معاون وزیر صنعت: ریسك سرمایه گذاری های معدنی كم می گردد

معاون وزیر صنعت: ریسك سرمایه گذاری های معدنی كم می گردد ثبت آسان: تهران- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با رونمایی از اطلس های ملی «نقشه های پتانسیل مواد معدنی ایران بر مبنای تیپ های كانساری» و «نقشه های موضوعی زمین شناسی»، ریسك سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی كشور كاسته می شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مهدی كرباسیان» عصر امروز (شنبه) در انتها آیین رونمایی از 2 اطلس ملی در جمع خبرنگاران اضافه كرد: یكی از زمینه های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بخش معدن، وجود اطلاعات دقیق است.
به گفته وی كه رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی كشور (ایمیدرو) است، در حوزه اكتشاف معدن ریسك امور بسیار بالاست و حتی ممكن است سرمایه گذاری را به سمت سایر بخش ها منتقل كند.
وی افزود: سرمایه گذاران با رونمایی از اطلس های یاد شده توانمندی های معدنی ایران را دقیق تر می شناسند.
به گفته وی، جزئیات معدنی مربوط به افزون بر 68 نوع ذخایر معدنی كشور مانند طلا و مس، در این اطلس اعلام شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بحث فناوری های نوین با مقوله زمین شناسی ممزوج است و با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات اطلس ملی، مذاكرات بهتری را برای جذب بیشتر سرمایه گذاری داخلی و خارجی خواهیم داشت.

** یك شركت مشترك در حال تاسیس است
رییس هیات عامل ایمیدرو به جلسه 2 هفته گذشته با شركت های فولادی و معدنی بزرگ كشور اشاره نمود و اظهار داشت: شركت مشتركی در حال تاسیس است و از این پس اكتشافات معدنی با كمك وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی برای پهنه ای به وسعت یك میلیون و 600 هزار كیلومتر مربع از منابع روباز و زیرزمینی آغاز می گردد.
كرباسیان خاطرنشان كرد: اكنون ایران از نظر منابع معدنی در جایگاه پانزدهم جهان است و با رونمایی از اطلس های یاد شده و اكتشاف های جدید، به رتبه دهم می رسد.
به گفته وی، در گذشته یكصد هزار كیلومتر مربع عملیات اكتشافی در سطح به انجام رسیده بود اما ایمیدرو در سه سال قبل 250 هزار كیلیومتر مربع عملیات اكتشافی انجام داد و بخش خصوصی هم 70 تا 80 هزار كیلومتر مربع را آغاز كرد اما تابحال كار مشتركی در عمق انجام نشده است.
كرباسیان با اشاره به یادداشت تفاهم امضا شده بین ایمیدرو و معاونت معدنی سازمان زمین شناسی، افزود: از 250 هزار كیلومتر مربع اكتشافات معدنی انجام شده، تابحال 198 هزار كیلومترمربع آن نهایی شده و در این پیوند 400 محدوده معدنی شناسایی شده است.
وی از شناسایی 42 تن طلا، 500 میلیون تن سنگ آهن، 220 میلیون تن زغال حرارتی، 345 میلیون تن زغال كك شو، 30 هزار تن آنتی مون و 65 هزار تن عناصر نادر خاكی در پهنه های یاد شده اطلاع داد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، تابحال نقشه های معدنی ایران به علت مقیاس های پایین و دور از استانداردهای روز جهان، كاربرد چندانی نداشت اما با نقشه های جدید تحولی برای فعال شدن بخش اكتشاف با جذب سرمایه روی می دهد.
نقشه های جدید معدنی ایران با 10 برابر دقت بیشتر نسبت به نقشه هایی كه پیش تر در سال 1383 تهیه شده بود، ارائه می گردد.
در این نقشه ها تیپ های مختلف كانی زایی پورفیری، اپی ترمال، رگه ای، اسكارن و غیره در قالب اطلس به مخاطبان این بخش از اقتصاد ارائه می گردد كه گامی اساسی در جلب سرمایه گذاران خواهد بود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام* 3065*1961*


1396/12/19
17:27:58
5.0 / 5
5076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است