نقشه ثبتی 32میلیون هكتار زمین ملی و دولتی تهیه شد

نقشه ثبتی 32میلیون هكتار زمین ملی و دولتی تهیه شد ثبت آسان: تهران- مدیركل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور از تهیه نقشه ثبتی (كاداستر) نزدیك به 32 میلیون هكتار از زمین های ملی و دولتی تا آخر فروردین ماه امسال اطلاع داد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، نقشه های ثبتی یا كاداستری مجموعه ای نظام یافته و قانونمند از اطلاعات، درباره املاك و دارایی های غیرمنقول در هر كشور یا منطقه است كه پایه آن را نقشه هایی تشكیل می دهند كه محدوده های ملكی در آنها منعكس شده است.
كاداستر در واقع نقشه ای است كه لایه های حقوقی روی آن بارگذاری می گردد و در دارای دقت مكانی بسیار بالایی است.
این سیستم با اهدافی مانند تولید زمینه برای ممیزی و گردآوری بهتر مالیات، ثبت زمین و روشی مناسب برای كنترل و مدیریت كاربری بهینه زمین به كار گرفته می گردد.
همچنین تثبیت مالكیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهمترین مزیت های تهیه كاداستر زمین هاست كه در نتیجه آن می توان اختلاف قضایی و ملكی را حل كرد و امكان تعرض به زمین های ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.
به گزارش دوشنبه وزارت جهاد كشاورزی، مدیركل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: در بودجه سال 1397 نزدیك به 2 میلیون و 700 هزار هكتار برای تهیه نقشه كاداستر اراضی ملی و دولتی هدفگذاری شده است.
«اكرم توفیقی» یادآوری كرد تابحال 32 میلیون هكتار نقشه كاداستر تهیه شده كه 28 میلیون هكتار مربوط به مراتع و چهار میلیون هكتار در حوزه اراضی جنگلی بوده است.
توفیقی مساحت كل جنگل های كشور را بیش از 12 میلیون هكتار عنوان نمود و اظهار داشت: ما می توانیم اهداف برنامه ششم توسعه را محقق و در پنج سال كاداستر 114 میلیون هكتار زمین ملی و دولتی را تهیه نماییم.
وی درباره هزینه تهیه نقشه كاداستر اظهار داشت: با عنایت به نوع زمین و جنگلی یا كوهستانی بودن آنها و سختی شرایط به صورت میانگین كاداستر هر هكتار از زمین ها به 5500 تا 6 هزار تومان اعتبار نیاز دارد.
به گفته وی، سال گذشته تخصیص ریالی برای اجرای كاداستر درحد 2 تا 3 درصد بود كه 40 درصد اعتبار مورد نیاز در قالب اسناد خزانه اسلامی تهیه شد و عملكرد به 121 درصد برنامه رسید.
وی یادآوری كرد كه در سال 1396 كاداستر پنج میلیون و 888 هزار هكتار زمین ملی و دولتی تهیه شد.
توفیقی حفاظت از زمین های ملی با تولید بنچ مارك یا كمربندهای حفاظتی، اشراف بیشتر دولت به میزان مالكیت خود و تولید بانك اطلاعات زمین یا سامانه كاداستر برای پاسخگویی به استعلام ها و تكریم ارباب رجوع را از مزیت های این اقدام برشمرد و اظهار داشت: هر كشور قوانین و مقررات خاص خویش را در تهیه نقشه كاداستر دارد؛ برای نمونه تركیه در زمینه كاداستر جنگل پیشرفت خوبی داشته و ایران به لحاظ تهیه نقشه كاداستر زمین های مرتعی پیشتازتر است.

اقتصام*9132*1961*


1397/02/31
15:36:08
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: تولید , ثبت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است