رویترز: چین برای حفظ طرح های مشترك با ایران تلاش می كند

رویترز: چین برای حفظ طرح های مشترك با ایران تلاش می كند ثبت آسان: تهران- رویترز نوشت: همزمان با تلاش قدرت های بزرگ برای حفظ توافق هسته ای پس از خروج آمریكا، چین ماه آینده میزبان رئیس جمهوری ایران در نشستی است كه هدف از آن حفظ طرح های مشترك با این كشور است.


رویترز در گزارش امروز دوشنبه خود با استناد بر خبر وزارت امور خارجه چین درباره سفر «حسن روحانی » رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین جهت شركت در اجلاس سازمان همكاری شانگهای (SCO) اضافه كرد: هدف از برگزاری این نشست، جلوگیری از اختلال در طرح های مشترك است.
بر اساس این گزارش، اجلاس سازمان همكاری شانگهای مقرر است هفته دوم ماه ژوئن (خرداد) در شهر «چنیگ دائو» Qingdao برگزار گردد.
ایران اكنون عضو ناظر سازمان همكاری شانگهای است هر چند كه از مدتها قبل به دنبال عضویت كامل در آن بوده است.
«جانگ هان هویی» معاون وزیر امور خارجه چین گفت امیدوار است ایران و چین از نزدیك درباره حفظ توافق و كوشش برای گسترش همكاری های دوجانبه مذاكره كنند.
وی اضافه كرد: دو كشور همینطور باید راه های جلوگیری از اختلال عمده درطرح های مشترك دوجانبه را بررسی كنند.
رویترز نوشت: روسیه پیشتر چنین استدلال كرده بود كه با عنایت به لغو شدن تحریم های غرب ضد تهران این كشور باید به عضویت دائم سازمان همكاری شانگهای در آید؛ سازمانی كه چین و روسیه نقش مهمی در آن دارند و چهار كشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان به همراه هند و پاكستان اعضای آن را تشكیل می دهند.
این گزارش اضافه كرد: از زمان خروج آمریكا از برجام كشورهای اروپایی تلاش می كنند با دادن اطمینان به ایران برای كسب منافع اقتصادی كافی ناشی از برجام این كشور را نسبت به ماندن در این توافق قانع كنند.
چین همینطور بعنوان یكی از امضاكنندگان این توافق قویا از آن حمایت می كند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، سازمان همكاری شانگهای سال 2001 میلادی با هدف مقابله با تروریسم و افراط گرایی و همكاری فزاینده اقتصادی بوجود آمد و ایران یكی از اعضای ناظر آن است.
به گفته «وانگ یی» وزیر خارجه چین، ریاست اجلاس سران را «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق این كشور برعهده خواهد داشت و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و رییسان جمهوری قرقیزستان و قزاقستان هم در این اجلاس شركت خواهند كرد.
اروپام**9158 ** 1908


1397/03/07
13:23:44
5.0 / 5
4741
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است