بازار به كاهش نرخ ارز و سكه تن داد

بازار به كاهش نرخ ارز و سكه تن داد ثبت آسان: تهران- بازار آزاد سكه و ارز سرانجام بعد از چند روز روند افزایشی، به كاهش نرخ ها تن داد به گونه ای كه امروز (شنبه) بهای هر قطعه سكه تمام بهار آزادی طرح جدید با 195 هزار تومان عقبگرد به چهار میلیون و 270 هزار تومان رسید و بهای ارزهای عمده هم در بازار نزولی شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بهای سكه هفته گذشته را به دلایل فشار عوامل روانی بر بازار از سویی و هم توقف معاملات سكه آتی در بورس كالا افزایشی پشت سر گذاشت؛ هرچند بعد از اوج گیری قیمت ها در چهاردهم شهریور، در روز پنجشنبه كمی نرخ ها را تعدیل كرد.
با این وجود، دو بخشنامه بانك مركزی به بازار كمك كرد تا بخشی از كسری ناشی از نبود اسكناس در بازار را جبران كند؛ نخست اینكه بانك ها مجاز شدند برای تامین ارز خدماتی مورد نیاز شهروندان وارد میدان شده و ارز بفروشند و دیگر اینكه صرافی ها اجازه یافتند ارز را به صورت اسكناس از محل منابع ارزی خریداری شده و همینطور درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده از سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) به متقاضیان بفروشند.
با این دو اقدام، ارز مورد نیاز شهروندان برای امور خدماتی همچون درمان، مسافرت و دانشجویی تامین شد و بدین سان نرخ ها هم بنای كاهش را در بازار آزاد گذاشتند.
بر این اساس تا ساعت 14 امروز نرخ هر یورو در سامانه نظارت سنا كه میانگین فروش ارز در شبكه صرافی ها و معاملات قطعی انجام شده در سامانه نیماست، 95 هزار و 333 ریال، هر دلار آمریكا 130 هزار و 819 ریال، هر یوآن چین 11 هزار و 386 ریال و هر درهم امارات 21 هزار و 146 ریال اعلام شده است.
رضا تركاشوند دبیركل كانون صرافان ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام نمود: از امروز صرافان ارز مورد نیاز به 23 مورد ارز خدماتی مجاز را ارائه می كنند و عرضه به میزان كافی انجام می گردد ضمن آنكه بانك ها هم بخشی از نیاز ارزی هموطنان را تامین می كنند.

** عقبگرد قیمت ها در بازار سكه
امروز در بازار سكه بهای انواع مسكوكات طلا و حتی طلای خام كاهش یافته بخ طوری كه هر قطعه سكه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 70 هزار تومان كاهش، چهار میلیون و 86 هزار تومان و هر نیم سكه با 90 هزار تومان عقبگرد، 2 میلیون و 94 هزار تومان عرضه می شود؛ همینطور ربع سكه با كاهش 30 هزار تومانی به یك میلیون و 93 هزار تومان رسیده است.
هر قطعه سكه گرمی هم با 10 هزار تومان كاهش، 612 هزار تومان عرضه می گردد.
در بازارهای جهانی هر اونس طلا 9 سنت كاهش داشته و بهای آن 1195 دلار و 86 سنت اعلام شده است؛ به تبع آن هر گرم طلای خام 18 عیار هم با پنج هزار و 310 تومان كاهش، 349 هزار و 70 تومان به فروش می رود.

** عرضه 2 میلیارد یورو ارز در نیما
براساس آخرین آمار بانك مركزی، مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات و فروش ارز صادراتی در سامانه «نیما» در بازه زمانی 16 مرداد تا 17 شهریورماه به 2 میلیارد و 113 میلیون یورو رسید.
در این بازه زمانی، مجموع تامین ارز برای واردات یك میلیارد و 24 میلیون یورو و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات، یك میلیارد و 89 میلیون یورو بوده است.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/06/17
15:41:18
5.0 / 5
4888
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است