مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضائی هفته ای كه گذشت

از اعلام ختم رسیدگی به پرونده نجفی تا توضیح سخنگو درباره پرونده جاسوسان آمریكا

از اعلام ختم رسیدگی به پرونده نجفی تا توضیح سخنگو درباره پرونده جاسوسان آمریكا ثبت آسان: در این هفته شاهد بودیم كه خبرهای مهمی در حوزه های مختلف حقوقی قضایی منتشر گردید كه همچون آنها خبرهای سكته بقایی در زندان، ختم رسیدگی به پرونده نجفی، توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده جاسوسان آمریكا و... بود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، این خبر مروری است بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضائی از قول مسئولان و كارشناسان این حوزه در هفته ای كه سپری شد.

بقایی ۲۰ روز قبل گرفتار سكته مغزی شده است


وكیل مدافع حمید بقایی در ۲۹ تیرماه به ایسنا، اظهار داشت: امروز دنبال كارهای پزشكی ایشان بودیم و مشخص شد كه ۲۰ روز قبل گرفتار سكته مغزی شده است.
مهران عبدالله پور اظهار نمود: حدود بیست روز قبل موكلم در زندان گرفتار عارضه مغزی شدند و پزشكان تشخیص دادند كه احتیاج به پیگیری پزشكی و مرخصی دارند. این رویه ۱۵ الی ۲۰ روز طول كشید و نهایتا هفته قبل آقای بقایی به مرخصی درمانی آمدند.

جلسه محاكمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد


جلسه رسیدگی به اتهامات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی هم در شعبه پنجم دادگاه كیفری یك تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار گردید و در این نشست بعد از قرائت كیفرخواست از جانب قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، متهمان و وكلا در فرصت جداگانه به دفاع از خود پرداختند.
پس از حدود سه ساعت قاضی ختم رسیدگی را اعلام نمود و اظهار داشت كه در مهلت مقرر قانونی رای صادر خواهد شد.
همچنین در این هفته سه جلسه دیگر از دور سوم رسیدگی به پرونده بانك سرمایه هم برگزار گردید.

گزارش ایسنا از جلسه بیستم دور سوم رسیدگی به پرونده بانك سرمایه


بیستمین جلسه از دور سوم رسیدگی به پرونده بانك سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام به صورت علنی برگزار گردید.
در این نشست نماینده دادستان ادامه كیفرخواست متهمین پرونده را قرائت كرد و زاهدی متهم ردیف اول و وكیل مدافع او و مانی رهبری متهم ردیف دوم پرونده دفاعیات خویش را بیان نمودند.

رونمایی نماینده دادستان از "مهره كلیدی در فساد شبكه ای و اقیانوسی بانك سرمایه"


بیست و یكمین جلسه از دور سوم رسیدگی به پرونده بانك سرمایه به صورت علنی در شعبه سوم رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید و در این نشست از دادگاه علیرضا كلهر، وكیل مدافع او، پویان مهر و وكیل مدافعش دفاعیات خویش را مطرح نمودند و وكیل مدافع مانی رهبری هم از بیان دفاعیت خود خودداری كرد و اظهار داشت كه لایحه خویش را در دفاع پایانی تقدیم می كند.

بیست و دومین جلسه از دور سوم رسیدگی به پرونده بانك سرمایه
بیست و دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانك سرمایه به صورت علنی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی برگزار گردید و در این نشست متهم اعلایی و وكیل مدافع اش دفاعیات خویش را مطرح نمودند و نماینده دادستان و نماینده بازرسی بانك سرمایه هم توضیحاتی را در مورد اظهارات متهم اعلایی و وكیل وی ارائه كردند.
در این هفته از سوی رئیس دستگاه قضا هم خبرهایی در رسانه ها منتشر گردید كه مهمترین آنها عبارتند از:

رئیس قوه قضاییه رحلت حجت الاسلام علیرضا حائری را تسلیت گفت


رئیس قوه قضاییه در پیامی درگذشت حجت الاسلام سید علیرضا حائری را تسلیت گفت.
همچنین رئیسی در این هفته در جلسه شورایعالی قضایی مطالبی را بیان كرد و از وزرا، نمایندگان و مسئولان خواست كه اگر متوجه فسادی شدند آنرا گزارش كنند.

وزرا، نمایندگان و مسئولان اگر متوجه فساد شدند گزارش كنند
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: وزرا، نمایندگان مجلس و مسئولان كشور اگر متوجه وقوع فسادی شدند، چه این فساد پیش از دوره مسئولیت آنها بوده و چه در زمان آنها شكل گرفته است، وظیفه دارند نسبت به آن واكنش نشان دهند و به مرجع قضایی گزارش كنند اما باید به این نكته توجه داشته باشند كه اعلام فساد برای مردم امیدآفرین نیست بلكه آنچه مردم را امیدوار می كند، اقدام ضد فساد است.

ایرادات وكلای محمدعلی نجفی به پرونده رد شد


سرپرست دادسرای جنایی تهران با اشاره به اینكه پرونده قتل میترا استاد از لحاظ دادسرا فاقد نقص است، اظهار داشت: در جلسه مقدماتی كه در دادگاه كیفری یك تشكیل شد، تمامی ایرادات سه وكیل متهم رد و دادگاه وارد جلسه رسیدگی شده است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، قاضی شهریاری در پاسخ به ادعای مطرح شده در خصوص وجود نقص در مرحله تحقیقات پرونده قتل میترا استاد، اظهار نمود: پرونده از لحاظ دادسرا فاقد نقص است و طبق قانون اگر پرونده نقایصی داشته باشد، دادگاه می تواند رأسا آنرا برطرف كند و یا به دادسرا اعاده نماید.
سرپرست دادسرای جنایی تصریح كرد: دادسرا با كمال بی طرفی نسبت به جمع آوری علل اقدام نموده است.

بازدید رئیس سازمان بازرسی كل كشور از غرفه قوه قضاییه در الكامپ


رئیس سازمان بازرسی كل كشور هم از غرفه قوه قضاییه در نمایشگاه الكامپ بازدید كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، ناصر سراج از غرفه قوه قضاییه در بیست و پنجمین نمایشگاه الكامپ بازدید كرد.
رییس سازمان بازرسی كل كشور در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در مورد موضوعاتی همچون انتخابات شورایاری ها سخنانی را بیان كرد.

انتخابات شورایاری ها صد در صد غیرقانونی است
پیگیری منع به كارگیری بازنشستگان

رئیس سازمان بازرسی كل كشور بار دیگر تصریح كرد كه انتخابات شورایاری ها صد در صد غیرقانونی می باشد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا ناصر سراج در حاشیه بازدید از نمایشگاه الكامپ در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت نامه معاون اول رئیس جمهور درباره بازگشت شورای رقابت در بحث نرخ گذاری خودرو، اظهار داشت: ما نامه نوشتیم و هنوز جواب قانع كننده ای دریافت نكردیم؛ وزیر هم خیلی موافق نیست.
همچنین وی در این هفته از ورود سازمان بازرسی به ساخت وسازهای غیرمجاز در تهران و قزوین اطلاع داد.

ورود سازمان بازرسی به ساخت وسازهای غیرقانونی در «باستی هیلز» و «هفت سنگان قزوین»


رئیس سازمان بازرسی كل كشور از ورود این سازمان به ساخت وسازهای غیرقانونی و میلیاردی در باستی هیلز لواسان و هفت سنگان قزوین اطلاع داد.
ناصر سراج در گفتگو با ایسنا در پاسخ به سوالی در ارتباط با اینكه آیا سازمان بازرسی كل كشور به ساخت وسازهای غیرقانونی و میلیاردی در باستی هیلز لواسان و هفت سنگان قزوین ورود داشته است؟ اظهار نمود: ما به همه موضوعات ورود داریم اما متاسفانه به علت محرمانه بودن نمی توانیم تا پیش از دادگاه و قطعیت حكم آنرا افشا نماییم.
سراج در این هفته باردیگر در مورد انتخابات شورایاری ها صحبت كرد و از ارسال پرونده این انتخابات به دیوان عدالت اداری اطلاع داد.

تصمیم دیوان عدالت درباره انتخابات شورایاری ها ملاك عمل است
رئیس سازمان بازرسی كل كشور از ارسال پرونده انتخابات شورایاری ها به دیوان عدالت اداری اطلاع داد و اظهار داشت: روز گذشته این پرونده را به دیوان عدالت اداری ارسال كردیم و هر تصمیمی در دیوان گرفته شود، ملاك عمل است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، ناصر سراج در ارتباط با انتخابات شورایاری ها، اظهار نمود: انتخابات شورایاری ها چون در قانون نیامده، غیر قانونی می باشد و نباید برگزار شود، اما چون برخی مسئولان استناد كردند كه برگزاری این انتخابات مصوبه هیئت وزیران را دارد ما بررسی این مورد را در چارچوب شكایتی به دیوان عدالت اداری ارسال كردیم.
رییس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در ارتباط با آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسئولان صحبت هایی را بیان كرد.

راه اندازی نخستین شتاب دهنده مركز كسب و كار قوه قضاییه
آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسئولانرئیس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در این هفته از طریق اندازی نخستین شتاب دهنده مركز كسب و كار قوه قضاییه با همكاری مركز علم و فناوری ریاست جمهوری اطلاع داد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال و دارایی های مسئولان هم اظهار داشت: مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه مسئول ایجاد این سامانه است، هم اكنون طراحی این سامانه حدودا تكمیل شده است.

۳۵ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان های كشور فعالیت می كنند


مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان كشور هم از فعالیت ۳۵ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان های كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این زندانیان بیشتر از ۳ هزار قلم كالا تولید می كنند كه در بازار مصرف عرضه می شود.
رحیم مطهرنژاد در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه الكامپ در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: طی ۷ سال قبل با كمك سازمان زندان ها و سازمان امور فنی و حرفه ای كشور، ۵۰۰ هزار زندانی آموزش فنی حرفه ای دیدند و گواهینامه دریافت نمودند.


نمایش شبكه موقعیت یابی یكپارچه مالكیت (شمیم) در الكامپ


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور هم در این هفته اظهار داشت: شبكه موقعیت یابی یكپارچه مالكیت (شمیم) در بیست و پنجمین نمایشگاه الكامپ عرضه و به معرض نمایش گذاشته شد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، ذبیح الله خداییان در حاشیه بازدید از نمایشگاه الكامپ در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شبكه موقعیت یابی یكپارچه مالكیت (شمیم) و هم راهنمایی در زمینه چگونگی ثبت اسناد تنظیمی تطبیق اصالت اسناد و اوراق در دفاتر اسناد رسمی و ثبت وقایع ازدواج و طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق در بیست و پنجمین نمایشگاه الكامپ عرضه و به معرض نمایش گذاشته شد.

اسناد به جا مانده از آیت الله كاشانی و دكتر مصدق هم طعمه حریق حسن آباد شدسردفتر ۳۹ تهران هم با اشاره به حادثه آتش سوزی روز چهارشنبه میدان حسن آباد اظهار داشت: تعداد دفاتر جاری این دفترخانه كه در این حادثه از بین رفته است، بیشتر از ۷۰۰ دفتر می باشد كه اسناد ارزشمندی همچون سندهای مربوط به آیت الله كاشانی و دكتر مصدق هم طعمه حریق شد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، علیرضا پناهی بدون اشاره به دلیل وقوع این آتش سوزی، اجرای طرح ثبت الكترونیك اسناد را گام بسیار مهمی برای حفاظت اسناد مردم دانست و از اینكه این طرح به طور كامل اجرایی نشده است، انتقاد نمود.
همچنین رئیس كانون سردفتران و دفتریاران هم در مورد آتش سوزی میدان حسن آباد خبری را اعلام نمود.

مردم نگران اسناد تنظیمی خود در دفترخانه ۳۹ تهران نباشند
رئیس كانون سردفتران و دفتریاران با ابراز تاسف از اینكه تعداد زیادی از اسناد تنظیمی مردم در دفترخانه شماره ۳۹ در آتش سوزی میدان حسن آباد طعمه حریق شد، اظهار داشت: با این وجود جای هیچ نگرانی برای افرادی كه اسناد قطعی غیرمنقول خویش را از دست داده اند وجود ندارد چون كه نمونه این اسناد در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور موجود است.

وزارت ارتباطات راجع به سالم سازی و اینترنت كودكان توضیح دهد


معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی هم اظهار داشت: باید وزارت ارتباطات غیر از بحث محتوا راجع به بحث سالم سازی و اینترنت كودكان توضیح دهند و به جد دنبال آن باشند كه چه اقدامی انجام شده است.
جواد جاویدنیا در بیست و ششمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك با مبحث فضای مجازی حقوق كودك، اظهار داشت: خیلی از كشورها كه ارزش های ما را ندارند، خیلی دقیق تر به موضوعات مربوط در این زمینه می پردازند و ما ۲۵ میلیون كودك داریم و این كودكان از همان استانداردی استفاده می نمایند كه بزرگسالان برای دسترسی به اینترنت استفاده می نمایند.
جاویدنیا خاطرنشان كرد: ۲۵۰ میلیون محتوای روزانه در اینستاگرام منتشر می شود و ۵ درصد آن مسایل غیراخلاقی است و روزانه ۱۲ و نیم میلیون محتوای خلاف ارزش ها منتشر می شود كه باید ساماندهی گردد.

تاكید وزیر دادگستری بر "آموزش" در زمینه حقوق كودك و فضای مجازی


وزیر دادگستری بر لزوم آموزش در زمینه حقوق كودكان در فضای مجازی تصریح كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، سیدعلیرضا آوایی در بیست و ششمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك با مبحث فضای مجازی حقوق كودك با طرح این سوال برای حل مشكلات مربوطه در این زمینه چه كنیم؟ اظهار داشت: باید از تجارب كشورهای پیشرفته در فضای مجازی كودكان استفاده نماییم البته دوستان ما در وزارت ارتباطات بخشی از آنرا انجام داده اند ولی می توانیم آنرا با عنایت به فرهنگ و اعتقادات كشورمان تكمیل نماییم.
همینطور آوایی در نشست ستاد تنظیم بازار و گفت وگوی بخش دولتی و خصوصی شركت كرد و بر نكاتی تصریح كرد.

نظارت بر بازار باید با حفظ حیثیت فعالان اقتصادی باشد
وزیر دادگستری از طرح پیشنهادات نمایندگان اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف استان ایلام در هیئت دولت اطلاع داد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، سیدعلیرضا آوایی در نشست ستاد تنظیم بازار و گفتگوی بخش دولتی و خصوصی اظهار نمود: فعالان اقتصادی به شرایط فعلی حاكم بر دولت و كشور اشراف دارند و انتظار از این قشر تأثیرگذار و مهم این است كه خواسته ها و انتظارات خویش را متناسب با درك وضعیت دولت مطرح و پیگیری كنند.
آوایی طی این هفته از تدوین سند ملی حقوق كودك هم اطلاع داد.

سند ملی حقوق كودك تدوین شده است
وزیر دادگستری از تدوین سند ملی حقوق كودك اطلاع داد و اظهار داشت: هر استان اقتضائات خاص خود در مقوله كودكان دارد و باید نسبت به این قتضائات برنامه ریزی كرد.

بخشنامه دادستان كل كشور درباره سایت های قمار و شرط بندی


دادستان كل كشور هم در این هفته، بخشنامه ای در خصوص ایجاد وحدت رویه درباره سایت های قمار یا شرط بندی در فضای مجازی را خطاب به دادستان های سراسر كشور ابلاغ نمود و طی آن اعلام نمود: ارتكاب قمار با هر وسیله و ابزاری ولو در فضای مجازی و سایت های قمار حرام و جرم است و طراحی و راه اندازی سایت قمار همچون دایر كردن مكان برای قماربازی محسوب شده و مشمول ماده ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) است.

انقلاب ما دستاوردهای عظیمی دارد
دادستان كل كشور اظهار داشت: اگر مدیران در هر عرصه و حوزه ای به قرآن رجوع كنند بطور قطع وضعیت و شرایطمان وضعیت و شرایط فعلی نخواهد بود.
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب كه بامداد روز دوشنبه از جانب سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، اظهار نمود: بحث جهاد در اسلام یكی از مسائل بسیار مهم و در ردیف نماز، روزه و حج قرار گرفته است. جهاد در قرآن به چند دسته تقسیم شده است مانند جهاد با مال و جان و خداوند به پیامبر خود سفارش می كند كه با كفار مبارزه كبیر داشته باشد.
وی اظهار نمود: حالا بخش عمده ای از صدمه هایی كه در جامعه وجود دارد به عدم وجود تفكر بسیجی در میان مدیران ما بر می گردد.
او همینطور در حاشیه این نشست اعلام نمود:

از فضای بی در و پیكر فضای مجازی صدمه های زیادی می بینیم
دادستان كل كشور اظهار داشت: در برخورد با جرایمی كه بستر آن فضای مجازی است نیازمند نوعی همكاری و وحدت رویه هستیم.
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در حاشیه جلسه بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب كه بامداد روز دوشنبه از جانب سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، در جمع خبرنگاران در ارتباط با بخشنامه روز گذشته دادستان كل كشور در مورد سایت های قمار، اظهار نمود: ما متاسفانه از فضای بی در و پیكر و بدون مدیریت فضای مجازی صدمه های زیادی را می بینیم و جامعه ما به لحاظ این رها بودن مورد صدمه جدی قرار گرفته و می گیرد، بنابراین در برخورد با جرایمی كه بستر آن فضای مجازی است نیازمند نوعی همكاری و وحدت رویه هستیم.
در این هفته شاهد برگزاری سومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی هم بودیم.

اعلام ختم رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی


همچنین در این هفته پس از سه جلسه رسیدگی، ختم رسیدگی به پرونده نجفی هم اعلام گردید.

وكیل مدافع نجفی: مستقیم شلیك نشده، قتل شبه عمد است
قاضی: ایرادات وكیل قابل بررسی است

سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران بامداد روز دوشنبه ۳۱ تیرماه به صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی كشكولی در شعبه نهم دادگاه كیفری یك تهران برگزار گردید.
در این نشست دادگاه، نجفی و وكیل مدافع او و كارشناسان پزشكی قانونی و كارشناسان بررسی صحنه جرم مطالب خویش را بیان نمودند.
در انتها جلسه دادگاه قاضی ختم رسیدگی را اعلام نمود و اظهار داشت: در مهلت قانونی حكم صادر می شود.

تاكید برادر میترا استاد بر قصاص قاتل


برادر میترا استاد بار دیگر بر قصاص متهم پرونده قتل خواهرش تصریح كرد.

وكیل مدافع محمدعلی نجفی: برای گرفتن رضایت تلاش كردیم
یكی از وكلای مدافع محمدعلی نجفی اظهار داشت: برای گرفتن رضایت سعی كردیم اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم.
قاضی محمدی كشكولی در جمع خبرنگاران اعلام نمود:

صدور عجولانه كیفرخواست نجفی، ادعای وكلا است


قاضی دادگاه محمدعلی نجفی در مورد تناقضات مطرح شده و اینكه آیا كیفرخواست عجولانه نوشته شده است؟ اظهار داشت: این ادعای وكلا است اما همه مراحل قضایی در تحقیقات مقدماتی و در دادگاه طبق موازین قانونی بوده است.

مراسم تودیع و معارفه سرپرست زندان رجایی شهر برگزار شد


سید حشمت اله حیات الغیب، مدیر كل زندان های استان تهران طی حكمی عزیزی را بعنوان سرپرست زندان رجایی شهر انتخاب كرد.

مراسم تحلیف ۶۰ نفر كارآموز قضایی برگزار شد
مراسم تحلیف و ادای سوگند ۶۰ نفر از كارآموزان قضایی بامداد روز سه شنبه (اول مرداد) در محل معاونت منابع انسانی قوه قضاییه برگزار گردید.

تاكید معاون منابع انسانی قوه قضاییه بر اهمیت استقلال دستگاه قضایی


معاون منابع انسانی قوه قضاییه بر اهمیت استقلال دستگاه قضایی تصریح كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی در مراسم تحلیف ۶۰ نفر از كارآموزان قضایی دوره های ۲۰۶ و ۲۰۷ تهران كه بامداد امروز در محل این معاونت برگزار گردید خطاب به كارآموزان، اظهار داشت: امیدوارم كه آخر دوره كارآموزی را به معنای آخر كسب دانش و مهارت قضایی تلقی نكنید و پس از این هم تلاش داشته باشید.

تخفیف مجازات سربازان فراری با اجرای طرح «بازگشت به سنگر»


رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به اجرای طرح بازگشت به سنگر برای سربازان فراری، اظهار داشت: اگر سربازان فراری، خود معرف باشند، از جانب نیروهای مسلح به آنها مساعدت می شود.
به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان قضایی نیروهای مسلح، كمالی در ارتباط با بازگرداندن سربازان فراری به خدمت اظهار نمود: سربازانی كه برای اولین بار ترك خدمت كنند و بیشتر از ۶۰ روز از فرار آنها نگذشته باشد، فراری محسوب نمی شوند و مقررات فرار برای آنها جاری نیست، بهتر است تا قبل از گذشت ۶۰ روز، خویش را معرفی كرده و مجدداً به خدمت باز گردند.
در این هفته از قول سخنگوی قوه قضائیه هم خبرهای مهمی منتشر گردید.

حكم پرونده عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی صادر شد


سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: در جهت اجرای دستور رئیس قوه قضاییه علاوه بر برخورد اداری و انضباطی با برخی ماموران زندان، پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی به صورت ویژه در دادگستری استان تهران رسیدگی و حكم عاملان قتل صادر شد.
غلامحسین اسماعیلی در اینباره اظهار نمود: بعد از سه روز از اعلام ختم رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، امروز دادگاه رای خویش را صادر و بر این اساس دادگاه متهم ردیف اول را به افترا مشاركت در قتل عمد به قصاص نفس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محكوم نمود.
وی ادامه داد: در همین رابطه متهم ردیف دوم پرونده هم به افترا معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محكوم شد و حكم صادره غیرقطعی است و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی كشور است.

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده جاسوسان آمریكا
سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده متهمان جاسوسی برای آمریكا هم توضیحاتی عرضه كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در اینباره اظهار نمود: در ارتباط با پرونده های مربوط به دستگیری جاسوسان آمریكا در كشور ما، این پرونده دو بخش دارد و بخشی از این پرونده ها به لحاظ اینكه متهمان آن افراد عادی بودند، در دادسرای امنیت و دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار گرفت و رای اولیه صادر شده و در مورد پرونده كسانی كه در دادگاه انقلاب رسیدگی شد، حبس های طویل المدت صادر شد و رای قطعی نیست و در فرآیند تجدیدنظر است.
وی ادامه داد: بخش دیگری از این متهمان به لحاظ اینكه هم حوزه مأموریت شان یگان های نظامی و نیروهای مسلح ما و هم متهمان از وابستگان به نیروهای مسلح بودند، پرونده اتهامی آنها در سازمان قضایی نیروهای مسلح مورد رسیدگی قرار گرفت. این بخش از پرونده كه مربوط به وابستگان نیروهای مسلح است در دادسرای نظامی منتهی به صدور كیفرخواست شده ولی هنوز دادگاه نظامی رای صادر نكرده است. ان شاءالله زمانی كه دادگاه نظامی رای صادر كرد، جزئیات آنرا اعلام خواهیم كرد.
اسماعیلی اضافه كرد: در این دو بخش از پرونده متهمان جاسوسی برای آمریكا، برخی از متهمان محكومیت گرفته اند. پرونده تعدادی هم در سازمان قضایی نیروهای مسلح است و بعضی از متهمان هم تحت تعقیب قرار دارند و مجموع افراد شناسایی شده در این پرونده ۱۷ نفر هستند.

دیدار مردمی دادستان تهران برگزار شد


طی هفته ای كه گذشت، دیدار مردمی دادستان عمومی و انقلاب تهران بامداد روز چهارشنبه (دوم مردادماه) در سالن اجتماعات دادسرای كاركنان دولت (ناحیه ۲۸) برگزار گردید.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در این دیدار علاوه بر علی القاصی مهر دادستان تهران، رضا نجفی معاون اول دادستان تهران و مصطفی محبی و كیان منش معاونان دادستان تهران و... حضور داشتند.
همچنین القاصی مهر در این هفته از ارسال پرونده سكه ثامن به دادگاه تا ماه آینده اطلاع داد.

ارسال پرونده سكه ثامن به دادگاه تا ماه آینده
ساخت و سازهای غیرمجاز در لواسان در حال بررسی است

دادستان تهران اظهار داشت: تا یك ماه دیگر پرونده سكه ثامن با صدور كیفرخواست به دادگاه ارسال می شود.
دادستان تهران در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سكه ثامن، اظهار داشت: این پرونده مدت طولانی است كه در دادسرای ناحیه ویژه رسیدگی به جرایم اینترنتی ( ۳۱) در حال بررسی است و اقدامات قضایی و تحقیقی متنابهی صورت گرفته است و در بخشی از این پرونده اموال مالباختگان از متهمان توقیف شده و متهمان هم دستگیر شده اند. القاصی مهر در انتها درباره ساخت و سازهای غیرمجاز در لواسان اظهار داشت كه این مورد در حال بررسی است.

واكنش آیت الله جنتی به توقیف نفتكش انگلیسی توسط سپاه


دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: اوضاع فعلی جمهوری اسلامی ایران از لحاظ عزت و قدرت در منطقه غرب آسیا سرآمد است و این اتفاقات اخیر نشان داد دشمنان چقدر در رویارویی با ایران ناتوان هستند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان بامداد روز چهارشنبه (۲ مرداد ۱۳۹۸) در جلسه این شورا با اشاره به ساقط كردن پهپاد جاسوسی آمریكا و توقیف نفتكش انگلیسی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: خداوند متعال اراده كرده كه بعد از خباثت و شرارت آمریكا در تروریست نامیدن سپاه، روزبه روز به آبروی این نهاد انقلابی افزوده شود.
جنتی تاكید كرد: امروز سپاه، خاری بر چشمان آمریكا شده است و با وقایع اخیر، اسرائیل، عربستان و دیگر دشمنان ملت ایران فهمیدند پاسخ ایران به هرگونه زورگویی آنها، قاطع، سریع و پشیمان كننده خواهد بود.
معاون اول قوه قضائیه هم به كسانی كه امنیت كشور را به مخاطره می اندازند اخطار داد.

با كسانی كه امنیت كشور را به مخاطره بیاندازند، برخورد می كنیم


معاون اول قوه قضائیه در آیین تكریم و معارفه رئیس كل دادگستری استان آذربایجان شرقی، با تاكید بر این كه بطور قطع با كسانی كه امنیت كشور را به مخاطره اندازند، برخورد خواهیم كرد، اظهار داشت: همه در این رابطه وظیفه داشته و باید با مردم مدارا كرده و با مخلان امنیت كشور برخورد نماییم.

رئیس دستگاه قضا در ششمین روز این هفته با قضات و كاركنان دستگاه قضایی استان خراسان رضوی دیدار نمود و در آن مسائلی را بیان نمود.

رئیس دستگاه قضا: باید بازداشت به حداقل ممكن برسد


آیت الله سیدابراهیم رئیسی با تاكید بر لزوم كاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی خاطرنشان كرد: همه بخش های قوه قضاییه باید در این زمینه تلاش كنند. مبحث كاهش ورودی پرونده ها محدود به یك راهكار واحد نیست بلكه نیازمند مجموعه ای از اقدامات توسط بخش های مختلف است كه باید دنبال شود. در این زمینه نباید منتظر دستورالعملها و بخشنامه ها بود بلكه باید ابتكار عمل به خرج داد و این ابتكارات هم باید در كل كشور تبادل شود.
رئیس دستگاه قضا در جمع قضات و كاركنان دادگستری استان خراسان رضوی با تاكید بر ضرورت واقعی سازی آمارها، آمارگرایی صرف را امری ناصواب دانست و اظهار داشت: در كنار آمار و ارقام كه شاخص های بسیار مهمی هستند، باید به كیفیت و بهره وری هم توجه گردد.
منبع:

1398/05/04
14:05:38
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: اداره , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است