لزوم ضد عفونی بذر شالی برای كنترل بیماری های رایج برنج

لزوم ضد عفونی بذر شالی برای كنترل بیماری های رایج برنج ثبت آسان: ساری - جهاد كشاورزی مازندران از شالیكاران خواست تا درانتخاب بذر سالم دقت كرده و نسبت به ضد عفونی كردن برای كنترل بیماری ها رایج برنج اقدام نمایند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، اولین مرحله از فرآیند تولید برنج، خزانه گیری برنج بعد از شخم و شیار است كه برای هر هكتار به صورت متوسط 45تا 55 كیلو بذر شالی استفاده می گردد.
بر مبنای اعلام سازمان جهاد كشاورزی مازندران هم اكنون حدود 70درصد اراضی شالیزاری استان شخم و شیار، 30 درصد آب تخت شده است و شالیكاران آماده خزانه گیری شدند.
از آنجاییكه بر مبنای آمار سازمان جهاد كشاورزی مازندران تنها كمتر از 10درصد بذر شالی با استفاده از شركت خدمات حمایتی كشاورزی مازندران تامین و توزیع می گردد و 90 درصد بذر شالی به صورت خود مصرفی توسط خود كشاورزان بدست می آید، انجام ضد عفونی بذر شالی ضروری می باشد.
هر ساله بیش از 210هزار هكتار از زمین های استان مازندران زیر كشت برنج می رود كه نیاز سالانه بذر حدود 12هزار تن است.
كارشناسان حفظ نباتات مازندران معتقدند ضدعفونی بذر شالی برای جلوگیری از بیماریهای قارچی و باكتریایی ضروری می باشد و به كشاورزان سفارش می گردد از سموم قارچكش سفارش شده از قبیل، سلست، تریفمن، رورال TS استفاده گردد.
**روش ضد عفونی كردن بذر شالی
بذر شالی باید به مدت 24 ساعت در محلول آب و قارچكش قرار داده تا ضدعفونی بذر صورت شود و نكته مهم در استفاده از قارچ كش این است كه در این مدت سه تا 4 بار باید تركیب بذر و قارچ كش مخلو ط شود تا قارج كش به همه قسمت های بذر آغشته شود.
بنابر سفارش كارشناسان بذر شالی بعد از 24 ساعت از آب حاوی قارچ كش جدا كرده و سپس برای عملیات جوانه زنی داخل گونی ریخته شود.
همچنین برای سبك و سنگین كردن بذر شالی، ابتدا بذر را در آب می ریزیم و تمامی بذر های پوك روی آب جمع شده و با صافی از روی آب جدا می گردد.
**تامین و توزیع500 تن بذر گواهی شده شالی برنج در مازندران
مدیر شركت خدمات حمایتی كشاورزی استان مازندران تهیه و تامین بذر اصلاح و گواهی شده را همچون وظایف این شركت دانست و اظهار داشت: امسال 500 تن بذر اصلاح شده تامین درحال توزیع بین كشاورزان استان است.
مجید سلطانی در گفت گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه برای تمامی زمین های زیر كشت برنج 12 هزار تن بذر اصلاح شده مورد نیاز است، اضافه كرد: هم اكنون كمتر از یك دهم ظرفیت شالیزارهای استان بذر گواهی شده تولید و توزیع می گردد.
بذر گواهی شده (certified seed) به بذری گفته می گردد كه تحت نظر كارشناسان كشاورزی در زمین های منتخب كشت و برداشت می گردد و با هدف افزایش كمیت و كیفیت تولید محصول در بسته بندی های خاص در اختیار كشاورزان قرار می گیرد.
بذرهای گواهی شده از كشت بذرهای مادری یا اصیل ( registered seed) كه در مراكز تحقیقاتی كشاورزی بعد از سال ها مطالعه و تحقیق در ابعاد مختلف تولید می شود، به دست می آید.
كارشناسان ضمن تاكید بر لزوم توجه و برنامه ریزی اصولی برای تامین بذور كشاورزان استان می گویند در صورت اعمال مدیریت صحیح و همه جانبه در مسایل زیر بنایی، مكانیزاسیون، مصرف نهاده ها همچون بذور و كاربرد روش های بهزراعی می توان با بهره وری حداكثر از ظرفیت تولید به خوداتكایی در این محصول مهم دست یافت.
با توجه به نقش و اهمیت بذور در افزایش تولید برنج كه به اعتقاد بعضی از كارشناسان حدود 10درصد افزایش محصول با استفاده از بذر مرغوب می گردد جا دارد كه برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتری در این مورد انجام و این نهاده به آسانی در اختیار شالیكاران قرار گیرد.
كشت برنج در مازندران از ماه اسفند هر سال با شخم و شیار و آب تخت شالیزارها آغاز می گردد و در فروردین و اردیبهشت به نشاء می رسد.
مازندران سالانه بیش از یك میلیون تن برنج تولید می كند كه معادل 42درصد برنج مورد نیاز كشور است.
6990/1899


1396/12/07
16:48:08
5.0 / 5
5510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است