گزارش ثبت آسان

تشکیل کارگروه اضطرار آلودگی هوا شاید وقتی دیگر!

تشکیل کارگروه اضطرار آلودگی هوا شاید وقتی دیگر! ثبت آسان: عدم تشکیل جلسه از طرف کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران طی روزهای اخیر حاکی از این است که این کارگروه اهتمام لازم را در اتخاذ تصمیمات مربوطه در ایام آلوده ندارد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ ۲۴ بهمن ماه بود که شاخص آلودگی هوای پایتخت در بازه ناسالم و وضعیت قرمز قرار گرفت و این وضعیت تا ساعات پایانی روز گذشته پابرجا ماند. نکته قابل تأمل دراین زمینه، عدم تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران به رغم وضعیت قرمز آلودگی هوای تهران بود. بر طبق این گزارش، نمایندگان هشت دستگاه در استان تهران شامل وزارت بهداشت، شهرداری تهران، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، پلیس راهور، اورژانس، وزارت آموزش وپرورش و استانداری تهران اعضای اصلی کارگروه کمیته اضطرار آلودگی هوا محسوب می شوند که نقش اصلی در تصمیم گیری های در رابطه با آلودگی هوا را ایفا می کنند. همچون وظایف این کارگروه این است که برمبنای یک پیشنهاد و رأی گیری جمعی اعلام نماید که کدام روزهای تهران به سبب آلودگی هوا تعطیل باشد. اعزام هیأت بازرسی به استانداری تهران جهت بررسی عملکرد کارگروه اضطرار آلودگی هوا ۱۷ دی ماه بود که معاونت سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور بمنظور بررسی عملکرد کارگروه اضطرار آلودگی هوا، هیأت بازرسی را به استانداری تهران اعزام کرد. این هیأت بازرسی عملکرد دستگاه های عضو کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران را در موضوعات «نحوه تشکیل جلسات و ابلاغ مصوبات»، «نحوه تصمیم گیری درباب میانگین شاخص آلودگی هوا و سایر موارد مربوط»، «چگونگی کارکرد دستگاه های سنجش آلودگی هوا و تعداد دستگاه های سنجش و محل استقرار آنها»، «نحوه همکاری و تعامل دستگاه های عضو کارگروه اضطرار» و «نحوه نظارت بر اجرای مصوبات کارگروه اضطرار» را بررسی می کنند.
برخی از جلسات کارگروه اضطرار آلودگی هوا بصورت حضوری برگزار نشده است در نهایت ۱۱ بهمن ماه، گزارش سازمان بازرسی کل کشور از عملکرد کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران منتشر گردید. بنا بر اعلام محمدمهدی بلندیان، سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور سیاسی، در نتیجه بررسی های این سازمان مشخص شد که تعدادی از جلسات بصورت حضوری برگزار نشده و مصوبات بوسیله دبیرخانه کارگروه ابلاغ گردیده است. از دیگر نکات قابل تأمل در گزارش سازمان بازرسی کل کشور پیرامون بررسی عملکرد کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران، به سبب تبصره ماده (۴) بخشنامه اجرائی، در مواقع لزوم به تشخیص استاندار، نمایندگانی از سایر دستگاه های ذیربط و بخش های غیردولتی مرتبط بدون حق رأی به کارگروه دعوت می شوند؛ اما برمبنای بررسی های به عمل آمده با وجود ارسال دعوت نامه برای تعدادی از دستگاهها، نمایندگان آنها در جلسات حاضر نشده اند.
عدم حضور مدیران تعدادی از دستگاهها در کارگروه اضطرار آلودگی هوا گزارش سازمان بازرسی حاکی از این است که با وجود تصریح قانونی در خصوص حضور بالاترین مقام دستگاه اجرائی در کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوا، در بیشتر مواقع مدیران تعدادی از دستگاهها در کارگروه حاضر نشده و جلسه با حضور نمایندگان آنها برگزار شده است. باتوجه به آلودگی هوای پایتخت در دو روز اخیر و عدم تشکیل جلسه از طرف کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران و باتوجه به گزارش سازمان بازرسی کل کشور از بررسی عملکرد این کارگروه، بنظر می رسد این کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران اهتمام لازم را در راستای اتخاذ تصمیمات لازم برای روزهای آلوده پایتخت ندارد؛ چونکه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران موظف است تا در روزهایی که کیفیت هوای تهران در بازه ناسالم برای آحاد جامعه و وضعیت قرمز قرار دارد، تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

1401/11/29
12:43:56
5.0 / 5
346
تگهای خبر: سازمان , سرپرست , كیفیت , معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است