرمان از وجود دانشگاه های جامع برخوردار می باشد تصریح كرد: این فرصت را قدر بدانیم و مدیران و كارشناسان وزارت نیرو را یاری دهیم تا بتوانیم مدل موفقی را از حفظ حیات و استمرار و توسعه در چارچوب سیاست ها و برنامه های دولت عرضه نماییم.
وی تصریح كرد: مردم در نقاط پر آب، خشك و نیمه خشك چشم به دست آوردهای چنین موفقیتی در منطقه دارند.
وی اضافه كرد: خوشحالم در این روزها و سالها استان كرمان از وجود استانداری بصیر، دلسوز و متعهد به حیات و توسعه پایدار استان برخوردار می باشد و همه مسئولان باید در این زمینه وی را یاری كنند.
وزیر نیرو اظهار داشت: ما در پهنه كشور به دنبال روش های نوین مصرف، انتقال های ضروری برای مصرف آشامیدنی مبحث آبهای ژرف و همه شیوه های متعارف و غیر متعارف می پردازیم.
وی ادامه داد: اما همواره نگران این هستیم كه طرح و دامن زدن به برخی مسائل، باعث شود ما از پرداختن به هسته سخت مسائل و مشكلات غافل شویم.
اردكانیان با اشاره به اینكه هر آب جدیدی به آب موجود تبدیل خواهد شد و هر طرح تحصیل آب روزی به ثمر خواهد نشست تصریح كرد: اگر ما به تربیتی مجهز نشده باشیم كه نتوانیم از منابع آب به شكل مناسب استفاده نماییم آب های موجود نه تنها مشكلی از ما حل نخواهند كرد، بلكه ما و نسل های بعد را با مشكلی به مراتب پیچیده تر مواجه خواهد نمود.
وی اضافه كرد: دلیل این پیچیدگی این است كه با خوش خیالی نسبت به منابع جدید فرصت استفاده از اصلاح سیوه استفاده از آب های موجود را از دست خواهیم داد.
وزیر نیرو تصریح كرد: ما نه تنها در منابع جاری برنامه ریزی و سرمایه گذاری و دولت حمایت خواهیم كرد، بلكه بحث تنوع بخش به منابع انرژی كشور در صدر برنامه های وزارت نیرو است.
وی اظهار داشت: تاسیس و بهره برداری از نیروهای خورشیدی كه استان كرمان یكی از منابع آن است و راه اندازی قطب علمی مرتبط با نیروگاه های خورشیدی توسط پژوهشگاه وزارت نیرو همه علائم توجه به انرژی است.
اردكانیان اظهار نمود: امروز در شورای اقتصاد و با حمایت موثر معاون اول رئیس جمهوری فعال كردن پروژه نخستین نیروگاه ذغال سنگی كشور در شهرستان طبس را به تصویب می رسانیم.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح ظرف چهار و پنج سال آینده نیروگاهی به ظرفیت 650 مگاوات با استفاده از ذغال سنگ راه اندازی شود و این نیروگاه علاوه بر یك شروع جدید در تولید انرژی كشور، در یك منطقه محروم حدود پنج هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم را بوجود می|آورد.
وی خاطرنشان كرد: تنوع بخشی به منابع و راه های مصرف بهینه آب ما را از توجه ضروری به چگونگی مدیرت مصرف غافل نخواهد كرد و این جزو تاكیدات ریاست جمهوری و دولتی است.
وی اضافه كرد: اما این مهم به سادگی میسر نیست مگر اینكه همه كسانی كه دل در گرو پایداری و توسعه پایدار كشور دارند به اهمیت منابع زیست محیطی پی ببرند و بویژه اساتید و دانشجویان در این صحنه فعال شوند.
اردكانیان اظهار داشت: برنامه وزارت نیرو افزایش تدارك منابع برای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی است و هم اكنون چیزی حدود نیم درصد از درآمدهای بخش های آب و برق صرف این می گردد و برنامه این است كه در طول یك دوره چهار ساله این مقدار را به 2 درصد برسانیم.
وی خاطرنشان كرد: امیدواریم استان كرمان با عنایت به شرایط پیش آمده و گزارشات دلگرم كننده در زمینه حفاظت از منابع آب و مصرف بهینه آب و برنامه های استاندار و همكاران شان، بتوانیم در آینده همكاری جامعه دانشگاهی را در این زمینه داشته باشیم.
این آیین با حضور استاندار كرمان، جمعی از مسئولان در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر كرمان برگزار گردید.
وزیر نیرو عصر امروز به همراه هیاتی وارد كرمان شد.
شركت در نشت شورای آب استان، بازدید از خط انتقال آب به شهر كرمان و سد صفا رود، بازدید از پروژه آبرسانی بم و بروات و سد نساء و شركت در آیین بزرگداشت جانباختگان زلزله بم از برنامه های سفر وزیر نیرو در كرمان است.


 

1396/10/04
00:18:17
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: شركت , مدیریت , پروژه , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است