600 كیلومتر خطوط آب خراسان جنوبی نیاز به بازسازی دارد

600 كیلومتر خطوط آب خراسان جنوبی نیاز به بازسازی دارد ثبت آسان: بیرجند - مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی اظهار داشت: طول خطوط و شبكه انتقال آب استان 2 هزار و 500 كیلومتر است كه از این میزان 600 كیلومتر عمر بالای 30 سال و به اصلاح و بازسازی نیاز دارد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا مهدی هاشمی مقدم روز یكشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی آب اضافه كرد: اصلاح یا بازسازی شبكه ها و خطوط انتقال آب در استان بسیار هزینه بر و از توان ما خارج است.
وی با اشاره به اینكه برای اصلاح و بازسازی خطوط فرسوده 60 میلیارد تومان بودجه نیاز است اظهار داشت: هر كیلومتر اصلاح و بازسازی شبكه و خطوط انتقال آب 100 میلیون تومان هزینه دارد.
وی تصریح كرد: از آنجائیكه تامین این میزان منابع در توان دولت و استان نیست برای جلوگیری از هدررفت آب اقدامات تاكتیكی همچون نشت یابی خطوط و تعویض كنتورهای خراب را در دستور كار داریم.
مدیرعامل شركت آبفا استان خراسان جنوبی تصریح كرد: اقتصاد آب مبحث مهمی است اما با هزینه های پایین در اختیار مردم گذاشته می شود، قیمت تمام شده هر متر مكعب آب در استان 1286 تومان است در صورتی كه با قیمت 567 تومان در اختیار مشتركین قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: متوسط مصارف خانگی آب شرب در استان 138 لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز است كه حد مجاز آن 110 تا 150 لیتر است و از این نظر در استان مصرف مناسب می باشد.
وی متوسط مصرف سرانه كل استان را 188 لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز اعلام نمود و اظهار داشت: مردم خراسان جنوبی با عنایت به فرهنگ غنی كه دارند توجه ویژه ای به مصرف آب دارند.
هاشمی مقدم 80 درصد مشتركان آب و فاضلاب شهری استان را كاربران خانگی دانست و تصریح كرد: این جمعیت 74 درصد مصرف آب شرب استان را در اختیار دارند اما 17 درصد باقیمانده 32 درصد حجم آب را مصرف می كنند كه برنامه ریزی كرده ایم مصرف این افراد را كاهش دهیم.
وی درباره فعالیت تصفیه خانه بیرجند و میزان رضایت مردم از كیفیت آب اظهار داشت: به اذعان شركت آب منطقه ای ماهانه این تصفیه خانه هفت تا هشت میلیارد تومان هزینه دارد.
وی ادامه داد: هزینه های تصفیه خانه در سرمایه گذاری استهلاك لحاظ نشده همینطور آب با قیمت پایین در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی با اشاره به اینكه مبحث آب در استان از حساسیت بالایی برخوردار می باشد تصریح كرد: هر فردی در هر جایگاهی نباید نسبت به مبحث آب احساسی برخورد كند.
وی با تاكید بر اینكه كیفیت خوب آب باید متناسب با قیمت تمام شده باشد اظهار داشت: این اطمینان را به شهروندان می دهم كه اكنون كیفیت آب شرب بیرجند در حد استانداردهاست.
وی افزود: پارامترهای شیمیایی آب و تمامی جامدات محلول در آب سنجیده می گردد و میزان مجاز یكهزار و 500 میلی گرم بر لیتر است كه عدد آب بیرجند زیر یكهزار و 200 میلی گرم است.
هاشمی مقدم اظهار داشت: در گذشته آب شرب دارای فلزات سنگین بود كه اكنون حذف گردیده است و در بحث میكروبی هیچ مشكلی وجود ندارد و روزانه از بخش ها و نقطه های مختلف نمونه برداری و علاوه بر این برای حذف آلودگی های ثانویه هم توسط شركت آبفا و مركز بهداشت كلرزنی انجام می گردد.
وی اظهار داشت: گوارایی آب حق مردم است كه در این راستا اقدامات خوبی انجام شده، یكی اینكه از ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغال و اینكه آب بهتری در اختیار مردم قرار بگیرد، استفاده شده است.
هاشمی مقدم ادامه داد: در شهرهای مختلف ایستگاه های تصفیه عمومی راه اندازی شده تا امكان تامین آب گواراتر برای مردم فراهم گردد ضمن اینكه مراقبت ها و كنترل های خیلی سخت بهداشتی هم انجام می گردد.
وی بیان كرد: استان های دیگر هم در حال تلاش هستند تا از این مدل در شهرهای خود استفاده كنند و چاره ای نداریم جز اینكه بخش خصوصی در حوزه آب سرمایه گذاری كند.
7557*3028


1397/04/10
14:13:34
5.0 / 5
4921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است