رئیس مركز فناوری اطلاعات قوه قضاییه:

14 برنامه در دستور کار داریم

14 برنامه در دستور کار داریم به گزارش ثبت آسان رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: مطابق با حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه از جانب مقام معظم رهبری اجرای سند تحول قضایی در دوران تحول و تعالی بعنوان یکی از مأموریت های مورد توجه مرکز آمار و فناوری اطلاعات خواهد بود.به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، نشست هم اندیشی راهکارهای استفاده از تکنولوژی های جدید و هوش مصنوعی در قوه قضاییه امروز چهارشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

در ابتدای نشست محمد کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: ریاست قوه قضاییه هوشمند سازی و فناوری اطلاعات را در کانون توجهات خود دارند و همواره بر بحث تحول و تعالی و هوشمند سازی تاکید داشته اند.

کاظمی فرد، ضمن تقدیر از زحمات صورت گرفته مدیران گذشته در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، اضافه کرد: مطابق با حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه از جانب مقام معظم رهبری اجرای سند تحول قضایی در دوران تحول و تعالی بعنوان یکی از مأموریت های مورد توجه مرکز آمار و فناوری اطلاعات خواهد بود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بیان نمود: بحث بعدی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بود حوزه تکنولوژی های جدید است که در این حوزه گسترش خدمات الکترونیک قضایی یکی دیگر از مباحث مورد تاکید بوده است، خدمات دهی آسان و مجانی به مردم هم یکی دیگر از این مأموریت هایی، که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه اظهار داشت: بر مبنای نقشه راهی که تدوین شده پیگیر هستیم، تا بتوانیم مشکلات را رفع نماییم و از ظرفیت بوجود آمده در سامانه ها حداکثر استفاده را داشته باشیم.

کاظمی فرد اظهار نمود: ۶۰ درصد سند تحول قضایی در ارتباط با فناوری اطلاعات است و برنامه های سند تحول قضایی هم در سه زمانبندی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت عرضه شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای مرکز آمار ۱۳ تکلیف مستقیم در نظر گرفته شده و در ۵۱ تکلیف هم بعنوان همکار مطرح هستیم و با تلاش همکاران، تمامی تکالیف در زمان بندی کوتاه مدت انجام شده است.

کاظمی فرد اضافه کرد: ۴ تکلیف کوتاه مدت داشته ایم که اسفند ماه سال قبل به اتمام رسید، در مورد سامانه سجل محکومیت های کیفری، جلسات گوناگونی با بانک مرکزی هم داشته ایم تا از این سامانه استفاده و بهره برداری کند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه اظهار داشت: ۱۸ بانک از راه بانک مرکزی به سامانه استعلامات مالی متصل هستند و بانک مرکزی هم در این راستا تعهد داده تا آخر سال بانکها را به سامانه متصل کند.

وی اظهار داشت: ۵۰ درصد اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک هم در سامانه ما موجود است، پلاک انتظامی بورس هم به صورت کامل متصل به سامانه شده است، در بحث ابلاغ اوراق قضایی به گروههای خاص، نظیر زندانیان، سالمندان و افراد کم توان هم مقرر شد پیامک های ابلاغ را اگر نمی توانند ببینند شخصی را معرفی کنند تا پیامک برای آنها هم ارسال شود.

وی اظهار داشت: بحث اعتبار سنجی شهادت شهود و مطلعین، دستیار هوشمند قضایی، تبدیل صوت به متن هم تا آخر سال اجرا می گردد و به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بیان نمود: در بحث پابند زندانیان به جد وارد شده ایم، هر چند که ما بعنوان ناظر فنی هستیم و مسئولیت مستقیم نداشتیم ولی سریعا اقدام کردیم، چونکه این کار بدون دانش فنی امکان پذیر نیست. همینطور در بحث زیست فناوری با پزشکی قانونی جلساتی را در بحث تشخیص هویت با دی ان ای برگزار کردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: بحث تشخیص هویت با استفاده از مردمک چشم را پیگیری می نماییم.

کاظمی فرد با اشاره به اینکه در زمینه هوشمند سازی، ۱۴ برنامه را در دستور کار داریم، اظهار داشت: ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یکی از مهم ترین اقدامات قوه قضاییه برای مشارکت دادن بخش خصوصی است.

معاون زیرساخت و تجهیزات فناوری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: تجهیز فناوری دادگستری استان ها را در دو گام در دستور کار قرار داده ایم و ترمیم تجهیزات تا آخر سال جاری و تقویت تجهیزات تا آخر سال ۱۴۰۱ صورت خواهد گرفت.

مجتبی سقایی معاون امور سامانه ها و هوش قضایی هم بیان نمود: در زمینه هوشمندسازی باید از فرایندهای الکترونیکی به سرویسهای هوشمند و برخط مهاجرت نماییم و امنیت در زیرساخت های نرم افزاری و سامانه ها را ارتقاء می دهیم.

حمید نجم آبادی مدیرکل پشتیبانی و امور عمومی مرکز آمار و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: با پیگیری های صورت گرفته تخصیص اعتبار به دادگستری های سراسر کشور انجام شده است و استان هایی که در بحث زیرساخت مشکل دارند در اولویت هستند.

علی طاهریان مدیر کل آمار و نظارت مرکز آمار و فناوری اطلاعات هم اظهار داشت: استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و هوش تجاری در بهبود فرایندها و تحلیل داده هادر دستور کار قرار گرفته است.

منبع:

1400/09/18
11:59:16
5.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است