رئیس انجمن پروش دهندگان مرغ گوشتی:

كمبود دان سبب رشد قیمت گوشت مرغ شد

كمبود دان سبب رشد قیمت گوشت مرغ شد ثبت آسان: تهران- رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران علت افزایش مجدد قیمت گوشت مرغ را كمبود دان و كاهش عرضه این محصول به بازار عنوان نمود و اظهار داشت: كمبود دان نگرانی هایی را برای تولیدكنندگان بوجود آورده است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا و با وجود تاكید مسئولان وزارت جهادكشاورزی در تامین نهاده های مورد نیاز صنعت دام و طیور كشور و تخصیص ارز دولتی به آن، اما دست اندركاران صنعت طیور از ناكافی بودن توزیع دان گلایه دارند و آنرا علت اصلی كاهش تولید و افزایش قیمت مرغ در بازار می دانند.
تازه ترین آمار گمرك جمهوری اسلامی هم نشان داده است در هفت ماهه نخست امسال چهار میلیون و 755 هزار و 536 تن ذرت دامی به ارزش یك میلیارد و 106 میلیون دلار وارد كشور شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 21 درصد رشد داشت؛ برهمین اساس نهاده های دامی صدرنشین محصولات وارداتی به كشور شده است.
البته اخیرا صادرات گوشت مرغ با شرط تامین بازار داخلی رفع ممنوعیت شد كه برخی كارشناسان بر این باورند كه آزادسازی صادرات تاثیری در قیمت گذاری گوشت مرغ بازار داخلی نخواهد داشت.
براساس آمارها، سالیانه 100 میلیون تن گوشت مرغ در سطح جهان تولید می گردد كه نزدیك به 10 میلیون تن آن در مبادلات تجاری قرار می گیرد؛ از این رقم حدود سه میلیون تن آن به مصرف همسایگان ایران می رسد؛ عراق هر سال بیشتر از 640 هزار تن و عربستان 800 هزار تن مرغ وارد می كنند، در حالیكه ایران ظرفیت تولید نزدیك 3 میلیون تن گوشت مرغ را دارد.
طبق آمارها سالیانه 2 میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ در ایران تولید و عرضه می گردد كه تامین كننده نیاز داخلی است؛ در سالهای اخیر سالی 100 هزار تن مرغ مازاد بر نیاز داخلی آن به كشورهای هدف صادر می شد.
پس از بروز نوسان های ارزی در ابتدای امسال، دولت پشتیبانی از تولید داخل و كالاهای اساسی را در دستور كار قرار داد و مبادرت به تخصیص ارز یارانه ای 4200تومانی برای نهاده های تولید همچون كنجاله سویا، ذرت كرد اما با این حال، دست اندركاران صنعت طیور می گویند افزایش هزینه های تمام شده تولید، قیمت گوشت مرغ را تحت تاثیر قرار داده است.
به همین دلیل با اینكه در مردادماه امسال ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر كیلوگرم گوشت مرغ را برای مصرف كنندگان هشت هزار و 175 تومان تعیین كرد، اما این محصول در ماه های اخیر نه فقط با نرخ مصوب عرضه نشد بلكه بهای آن در خرده فروشی ها به هر كیلوگرم بین 10 تا 11 هزار تومان رسیده بود.
در این پیوند «محمد یوسفی» روز شنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح كرد: اكنون دان مورد نیاز صنعت طیور در كشور موجود است اما به علت مشكلاتی در سیستم حمل و نقل و 2 برابر شدن كرایه حمل بار با معضل توزیع آن در استان ها مواجه هستیم.
وی تصریح كرد: از 20 روز پیش قرار بود محموله نهاده های طیور از بنادر بارگیری و بین استان ها توزیع شود اما هنوز این مهم رخ نداده است.
این مقام صنفی اظهار داشت: به علت كمبود دان، مرغ رشد لازم را ندارد و با سرعت كمتری به بازار عرضه می گردد كه همین كاهش عرضه در افزایش قیمت این محصول موثر است.
وی خاطرنشان كرد: اكنون قیمت هر كیلوگرم كنجاله سویا در بندر 2500 تومان و ذرت 1200 تومان است كه با احتساب كرایه حمل 200 تومانی بابت هر كیلوگرم از این اقلام، بهای هر كیلو كنجاله سویا 2700 تومان و ذرت 1400 تومان تمام می شود؛ این درحالیست كه قبل از این قیمت حمل هر كیلوگرم ذرت و كنجاله سویا 100 تومان بود.
وی رفع مشكل تامین دان در كشور را تخصیص و انتقال به موقع ارز و سیستم حمل و نقل دانست و افزود: اكنون برخی كشتی های حمل نهاده های دام و طیور در بنادر كشور پهلو گرفته اند اما به علت تخصیص نیافتن به موقع ارز و سیستم حمل و نقل در بنادر باقی مانده اند.
رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران خاطرنشان كرد: نگرانی تولیدكنندگان برای كمبود دان امكان دارد منجر به كاهش جوجه ریزی در واحد شود كه ادامه این روند بر قیمت مرغ در بازار اثرگذار می باشد.
وی تصریح كرد: البته دولت برای توزیع نهاده های دام و طیور در كنار حمل و نقل جاده ای، شرایط را جهت استفاده از حمل و نقل ریلی هم فراهم نموده است.
اقتصام**9186*2025


1397/08/19
14:55:00
5.0 / 5
4600
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است