زاینده رود هفته اول ماه بهمن بازگشایی می گردد

زاینده رود هفته اول ماه بهمن بازگشایی می گردد ثبت آسان: معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اظهار داشت: با افزایش خروجی سد زاینده رود در هفته اول بهمن ماه امسال، آب این رودخانه به سمت كلانشهر و شرق اصفهان بمنظور تامین نیاز بخش كشاورزی جریان می یابد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، حسن ساسانی روز چهارشنبه در جمع كشاورزان شرق و غرب اصفهان در مسجد گلزار خوراسگان اضافه كرد: برپایه هماهنگی های انجام شده تاریخ دقیق این بازگشایی در ایام آینده با تایید مسئولان وزارت نیرو اعلام خواهد شد.
وی افزود: كشت كشاورزان و اختصاص حقابه آنها از زاینده رود ضروری می باشد و شركت آب منطقه ای اصفهان و سازمان جهاد كشاورزی همواره در كنار كشاورزان بوده اند.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان با تاكید بر ساماندهی بستر زاینده رود تصریح كرد: این مورد در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری به صورت جدی با همكاری كشاورزان در حال انجام می باشد.
جمعی از كشاورزان اصفهان برای پیگیری حقابه خود از زاینده رود و همینطور مشكلات عدیده ای دیگر امروز در مسجد خوراسگان اجتماع كردند.
كاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مركزی ایران كه زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به حساب می آید، سبب شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود به حداقل خود برسد و امكان تخصیص آب برای كشت كشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.
كشاورزان و باغداران شرق و غرب استان اصفهان در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه و حل مشكلات معیشتی خویش را خواستار شدند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشكیل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود 360 كیلومتر طول دارد كه 280 كیلومتر آن آب ندارد و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاكید كارشناسان یكی از چالشهای زیست محیطی كشور و فلات مركزی ایران تبدیل می گردد.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مركزی ایران است كه از كوه های زاگرس مركزی بخصوص زرد كوه بختیاری سرچشمه گرفته و در كویر مركزی ایران به سمت شرق پیش می رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ریزد.
این رودخانه كه علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در كشاورزی و اقتصاد منطقه بخصوص شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است كه به دلیل تغییرات اقلیمی، خشكسالی های متوالی، تراكم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یك رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بخصوص تابستان با خشكی مواجه شده است.
6020 / 6994


1397/10/19
14:23:31
5.0 / 5
4414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است