یك مسئول در سازمان توسعه تجارت:

استفاده از روابط طلایی ایران و روسیه برای صادرات

استفاده از روابط طلایی ایران و روسیه برای صادرات به گزارش ثبت آسان مدیركل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، تصریح كرد: بازرگانان، تولیدكنندگان و تاجران ایران باید از فرصت طلایی و استثنایی كه ناشی از روابط بسیار نزدیك ایران و روسیه است برای صادرات محصولات كشور به روسیه به خوبی استفاده نمایند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، سید مجتبی موسویان ریزی، عصر چهارشنبه در همایش «تجارت كاربردی با رروسیه» در سالن همایش های اتاق بازرگانی قم، روابط كنونی ایران و روسیه را در بهترین شرایط در طول تاریخ میان این 2 كشور دانست و اضافه كرد: شرط ورود به بازار روسیه آشنایی با قواعد بازار این كشور است.
وی خاطرنشان كرد: باید بازرگانان ایرانی با رمز و رازهای نفوذ به بازار روسیه آشنا شوند، چراكه ورود به بازار این كشور بدون اطلاع دقیق از بازار روسیه زیان سنگینی را به بازرگانان تحمیل خواهد نمود.
موسویان ادامه داد: روسیه بعد از تركیه از بیشترین واردات در منطقه برخوردار می باشد به طوری كه سالانه 40 میلیارد دلار مواد غذایی وارد می نماید و این در شرایطی است كه سهم كالاهای ایرانی از این بازار بزرگ فقط یك دهم درصد می باشد كه سهمی بسیار ناچیز است.
مدیركل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به افزایش تبادل اقتصادی میان روسیه و ایران طی سال های گذشته تصریح كرد: از فروردین تا مهرماه امسال روند صادرات محصولات ایرانی به روسیه در حال افزایش است و این امر به علت فشار دولت روسیه به شركت های این كشور برای خرید كالاهای ایرانی است.
موسویان تصریح كرد: در گذشته مهمترین مبادلات میان ایران و روسیه حول مسائل امنیتی، سیاسی، انرژی و نظامی بوده و مسائل بازرگانی، اقتصادی و تجاری در اولویت های آخر بوده كه این روند در سال های اخیر تغییر كرده و تجارت و بازرگانی در حال تبدیل به اولویت نخست روابط ایران و روسیه است.
وی امضای توافق نامه میان ایران و اوراسیا را اتفاقی تاریخی در زمینه اقتصادی كشور دانست و اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران با حمیات های روسیه همكرای با منطقه اوراسیا، شامل كشورهای روسیه، قزاقستان، ازبكستان و بلاروس به امضا رسانده كه با اجرایی شدن آن تا سه ماه آینده خیلی از كالاهای صادراتی ایران به كشورهای عضو این منطقه با تخفیف بسیار خوبی مواجه می گردد كه این ام ركمك بسیار زیادی برای صادرات محصولات ایرانی است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا یك اتحادیه اقتصادی است كه اعضای آن بیشتر كشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا هستند. معاهده تشكیل این اتحادیه در 29 می 2014 توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه به امضا رسید و از یكم ژانویه 2015 اجرا شد.
رایزن بازرگانی سابق جمهوری اسلامی ایران در مسكو، با برشمردن برخی خصوصیت های مهم تجاری، تولیدی و اقتصادی ایران اظهار داشت: تعدد و تنوع قومی همسایگان، نزدیكی به اتحادیه های مهم اقتصادی و تجاری، همجواری با سه اقتصاد نوظهور، نقطه تلاقی سه قاره، دسترسی به سه دریای جهان، برخورداری از منابع عظیم انرژی، تنوع اقلیمی، خصوصیت های خاص كشاورزی، معدنی، صنعتی و تجاری، برخورداری از امنیت و همینطور نیروی كار جوان و تحصیل كرده از جمله خصوصیت های ایران است كه باید تمام بازرگانان برای موفقیت در صادرات به این خصوصیت ها توجه ویژه داشته باشند.
وی با مقایسه مزیت های ایران نسبت به روسیه اظهار داشت: با این حال كه روسیه 10 برابر ایران وسعت دارد ولی بیش از 95 درصد این قلمرو وسیع در روسیه به خاطر سرمای شدید امكان تنوع كشت ندارد ولی در ایران با تنوع آب وهوایی شرایط ویژه و استثنایی برای تنوع كشت داریم، ضمن این كه ایران بیشترین مخازن نفت و گاز را در جهان به خود اختصاص داده است.
وی اضافه كرد: 75 درصد جمعیت روسیه در 25 درصد غرب این كشور ساكن است كه عمده جمعیت روسیه، شهرهای بزرگ و پرمصرف روسیه در نزدیكی ایران واقع است.
موسویان ادامه داد: روسیه كشوری صنعتی است كه اقتصاد آن مبتنی بر صادرات انرژِی و مواد خام است، كشوری اثرگذار در مناسبات جهانی، با تنوع قومی و فرهنگی و دینی، با اقلیمی سرد، دارای منابع طبیعی فراوان، كشوری مصرفی و متكی به واردات است كه همواره تراز تجاری آن طی سال های گذشته مثبت بوده است.
وی مهمترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به روسیه را مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی، خودرو و قطعات یدكی دانست و اظهار داشت: گندم و جو، كاغذ و چوب، انواع آهن آلات و فولاد، روغن آفتابگردان و هم ماشین آلات و تجهیزات صنعتی مهمترین اقلام وارداتی جمهوری اسلامی ایران از روسیه است.
كشور روسیه دارای 21 جمهوری، 6ناحیه، 46 استان، 10 منطقه خودمختار و سه شهر خودمختار است و 11. 5 درصد خشكی جهان متعلق به روسیه است.
حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه در سال 2016 میلادی بالغ بر 2 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده كه بخش عمده این مبادلات مربوط به صادرات ماشین آلات، تجهیزات، بخش حمل و نقل، مواد غذایی و فلزات بوده است. همینطور در زمینه گردشگری هم در سال 2016 میلادی بیش از 60هزار گردشگر ایرانی از كشور روسیه بازدید كرده اند.
پیش از این اتاق بازرگانی قم برای آشنایی تولید كنندگان و بازرگانان این استان، سه دوره با مبحث تجارت با كشور عراق، تشریفات بین الملل و اصول اولیه صادرات برگزار كرده است.
این همایش در محورهای ظرفیت ها و محصولات صادراتی ایران به روسیه، روش ها و شیوه های كاربردی تجارت بین المللی ایران و روسیه، شیوه اعتبارسنجی و شناسایی تولیدكنندگان معتبر ایران و روسیه، خصوصیت های بازار مصرف و رفتار مصرف كنندگان و هم بیمه و ضمانت صادرات كالاهای ایران به روسیه برگزار گردید.


 

1396/08/24
23:07:49
5.0 / 5
4655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است