مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

اعدام چعب و دو قرآن سوز هتاک

اعدام چعب و دو قرآن سوز هتاک به گزارش ثبت آسان، اجرای حکم اعدام حبیب فرج الله چعب و دو قرآن سوز هتاک به دین و مقدسات اسلامی و صدور رای قطعی سیف و عراقچی و بازداشت دو مدیر محیط زیستی از مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته را در این گزارش می خوانید:

تاکید محسنی اژه ای بر رسیدگی سریع به پرونده های ناظر بر شرارت


حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه با تکیه بر رسیدگی سریع و خارج از نوبت به برخی پرونده های ناظر بر شرارت، سرقت، مزاحمت برای نوامیس، اقدامات جنایتکارانه ی منجر به شهادت یا قتل افراد، تعرض به آمرین به معروف و غیره، اظهار داشت: مسؤلان ذیربط قضایی همچون دادستان کل کشور و روسای کل دادگستری ها توجه و اهتمام داشته باشند که رسیدگی به این قبیل پرونده ها در نهایت دقت و سرعت باشد.
در هفته گذشته همینطور دو یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی میان ایران و عراق در دیدار محسنی اژه ای با رئیس شورایعالی قضایی عراق به امضا رسید.

حبیب فرج الله چعب، اعدام شد


حکم اعدام حبیب فرج الله چعب، ملقب به «حبیب اسیود» سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال و طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷ که منجر به شهادت و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان شده بود، در هفته گذشته به اجرا درآمد.
دادگاه با عنایت به ادله و امارات موجود در پرونده و اقرار صریح متهم، بزهکاری وی را محرز و مسلم دانست و فرج الله چعب را به اعدام محکوم نمود.
بعد از فرجام خواهی وکلای متهم، پرونده باردیگر در دیوان عالی کشور مورد بررسی های همه جانبه و دقیق حقوقی و قضایی قرار گرفت.
در نهایت ۲۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۱، دیوان عالی کشور بعد از این بررسی ها در رای خود اعلام نمود: «رای دادگاه با عنایت به اوراق پرونده و استدلال قضات شعبه منطبق با موازین قانونی و شرعی صادر گردیده است و اعمال ارتکابی محکوم ضد با بزه سردستگی گروه باغی مبحث مواد ۱۳۰ و ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی انطباق دارد؛ علی هذا باستناد بند الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه فرجام خواسته تایید و ابرام می ‎شود».

حکم اعدام ۲ قرآن سوز هتاک به دین و مقدسات اسلامی اجرا شد


قوه قضاییه اعلام نمود: دو مجرم اسلام ستیز و هتاک به مقدساتِ مسلمانان جهان و ارزش های فرهنگی و اعتقادی مردم ایران، که از راه فعالیت گسترده در فضای مجازی مبادرت به توهین به دین مبین اسلام، شخصیت پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام و نشر عمومی این توهین ها می کردند، به سبب ارتکاب جرایم علنی نظیر سب النبی، اهانت و افترا به مادر پیامبر اکرم (ص)، استخفاف قرآن به وسیله سوزاندن و توهین به مقدسات، به دار مجازات آویخته شدند.

رای قطعی مدیران اسبق بانک مرکزی صادر شد/ سیف و عراقچی محکوم شدند


سال قبل دیوان عالی کشور اعلام نمود: درخواست اعاده دادرسی ولی الله سیف، احمد عراقچی و سایر متهمان پرونده بانک مرکزی که به افترا برخی تخلفات مجرم و مقصر شناخته شده بودند، در شعبه اول دیوان عالی کشور پذیرفته و پرونده جهت بررسی دوباره به شعبه هم عرض ارجاع شد. بعد از ارجاع این پرونده به شعبه هم عرض، محتویات آن باردیگر در هفت نوبت جلسه رسیدگی دادگاه، مورد بررسی قرار گرفت. شعبه اول دادگاه انقلاب تهران ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی، بعد از استماع اظهارات نماینده دادستان، متهمان و وکلای آنها و بررسی محتویات و مستندات پرونده، رفتار ارتکابی آقایان، ولی الله سیف، احمد عراقچی و سالار آقاخانی دایر بر مداخله ارزی در بازار غیررسمی ارز را منطبق با بزه قاچاق ارز تشخیص داد و رای به محکومیت نامبردگان صادر کرد.
برپایه رای صادره، متهمان یاد شده به پرداخت جریمه نقدی معادل دو برابر بهای ریالی ارز مبحث قاچاق محکوم شدند.
قابل ذکر است که دومین پرونده اتهامی مدیران وقت بانک مرکزی به مداخله و فروش ارز در بازار رسمی ارز و فروش طلا مربوط است که در این پرونده هم کیفرخواست صادر و پرونده الان در شعبه دوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اختلال گران در نظام اقتصادی مطرح رسیدگی است.
۲۴ مهرماه سال ۱۴۰۰ ذبیح الله خداییان سخنگوی سابق قوه قضاییه اعلام نموده بود:
متهم ردیف اول، ولی الله سیف، رئیس وقت بانک مرکزی، متهم به برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و همینطور کوتاهی و سوء مدیریت در دوران مسئولیت خود، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
متهم ردیف دوم، سید احمد عراقچی، معاون وقت ارزی بانک مرکزی هم با همین اتهامات به تحمل هشت سال حبس تعزیری محکوم گردیده است.

بازداشت دو مدیر محیط زیستی/ وضعیت پرونده افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست اظهار داشت: این پرونده ۲۶ شاکی دارد. برای متهمین در حوزه اداره کل محافظت از محیط زیست آذربایجان غربی و ۳ متهم حقیقی دیگر به افترا قتل غیر عمدی بر اثر بی احتیاطی در امر رانندگی و ایراد آسیب بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی و مشارکت یا تسبیب در قتل غیر عمدی متوفیان، کیفرخواست صادر گردیده است.
وی ادامه داد: در مورد شکایت از محیط زیست آذربایجان غربی قرار جلب دادرسی صادر گردیده است. اداره حفاظت محیط زیست ارومیه افترا دیگر تحت عنوان مشارکت با مدیر کل سابق و مشارکت با راننده در تسبیب قتل غیرعمدی متوفیان داشته که به منظور تأمین قرار مناسب به دادگاه ارجاع شده است. در مورد افترا مسئولین ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار منع تعقیب هم صادر گردیده است.
سخنگوی قوه قضاییه همینطور در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت پرونده افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا اظهار داشت: بعد از گزارش مرجع انتظامی، پرونده در ناحیه ۳۵ دادسرای انقلاب تهران مطرح و درحال تحقیقات مقدماتی است و هر زمان رسیدگی شد اطلاع رسانی می شود.

نامه دادستان کل کشور به وزیر راه در رابطه با حجاب در هواپیما


به دنبال وصول گزارشاتی در مورد عدم رعایت قانون و کشف حجاب توسط برخی از بانوان در داخل هواپیما، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در نامه ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی نسبت بر انجام تکالیف قانونی توسط مسؤلان مربوطه و اجبار به رعایت موازین شرعی و قانونی توسط مسافرین و برخورد با قانون شکنان تصریح کرد.
دادستان کل کشور همینطور اظهار داشت: طبق گزارش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ادعای آقای احمد علیرضا بیگی فاقد اسناد و مدارک مثبته است.

شوراهای شهر در عزل و نصب ها دخالت می کنند


ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از بعضی از دخالت های اعضای شوراهای شهر کشور در انتصابات بر لزوم به کارگیری افراد بخصوص شهردارها با عنایت به تخصص و کارآمدی تصریح کرد و اظهار داشت: متاسفانه در بعضی مواقع شاهدیم که شوراهای شهر به جای نظارت، در عزل و نصب ها دخالت می کنند.

صدور کیفرخواست در پرونده ترور سردار سلیمانی


علی صالحی دادستان تهران از صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی اطلاع داد و اظهار داشت: در جهت شناسایی متهمان و مستندسازی این پرونده، بیشتر از ۸۰۰ مکاتبه و دستور قضایی خطاب به ضابطین و مراجع مختلف حقوقی و اداری صادر و بیشتر از ۱۲ هزار صفحه مستندات قضایی در ۶۰ جلد پرونده گردآوری شد.
همینطور هفته گذشته روزنامه جهان صنعت با انتشار گزارشی ادعاهایی عجیب را در ارتباط با افزایش فروش اعضای بدن در کشور بیان کرد و در این گزارش ادعا نمود برخی افراد برای دریافت پول بیشتر اعضای بدن خویش را در خارج از کشور به فروش می رسانند. به دنبال درج مطلب یاد شده، مدیر مسئول روزنامه جهت پاسخگویی و عرضه مستندات لازم در مورد ادعاهای مطرح شده در این گزارش به دادستانی تهران احضار شد.
در نهایت بعد از عرضه مهلت لازم برای عرضه مستندات، مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت نتواست، ادله و مدارک مورد نیاز برای اثبات ادعاهای مطرح شده در گزارش یاد شده به مرجع قضایی عرضه کند و به دنبال عدم عرضه مستندات از جانب مدیرعامل روزنامه جهان صنعت، دادستانی تهران، ضد این روزنامه اعلام جرم کرد.
همینطور دادستانی تهران به مبحث کنده شدن پوست درختان در پارک ملی سرخه حصار، ورود کرد.
دادستان تهران همینطور از احضار احمد علیرضا بیگی اطلاع داد و اظهار داشت: پرونده در ارتباط با ادعای نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص واگذاری خودرو به بعضی از نمایندگان مجلس، بمحض ارجاع به دادستانی تهران ظرف روز جاری، به شعبه بازپرسی جهت رسیدگی و تحقیقات ارجاع و نماینده مذکور احضار شد.

باید پای تقویت سند رسمی بایستیم


حجت الاسلام عبدالهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با تبیین اهمیت توسعه و اجبار به تنظیم سند رسمی در جامعه اظهار داشت: نباید با تقویت اسناد عادی و قولنامه ای و شهادت کذب، سندی تنظیم و یا ابطال شود و باید به هر قیمتی پای تقویت سند رسمی بایستیم.
رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: همواره محاسبات غلط دشمنان، موجبات اضمحلال آنها را فراهم نموده است.

همه پرسی نمی تواند مساله ما را حل کند


عباسعلی کدخدایی از اعضای شورای نگهبان اظهار داشت: همه پرسی نمی تواند رافع مشکل باشد و مساله ما را حل بکند و ما را به یک نتیجه قطعی برساند.

تأکید رئیس سازمان ثبت بر صحت سنجی دقیق اسناد عادی ابزاری برای دریافت سند رسمی


حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: صحت سنجی اسناد عادی ابزاری از جانب مردم برای دریافت سند رسمی باید با تدابیر خاص انجام و بعنوان یکی از وظایف مهم و ذاتی کارشناسان و مدیران واحدهای ثبتی مورد توجه قرار گیرد.

جلسه بازپرسی ‎توماج صالحی برگزار شد


امیر رییسیان وکیل مدافع توماج صالحی اظهار داشت: جلسه بازپرسی پرونده ‎توماج صالحی در دادسرای اصفهان برگزار گردید. توماج از راه ویدئوکنفرانس در جلسه شرکت داشت و با حضور وکلا به سوالات بازجو پرونده پاسخ داد. امیدواریم با رفع شدن نقائص تحقیقات، پرونده هرچه زودتر برای رسیدگی بدوی به دادگاه ارسال شود.

تاکید مجدد سخنگوی شورای نگهبان بر مبنا قراردادن سیاست های کلی در اصلاح قانون انتخابات


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: مبنای طرح ها و لوایح باید سیاست های کلی باشد؛ چون که سند بالادستی و راهبردی می باشد. هر طرح و لایحه ای که می خواهد به نتیجه برسد، بهتر است بر اساس سیاست های کلی انتخابات باشد.1402/02/22
20:29:53
5.0 / 5
270
تگهای خبر: اداره , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است