پیش بینی رفتار میكروب های روده با مدل سازی پویا

پیش بینی رفتار میكروب های روده با مدل سازی پویا ثبت آسان: ایرنا نوشت: محققان دانشگاه ویسكانسین مدیسن با همكاری محققان دانشگاه بركلی كالیفرنیا پلت فرم جدیدی را برای پیش بینی رفتار مجموعه میكروب های روده توسعه دادند تا نخستین گام مؤثر در درك نحوه تغییر خصوصیت های اكوسیستم روده را بردارند.بسیاری از تحقیقاتی كه پیش ازاین انجام شده، به طبقه بندی میكروب های روده پرداخته اند، اما تابحال اطلاعات ناچیزی درباره تعاملات میكروبیوم موجود در روده به دست آمده است.
در این تحقیقات 12 نوع باكتری موجود در روده انسان كه با بروز بیماری هایی مانند دیابت، سندروم روده تحریك پذیر، بیماری كرون و سرطان كولون ارتباط دارند، انتخاب شدند. سپس هر باكتری تنها با یك گونه دیگر جفت شد و تعامل آن ها موردبررسی قرار گرفت.
این بررسی برای تمام حالت های ممكن با استفاده از 12 گونه باكتری انجام شد و اطلاعات مربوط به تعاملات جفتی این باكتری ها گردآوری شد. سپس این اطلاعات به همراه اطلاعات اختصاصی هریك از باكتری ها برای توسعه یك مدل پویا مورداستفاده قرار گرفت تا رفتار آن ها در یك اجتماع میكروبی با تنوع گونه ای، پیش بینی شود. بر طبق این تحقیقات، اطلاعات مربوط به تعاملات جفتی، برای پیش بینی نحوه تشكیل اجتماعات بزرگ میكروبی كافی است.
به گفته محققان هدف آن ها از انجام این تحقیقات درك قواعد ناظر بر حیات میكروب ها در اجتماعات بزرگ، نحوه دستیابی به پایداری و واكنش آن ها به آشفتگی است. محققان امیدوارند با مطالعه این قواعد بتوانند تعاملات بین میكروب ها را بدون انجام آزمایشات طولانی و دشوار و تنها با استفاده از ابزارهای محاسباتی، با سرعت و دقت بالا پیش بینی كنند. همینطور با استفاده از این اطلاعات می توان نحوه صدمه رساندن پاتوژن ها به اجتماعات میكروبی و نحوه مقابله با آن را هم بررسی كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Molecular Systems Biology منتشرشده است.


5656


1397/04/05
13:07:37
5.0 / 5
4577
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است