رئیس كل دادگستری استان تهران:

دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دولتی در فیروزکوه به بیت المال بازگشت

دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دولتی در فیروزکوه به بیت المال بازگشت به گزارش ثبت آسان، رئیس کل دادگستری استان تهران از رفع تصرف دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دولتی شهرستان فیروزکوه و اعاده این اراضی به بیت المال اطلاع داد و اظهار داشت: با پیگیری های شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران و رای دادگاه، سند این اراضی به نام دولت صادر شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران با حضور علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران و نمایندگان دستگاه ها و نهادهای ذی ربط برگزار شد.

در این نشست که با مبحث اجرای قانون حدنگاری در اراضی ملی برگزار شد، آخرین وضعیت اجرای حدنگاری (کاداستر) در اراضی ملی، منابع طبیعی و محیط زیست و بستر حریم رودخانه ها، دریاچه ها و سدهای استان تهران مورد بررسی قرار گرفت.

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در این جلسه ضمن اشاره به نقش اراده جمعی و هم افزایی میان دستگاه ها به منظور تسریع در روند اجرای طرح کاداستر در استان تهران اظهار داشت: بدون مشارکت سایر دستگاه ها و ادارات، بطور قطع اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به تنهایی قادر نخواهد بود که طرح کاداستر را به سرمنزل مقصود برساند؛ بنابراین تعامل و هم افزایی تمامی دستگاههای مسئول در این فرآیند امری ضروری و غیرقابل انکار است.

رئیس کل دادگستری استان تهران این گزاره که ماحصل اقدامات تمامی دستگاههای مسئول در حوزه کاداستر در نهایت امر باید منجر به صدور سند تک برگ شود، اظهار داشت: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران مکلف است تا اقدامات خویش را بگونه ای برنامه ریزی کند که بمحض تعیین محدوده در سریع ترین حالت ممکن سند برگ برای اراضی صادر گردد.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود مزایا و محاسن اجرای طرح کاداستر را یاد شده قرار داد و در عین حال «پیشگیری از بروز تعارض مالکیت اشخاص» و «جلوگیری از تشکیل پرونده های قضایی با مبنای تشکیل اختلاف در مالکیت اشخاص» را همچون مزایای ناشی از اجرای طرح کاداستر دانست.

القاصی در قسمت دوم این نشست ضمن استماع اظهارات حاضرین در مورد روند اجرایی شدن طرح کاداستر در قسمت های مختلف، موانع و مشکلات موجود در این عرصه را مورد مداقه و بررسی قرار داد و در عین حال علت ماندگاری مستندات در رابطه با اراضی تعیین حدود شده در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران را جویا شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران خطاب به نمایندگان دستگاههای حاضر در جلسه اظهار نمود: با عنایت به وضعیت خاص استان تهران و عقب ماندگی های موجود در برخی از بخش ها در اجرای طرح کاداستر، انتظار از دستگاه ها و ادارات متولی اینست که در این عرصه اهتمام ویژه ای داشته باشند؛ چون که اجرایی شدن طرح کاداستر به نحو مطلوب، علاوه بر نفع جامعه، متضمن حقوق دستگاه ها هم خواهد بود.
ایشان در ادامه بر لزوم اقدام جهادی از جانب دستگاههای مختلف برای به سرانجام رساندن طرح کاداستر در استان تهران تصریح کرد و اظهار داشت: از هیچ شخص و دستگاهی پذیرفته نیست که در جایی که حقوق مردم و بیت المال مطرح است، انجام امورات به شکل عادی و در فرآیندهای عادی اداری صورت گیرد؛ ازاین رو پاسخ گویی به مباحثی که در رابطه با حقوق بیت المال و شهروندان است، باید به شکل جهادی و فوق العاده باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در همین راستا از رفع تصرف از دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دولتی شهرستان فیروزکوه و اعاده این اراضی به بیت المال با ورود دستگاه قضا اطلاع داد و اظهار داشت: با پیگیری های شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران و رای دادگاه، سند این اراضی به نام دولت صادر شد.

القاصی در قسمت دیگری از سخنان خود به نقش سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در پیشگیری و مقابله با پدیده زمین خواری، تخریب اراضی ملی، منابع طبیعی کشور و تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی و تسهیل تعاملات بین دستگاه ها در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به مفاد مواد دو و ۱۴ آئین نامه ضوابط اجرایی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین لازم است تا تمامی دستگاههای مرتبط تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۲ کلیه اطلاعات و داده های لازم را با رویکرد تثبیت، حفاظت و بهره برداری از اراضی در جهت خدمت رسانی آسان و کم هزینه به شهروندان و جلوگیری از تخلفات و جرایم در حوزه اراضی بارگزاری نمایند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن اشاره به قرابت ایام تعطیلات نوروز و فراهم شدن بستر برای تعرض سودجویان به اراضی ملی و منابع طبیعی و یا تغییر کاربری اراضی زراعی و باغات اظهار داشت: با عنایت به دستور صریح ریاست معزز قوه قضاییه در جلسه شورایعالی قوه قضاییه در این عرصه، لازم است تا دستگاههای متولی و متصدی همچون محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و به صورت خاص شهرداری ها نظارت ها و مراقبت های لازم را داشته باشند و اقدامات صیانتی و پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

علی صالحی، دادستان تهران هم در این جلسه با عرضه گزارشی از آخرین وضعیت اجرای طرح کاداستر در استان تهران اظهار داشت: در حوزه اراضی داخلی در محدوده و حریم استان تهران حدود سه هزار و ۵۰۰ هکتار سند مالکیت کاداستری صادر و در اختیار دولت قرار گرفته است.

دادستان تهران تصریح کرد: در قسمت اراضی و بستر رودخانه ها و سدهای استان تهران از آغاز سالجاری تابحال در مورد پنج هزار هکتار از بستر رودخانه های استان تهران و هزار هکتار از بستر دریاچه های سدهای استان تهران سند مالکیت صادر گردیده است.
1401/12/24
12:59:37
5.0 / 5
97
تگهای خبر: اداره , بهره برداری , ثبت , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است