شركت های دانش بنیان باور مدیران میانی را می طلبد

شركت های دانش بنیان باور مدیران میانی را می طلبد به گزارش ثبت آسان رییس پارك علم و فناوری گیلان با اشاره به تاكید مدیران ارشد كشور بر توجه و استفاده از محصولات شركت های دانش بنیان، تصریح كرد كه این باور باید در میان مدیران میانی هم بیش از پیش توسعه پیدا كند.


پارك های علم و فناوری نهادی موثر در توسعه فناوری، اقتصاد دانش بنیان و اشتغال زایی تخصصی بوده و محیط هایی مناسب برای استقرار شركت های فناور كوچك و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی هستند كه در تعامل سازنده با یكدیگر و دانشگاه ها به فعالیت های فناوری اشتغال دارند.
مهم ترین فعالیت های پارك های علم و فناوری شامل بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالكیت فكری، تجاری سازی، فروش و پشتیبانی های بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی و همینطور عرضه سایر خدمات تخصصی است.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تازگی (چهارشنبه/19 مهر) میزبان بیست و ششمین نشست رؤسای پارك های علم و فناوری سراسر كشور بود.
این نشست یك روزه با سخنان وحید احمدی مدیر كل دفتر امور فناوری و معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد؛ همینطور تریبونی برای اظهارات برخی مدیران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسئولان سازمان برنامه و بودجه و هم برای بیان دغدغه های روسای پارك ها بود.
وحید احمدی در آن نشست با تاكید بر بازنگری بر نقش و توسعه پارك ها اظهار داشت: هم اكنون پارك های علم و فناوری در دهه دوم حیات خود هستند، این پارك ها با الهام از الگوی كشورهای پیشرفته تاسیس شده اند و در این الگو دانشگاه ها را با اقتصاد دانش بنیان آمیخته كردیم؛ از این رو انتظارات گسترده ای در كشور از مراكز رشد، دانشگاه ها و پارك ها بوجود آمد.
بر اساس آخرین آمار، اكنون 4400 شركت در 41 پارك كشور مستقر هستند و با در نظرگرفتن اینكه طی 16 سال (از سال 1380) تعداد پارك های علم و فناوری از یك پارك به 41 و تعداد مراكز رشد از 17 مركز به بیش از 180 مركز و تعداد شركت های دانش بنیان از 676 شركت (در سال 1384) به 4400 شركت در سال 1396 رسیده؛ دستكم در افزایش كمّی پارك ها و آن مراكز رشد، فن بازارها و شركت های دانش بنیان موفق بوده ایم.
یكی از شركت كنندگان در نشست رؤسای پارك های علم و فناوری سراسر كشور، رییس پارك علم و فناوری گیلان بود كه در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد شركت های دانش بنیان در این پارك اظهار نمود: پارك گیلان یك پارك منطقه ای است و در شهرهای رشت، رودسر، آستانه اشرفیه، انزلی، طالش و رودبار وجود دارد؛ در مجموع 270 شركت دانش بنیان و واحد فناور در این پارك مستقر هستند.
مجید متقی طلب ادامه داد: بعضی شركت ها مجوز قطعی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارند و برخی جزو واحدهای اقماری ما هستند.
وی در مورد پارك علم و فناوری گیلان اضافه كرد: این پارك دو ظرفیت بزرگ دارد؛ اول شبكه پارك های علم و فناوری كشورهای اسلامی در آن مستقر است و 22 مهر ماه (امروز)اجلاس پارك های علم و فناوری كشورهای اسلامی را در رشت داریم كه مصوب كامستك كمیته علم و فناوری كشورهای اسلامی است.
رئیس پارك علم و فناوری استان گیلان تصریح كرد: این نشست بر مبنای قرارداد مشترك ما با بانك توسعه اسلامی برای توانمندسازی مدیران پارك های علم و فناوری كشورهای اسلامی برگزار و انتقال فناوری و فروش آن هم در نشست مطرح می شود؛ ظرفیت دیگر، استقرار دبیرخانه فن بازار جمهوری اسلامی ایران است؛ ما در پارك علم و فناوری گیلان مجری هر ساله نمایشگاه فن بازار و دستاوردهای فنی هستیم كه آذر ماه در نمایشگاه بین المللی برگزار می گردد.
عضو دانشكده كشاورزی دانشگاه گیلان ادامه داد: استقرار مرجع منطقه ای مالكیت فكری را در استان داریم و با عنایت به اولویت ها و نیازهای استان در این زمینه فعالیت می كنیم.

***از همه افراد نوآور حمایت می كنیم؛ با 3 شرط
وی در مورد اولویت های پارك علم و فناوری گیلان برای حمایت از شركت ها هم اظهار داشت: بحث عدالت خدمت رسانی به صاحبان ایده و فناوری را به همه شهرهای استان گسترش داده ایم، معتقدیم نوآور فقط داخل مركز استان نیست و گاها از همین شهرستان ها پروژه هایی را دریافت كردیم كه از مركز استان قوی تر بوده است.
متقی طلب تصریح كرد: محدودیتی روی سن، میزان تحصیلات و جنسیت عرضه دهنده طرح ها نداریم؛ البته مخاطب اصلی ما دانشگاه ها و مراكز علمی و پژوهشی هستند. ایده افراد معمولی را هم بررسی می كنیم با 3 شرط كه پیوست علم و فناوری طرح دقیق باشد، اقتصادی بوده و گروه كاری مرتبط باشند.

***ضرورت تقویت باور مدیران میانی به شركت های دانش بنیان
دبیر فن بازار جمهوری اسلامی ایران در مورد مهم ترین مشكل پارك های علم و فناوری اظهار داشت: غیر از مبحث كمبود اعتبار، باید بگویم تصمیم سازان ارشد كشور همه به حركت به سمت اقتصاد و مدیریت بر اساس فناوری تاكید دارند؛ اما این امر باید به مدیران و همه اجزای بدنه نظام رسوخ كند و همه باور كنند راه نجات مملكت همین است.
وی تصریح كرد: اقتصاد باید درون زا باشد و اقتصاد درون زا از دانش بنیان در می آید، بعضی از مدیران میانی ما هنوز دنبال این هستند كه مشكلات را سریع و با خرید از خارج حل كنند. باید باور مدیران میانی تغییر كند كه البته با بخشنامه هم ممكن نیست و باید فرهنگ سازی شود.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me

 

1396/07/22
18:47:51
5.0 / 5
5746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است