به كارگیری یادگیری ماشین برای كشف مولكول های جدید

به كارگیری یادگیری ماشین برای كشف مولكول های جدید ثبت آسان: سیناپرس نوشت: شیمیدانان دانشگاه گلاسكو (اسكاتلند) مدعی شدند، نوع جدیدی از شیمی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) می تواند انقلابی در كشف مولكول ها و واكنش های شیمیایی تولید كند.
این رویكرد كه از فناوری های یادگیری ماشین (machine learning) برای كشف مولكول های جدید استفاده می نماید، توسط گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور لی كرونین (Lee Cronin)، رییس دانشكده شیمی دانشگاه گلاسكو، طراح و توسعه یافته است.
ربات سنتز شیمیایی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) به صورت خودكار قادر به بررسی واكنش های شیمیایی است. قدرت این سیستم با جستجوی 1000 واكنش، با استفاده از تركیب 18 ماده شیمیایی شروع كننده مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت.
سیستم رباتیك با بررسی تنها 100 واكنش احتمالی، با دقت 80 درصد پیش بینی نمود كه تركیب كدام مواد شیمیایی شروع كننده، می تواند برای تولید واكنش ها و مولكول های جدید مورد استفاده قرار بگیرند.

محققان با بررسی این واكنش ها، موفق به كشف طیفی از مولكول ها و واكنش های ناشناخته شدند. یكی از این واكنش ها در طبقه بندی 1 درصد منحصر به فردترین واكنش های شناخته شده جای گرفت.
این سیستم رباتیك، مسیر را برای كشف مولكول های جدید برای تولید دارو با هزینه های بسیار كمتر، محصولات شیمیایی جدید شامل مواد شیمیایی، پلیمرها و مولكول ها برای برنامه های كاربردی با فناوری پیشرفته همچون تصویربرداری (پزشكی) هموار می كند.
نتایج این دستاورد در مجله Nature منتشر گردید.


5656

1397/04/29
23:48:41
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است