دیدار رئیسان اتاق های بازرگانی ایران و روسیه؛

تهران و مسكو در شرایط تحریم از بخش خصوصی حمایت كنند

تهران و مسكو در شرایط تحریم از بخش خصوصی حمایت كنند ثبت آسان: رئیسان اتاق های بازرگانی ایران و روسیه تاكید نمودند كه در شرایط تحریم، دولت ها از همكاری فعالان بخش خصوصی حمایت كنند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا از پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، «سرگئی كاترین» رئیس اتاق بازرگانی روسیه، عصر امروز (شنبه) با «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق ایران در تهران دیدار نمود.
بر اساس این گزارش، هماهنگی دوجانبه برای برگزاری همایش تجاری سالیانه ایران و روسیه مهم ترین محور این دیدار بود.
«سرگئی كاترین» با تاكید بر اینكه برگزاری همایش سالیانه تجاری ایران و روسیه نقشی ویژه در تحكیم روابط اقتصادی دو كشور دارد، اظهار داشت: برگزاری همایش دوره گذشته (به میزبانی ایران) بازخوردهایی بسیار مناسبی از جانب مشاركت كنندگان حاضر به همراه داشت.
وی افزود: برپایه برنامه ریزی انجام شده در اتاق بازرگانی روسیه، در نظر داریم این همایش را با حضور حداكثری طرف ایرانی بخصوص نمایندگان مجلس، فعالان بخش خصوصی و همینطور نمایندگانی از قوه قضاییه برگزار نماییم.
به گفته رئیس اتاق روسیه، «نفت و گاز، كشاورزی، مواد غذایی، حمل ونقل و لجستیك» همچون مهم ترین محورهایی است كه با حضور مقام ها و نمایندگان بخش خصوصی دو كشور می تواند در این دوره از همایش تجاری ایران و روسیه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
«غلامحسین شافعی» هم در این دیدار اظهار داشت: در شرایط كنونی تحریم های آمریكا، فضای جدیدی برای ارتباط میان فعالان اقتصادی ایران و روسیه فراهم شده و در این شرایط ضروری می باشد كه اتاق های بازرگانی دو كشور ضمن شناسایی مسائل و مشكلات موجود، از دولت ها بخواهند تسهیلات و امكانات جدیدی را برای توسعه همكاری های اقتصادی فراهم نمایند.
وی همینطور بر همكاری و برنامه ریزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران با اتاق روسیه برای برگزاری هرچه مطلوب تر این همایش تصریح كرد.
علاوه بر این، با پیشنهاد رئیس اتاق ایران مقرر شد تا همایش تجاری ایران و روسیه در ماه جولای(تیر-مرداد) سال آینده میلادی در «ساراتوف» روسیه برگزار گردد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، برپایه آمار گمرك روسیه، میزان صادرات ایران به این كشور در سال قبل میلادی با افزایش 30 درصد ی نسبت به سال 2016، از 303 به 392 میلیون دلار رسید و در مقابل واردات ایران از روسیه از یك میلیارد و 800 میلیون دلار به یك میلیارد و 30 میلیون دلار كاهش پیدا كرد.
بررسی ها نشان داده است نسبت تراز تجاری ایران و روسیه در سال های گذشته یك به 10 به نفع روسیه بوده كه در سال 2017 این نسبت «یك به سه» شده است.
عمده صادرات ایران به روسیه با سهم 70 درصدی مربوط به مواد غذایی و محصولات كشاورزی است و فلز، سیمان، مواد شیمیایی و معدنی در رتبه های بعدی قرار دارند.
اقتصام**9189** 2023


1397/09/17
20:41:03
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: اقتصاد , تسهیلات , توسعه , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است