آی خونه دار و بچه دار زنبیل و بردار و بیار!

آی خونه دار و بچه دار زنبیل و بردار و بیار! ثبت آسان: تربت حیدریه - آهای بیا سوا كن، پول نداری نیگاش كن، هر جا می ری دعاش كن، آی خونه دار و بچه دار زنبیل و بردار و بیار، آتیش زدم به مالم، این جملات تنها بخشی از مثنوی هفتاد من كاغذی است كه این روزها در بازارهای تربت حیدریه از جانب كسبه و دست فروشان به گوش می رسد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، در ایام پایانی سال و بر طبق یك رسم دیرینه، مردم تربت حیدریه همچون دیگر اقوام ایرانی، اعم از كارمند و كاسب، با جیب پر پول یا كم پول، حتی آن هایی هم كه حقوق نگرفته اند اما با قرض و قوله، به هر حال همگی روانه بازار شده و به همراه همسر و فرزندان به دنبال خرید مایحتاج شب عید هستند.
هر چند بنا نیست ارزش كار دستگاه های نظارتی كمرنگ جلوه داده شود، اما به هر حال این واقعیتی انكار ناپذیر است كه فضای بازار نوروزی، یك فضای خاص، استثنایی، فرح بخش و شادی آور است و غالبا مردم كمتر به كیفیت كالا توجه می كنند.
تو حالا بیا و هی در شبكه های مجازی اعلام كن مردم با شماره سه رقمی 190 به دانشگاه علوم پزشكی زنگ بزنند یا با شماره 124 به اداره بازرسی گزارش گرانفرشی بدهند، كسی گوشش به این موعظه های صد من یك غاز بدهكار نیست.
به هر حال كسبه تربت حیدریه با ترفندهای مختلف تلاش در جذب مشتری بیشتر، به سمت حجره خود دارند تا بتوانند به اصطلاح ثنار سی شی بیشتر دشت كنند و اینكه كسبه به شیوه و ترفندی به اصطلاح مشتری بیشتری قاب بزنند، باز می گردد به فن بیان و شیوه ارتباط گیری آن ها.
اما آنچه بیش از سایر روش ها در جذب مشتری موثر است و از گذشته در بین بازاریان ایران رایج بوده و هست، بیان جملات نامفهوم و بی مفهوم كه در اصطلاح عوام و البته ادبا 'دری وری' گفته می شود، بوده و هست.
برای درك بهتر دری وری باید اظهار داشت: از گذشته در میان فارسی زبانان رسم بر این بوده كه مردم خیلی از واژه ها را به صورت جفتی و دو تایی به كار می بردند كه غالبا واژه نخست مفهوم دار، اما واژه دوم بی مفهوم و صرفا به علت هم وزن یا هم قافیه بودن با واژه نخست بكار برده می شده است.
مثلا واژگانی چون 'پول مول'، 'بچه مچه'، 'ریزه میزه' و موارد مشابه همگی حكایت از مهمل گویی های شیرینی است كه حتی امروز نیز، ایرانی ها در محاورات بكار می برند.
همین دری وری گویی ها، مبنای ساختن اشعار یاوه و بی معنا اما در عین حال شیرین و جذاب می باشد كه در بالا یك نمونه آن ذكر شد.
'یكی بخر سه تا ببر'، 'هندونه به شرط چاقو'، 'دروی آرام بخش واسه مادرزن (منظور كارد آشپزخانه)'، 'از دهن گاو دراومده (منظور شلوار جین چروك كه هر از چند گاهی مد می شود)' یكی یه دونه خل و دیونه (كه غالبا برای البسه تك سایز یا آخرین نمونه كالا بكار می رود) نمونه های دیگری از این دری وری گویی ها است.
شیوه دیگری كه از غالبا همین شوه الهام گرفته شده، آن است كه معمولا میوه فروشان سیار خودروی وانت خویش را كنار خیابان پارك می كنند و بر روی تكه مقوایی با زغال می نویسند: پرتقال 1000 تومان و كنار خیابان می ایستند.
خودروهای عبوری به تصور اینكه وی پرتقال را كیلویی هزار تومان می فروشد بلافاصله پا روی ترمز می گذارند، اما زمانی كه به سمت وی می روند و میوه مورد نظر خویش را انتخاب می كنند، تازه متوجه می شوند منظور وی از نوشتن این جمله آن است كه پرتقال را كیلویی هزار تومان از جاهای دیگر ارزان تر می فروشد.
چاپ بروشوری كه بر روی آن موسسه یا واحد صنفی خاصی با جملات اغراق آمیز معرفی و تاكید شده با ارائه آن برگه از تخفیف فلان درصدی بهره مند خواهید شد و سپس توزیع بروشور بین رهگذران، از شگردهای جدید برای جذب مشتری می باشد.
پیشنهاد نگارنده به شهروندان و به خصوص مسافران نوروزی آن است: برای آنكه با حال و هوای بازار تربت حیدریه بیشتر آشنا شوند و از نزدیك آن را لمس كنند، در كنار بازارهای موجود این شهرستان سری هم به بازارچه های نوروزی كه به همت شهرداری، كمیته امداد و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان در سه نقطه زعفرانی ترین شهر ایران دایر شده، بزنند.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه در پیوند با این مورد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازارچه كمیته امداد با 30 غرفه در پارك پرستار و بازارچه دوم در ابتدای مسیر ورودی به تربت حیدریه واقع در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) جنب كارخانه كاشی و با 10 غرفه دایر است.
علی محمدی اضافه كرد: در كنار مزار قطب الدین حیدریه هم بازارچه سوغات و هدایا با 20 غرفه پدیرای مسافران نورزوی و شهروندان است كه این سه بازارچه در روزهای تعطیلات نوروزی دایر هستند.
وی با اشاره به اینكه ابریشم و زعفران 2 محصول محوری این منطقه هستند، اظهار داشت: علاوه بر این ابریشم بافی (ابریشم كشی)، گلیم بافی، جاجیم بافی، سبدبافی (حصیربافی)، سرمه دورزی و تراش سنگ های قیمتی، مهمترین صنایع دستی منطقه تربت حیدریه هستند.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121 /1744


1397/01/01
11:23:33
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: اداره , بازار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است