دادستان كل كشور:

تعامل دولت با دستگاه قضا

تعامل دولت با دستگاه قضا به گزارش ثبت آسان دادستان كل كشور اظهار داشت اقتصاد مقاومتی و تولید از مسایل مهم و بی تردید می باشد كه دولت برای تحقق آن نیازمند تعامل با دستگاه قضایی است.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری صبح چهارشنبه در آئین چهارمین همایش دادستان‎های عمومی انقلاب مركز استان‎های كشور اظهار: اینكه مردم به دستگاه قضا مراجعه می كنند یك نعمت است.
وی افزود: دادستان ها توجه داشته باشند كه مراجعات مردم به دادستانی ها در شرایطی مراجعه می كنند كه مورد ظلم و تجاوز قرار گرفته اند و ممكن است برخورد تند داشته باشند.
دادستان كل كشور ادامه داد: وظیفه دادستان و رسالت آن در ایجاد امنیت و احقاق حقوق مردم بی بدیل است.
وی تصریح كرد: نقش محوری در ایجاد امنیت با دادستان است و نقش آن ها از رییس كل دادگستری بیشتر است.
منتظری خاطرنشان كرد: دادستان علاوه بر اینكه اشخاص به عنوان شاكی به آن مراجعه می كند مدعی العموم هستند.
وی بیان كرد: دادستان ها در انجا كه موضوع حق عام شناخته می شود باید در دفاع از حقوق عمومی در جامعه بدرخشند.
دادستان كل كشور اظهار كرد: پس از تصویب آیین دادرسی در سال ۱۳۹۲ كه در سال ۹۴ لازم الاجرا شد رسالت جدیدی را بر عهده دادستان های مراكز استان هاگذاشت كه باید برای آن برنامه ریزی منظم داشته باشند.
وی افزود: باید از این فرصت ارزشمند قانون بهره برده و تحرك لازم بر سایر بخش های قضایی داشته باشیم تا بیشتر شاهد تحقق عینی و خارجی آن باشیم.
دادستان كل كشور ادامه داد: این همایش نباید صرفا سخنرانی باشد بلكه باید برنامه های راهبردی و كاربردی تر برای عملیاتی و اجرایی شدن موصوعات در دادستانی كل كشور و دادستانی ها ارائه كنیم.
وی با اشاره به اینكه دو كارگروه امنیتی و مبارزه با قاچاق كالا و ارز در این همایش پیش بینی شده تصریح كرد: مسایل امنیتی یكی از موصوعات ضروری است كه باید مورد توجه و اهتمام دستگاه های امنیتی باشد.
منتظری امنیت را از ضروری ترین مسایل جامعه دانست و خاطرنشان كرد: در حال حاضر سربازان گمنام امام زمان سپاه و نیروهای انتطامی در این حوزه تلاش می كنند اما دادستانی ها هم باید برای مسایل صد امنیتی هم افزایی داشته باشند.
وی بیان كرد: ما باید هم نسبت به راه هایی كه دشمن ممكن است وارد شود شناخت داشته باشیم و هم علایم و آثار آن را بشناسیم.
دادستان كل كشور اضافه كرد: دشمن با حساسیت و دقت برنامه ریزی می كند تا امنیت كشور را مخدوش كند.
وی اظهار كرد: دشمن در اطراف كشور ما انواع ترور، آتش افزایی و همچنین تجاوز به اموال و نوامیس را به راه انداخته اما در چنین شرایطی ایران در امنیت مثال زدنی به سر می برد.
وی افزود: دشمن تمام توانش را به كار گرفته تا امنیت جامعه ما را بگیردو باید در چنین شرایطی دستگاه های نظامی و امنیتی هشیار و بیدار باشند.
دادستان كل كشور ادامه داد: دشمن در این شرایط با تحریم ها و ... تلاش دارد امنیت ما را هدف قرار داده و توانمندی موشكی و امنیتی ما را مخدوش كند اما دستگاه های امنیتی كشور توطئه ها را در ندفه خفه می كنند.
منتظری خاطرنشان كرد: از یكسو دشمن تلاش می كند امنیت كشور را مخدوش كند اما از سوی دیگر نیروهای امنیتی نظامی و قضایی دست به دست هم داده و با تعامل و هم افزایی فضای امنیت را برای مردم حفظ كنند.
مسائل ضد امنیتی باعث تقویت وحدت شد
وی به حادثه تروریستی در مجلس شورای اسلامی اشاره و بیان كرد: مسائل ضد امنیتی باعث وحدت و هماهنگی بیشتر مردم ما می شود و باعث می شود مردم بیش از پیش در صحنه حاصر باشند.
دادستان كل كشور اضافه كرد: حادثه تهران در وحدت و حضور مردم در صحنه بسیار تاثیرگذار بود.
دادستان كل كشور به موضوع دیگر این همایش اشاره كرد و گفت: مسایل اقتصادی یكی دیگر از مسایل مهم كشور است و مقام معظم رهبری هم در چند سال متوالی برآن تاكید دارند
وی به مو1وع تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره كرد و افزود: در این كارگروه ها و همایش باید ببینیم حوزه قصایی چگونه می تواند به تحقق این امر به دولت كمك كند.
دادستان كل كشور ادامه داد: دولت به معنای قوه مجریه با ور دست داشتن امكانات، برنامه ها و وزارتخانه ها بابد به تحقق اقتصاد مقاومتی كمك كند و دستگاه قضایی در مسائل اقتصادی نقش مستقیم ندارد.
وی تصریح كرد: اقتصاد مقاومتی و تولید از مسایل مهم و بی تردید است كه دولت برای تحقق آن نیازمند تعامل با دستگاه قضایی است.
منتظری خاطرنشان كرد: لذا ما وظیفه داریم در تحقق این موضوع تاثیرگذار باشیم و در این همایش باید نقش دستگاه قضا در این حوزه مورد بررسی قرار گیرد.
وی بیان كرد: اقتصاد رابطه مستقیم با معیشت مردم دارد و رهبر معظم انقلاب هم در مراسم آغاز به كار دولت دوازدهم بر معیشت مردم تاكید داشتند و برای تحقق این امر نیازمند تعامل هستیم.
دادستان كل كشور اضافه كرد: در این راستا باید تعامل بین بخش اقتصادی، تولید كار و بالا بردن امنیت اقتصادی برلی سرمایه گذاری و رفع مشكلات صنعت و كشاورزی انفاق بیفتد.
وی اضافه كرد: موضوع مبارزه با قاچاق كالا و ارز یكی دیگر از مسائلی است كه به عنوان بزرگترین عوامل ضربه زننده به اقتصاد كشور محسوب شده و باید با جدیت نسبت به این موضوع اقدامات لازم ضورت گیرد.
منتظری تاكید كرد: داد زدن من و انتقاد من نسبت به موضوع قاچاق كالا و ارز به معنی كار نكردن ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نیست زیرا ما اطلاعات لازم را نسبت به موضوعات مختلف داریم زیرا اطلاعات ما كامل و دقیق است و جمع بندی اطلاعات ما نشان می دهد كه انتظار ما در حوزه قاچاق كالا و ارز برآورده نمی شود.
در حوزه قاچاق كالا اشكالاتی وجود دارد
دادستان كل كشور بیان كرد: اشكالاتی در حوزه قاچاق و كالا و ارز وجود دارد كه باعث ورود این كالا به داخل كشور می شود و قابل رفع است و انتظار ما از مسوولان امر این است كه این مشكلات را برطرف كنند و این موضوع را با جدیت در دستگاه قضایی پیگیری می كنیم.
منتظری گفت: از رئیس اداره مبارزه با قاچاق كالا و ارز خواستم كه خود بنده به طور مستقیم با وی كار كنم زیرا ما قصد داریم با شدت در موضوع قاچاق كالا و ارز برخورد كنیم و اقدامات برخوردی لازم را داشته باشیم و از اینجا از دادستان ها می خواهم در این امر در استان ها بسیار جدی باشند.
وی افزود: دفاع از حقوق عامه به طور كلی به دولت سپرده شده اما در حوزه پیگیری های قضایی و نظارت های لازم دادستان ها نیز در قانون وظیفه مند هستند و برخی از دفاع حقوق عامه مردم حتی به سیاست خارجی ما بستگی دارد.
دادستان كل كشور به بلوكه كردن اموال ایران در برخی كشورهای دنیا گفت: متاسفانه این كشورها خودشان شاكی و قاضی و صادركننده حكم می شوند و اموال ایران را مصادره می كنند و در نهایت در جهان خود آن كشورهای استكباری محكوم می شوند اما باز هم به این فعالیت های خود ادامه می دهند.
منتظری بیان كرد: اگر یك جاسوس آمریكا و انگلیس در ایران تحت تعقیب قرار گیرد و محاكمه شده و بر اساس قانون محكوم شود فریاد مدعیان حقوق بشر در غرب بر می خیزد اما نسبت به كشته شدن مردمی كه فقط به جرم شیعه بودن بر سر آنها بمب می ریزند و آنها را به خاك و خون می كشند صدای هیچكس در نمی آید و ما به عنوان كشور اسلامی وظیفه داریم مظلومیت این مردم را فریاد بزنیم.
وی اضافه كرد: ما دخالتی در كشوری نداریم اما فریاد ما بلند می شود كه ای آل سعود این چه جنایتی است كه در حق مردم خودتان به جرم شیعه بودن می كنید و این ظلم و جنایتی كه مرتكب می شوید و تروریست تربیت می كنید و امكانات می دهید كه در جهان آدم می كشند.
دادستان كل كشور بیان كرد: امروز موضوع فضای مجازی در كشور یكی از مسائل بسیار مهمی است كه مورد نظر مقام معظم رهبری قرار گرفته و مسائلی است كه مردم به طور دائم با آن سر و كار دارند و ما نباید مردم را از این فناوری جدید جدا كنیم و مردم باید از این فعالیت جدید استفاده كنند اما موضوع مدیریت بر آن بسیار مهم است.
دولت بی خود شعار ندهد دستگاه قضایی دنبال بستن فضای مجازی است
منتظری گفت: انتظار ما از دولت این است كه در كارگروه مصادیق مجرمانه با جدیت شركت كنند و بی خود مسئولان شعار ندهند كه دستگاه قضایی به دنبال بستن فضای مجازی است و به مردم دروغ نگویید و جوسازی نكنید و برای مردم شبهه ایجاد نكنید و به مردم دروغ نگویید.
وی اضافه كرد: ما می گوییم فضای مجازی متناسب با نظام جمهوری اسلامی باید مدیریت شود در اصل سوم قانون اساسی كه 17 بند دارد كه یكی از بندهای اصل سوم قانون اساسی كه وظیفه دولت را تعریف كرده و معنی آن حاكمیت است، یكی از وظایف دولت این است كه فضای مناسب با نظام جمهوری اسلامی از لحاظ فرهنگی را در جامعه ایجاد كند.
منتظری گفت: آقایان می گویند این فضا تدریجا مدیریت می شود اما این تدریجا مدیریت كردن تا كی است، مردم عزیز بدانند قوه قضائیه هرگز به دنبال بستن فضای مجازی، اینترنت، شبكه های اجتماعی، كانال های خبری و غیرخبری نیست اما باید این فضا مدیریت شود.
وی بیان كرد: انشاالله در دولت جدیدی كه مستقر می شود دست تعامل را دراز خواهیم كرد و برادرانه كار می كنیم تا فضا را از این وضعیت خارج كنیم و اگر عزیزان ما پاسخ مثبت دادند كه قطعا خواهند داد در كمال برادری با هم كار می كنیم و اگر خدای ناكرده باز هم شاهد اعمال كاری باشیم باید تصمیم مناسبی كه متناسب با شرایط باشد باید اتخاذ كنیم.
منتظری تاكید كرد: این تهدید نیست بلكه اجرای وظیفه قوه قضائیه است و باید همه باهم كاری كنیم تا هویت های فرهنگی ما حفظ شود و آسیب نبیند.
 

1396/05/18
17:41:50
5.0 / 5
5331
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است